Цитат Първоначално публикувано от Aranis Виж публикацията
Матеев,
Един въпрос. Разликата във вътрешните обемите на сандъчетата не ли прекалено голяма за да се тестват с едно и също количество пчели? Поне така ми се вижда визуално от снимката. Ако вътрешния обем е различен, трябва да има и пропорционална разлика в количеството на пчелите, за да е верен експеримента...
Загубите на топлина зависят правопропорционално на външната площ на сандъчетата, така че да, прав си. Дървеното сандъче е с малко по-голяма площ, така че би трябвало да се представя малко по-зле. То обаче се представя МНОГО ПО-ЗЛЕ.

За да е чист експеримента трябваше ръчно да изработя две напълно еднакви сандъчета, но от различен материал. Това обаче е глупаво - аз не съм научен работник, който трябва да пише дисертация или докторат. Аз просто тествам два различни вида конкретни сандъчета с конкретен размер, които по стечение на обстоятелствата ги имам налични.

Иначе ако ти е любопитно каква е разликата в коефициентите на топловодимост на дървото и фибрана (стиропора), веднага ще ти кажа. Разликата е повече от 4 пъти. На дървото е 0.13, а на фибрана - 0.03. Следователно при равни други обстоятелства фибрана може да поеме 4 пъти по-голяма температурна разлика при едно и също количество на загубите. Тоест ако при стиропорените сандъчета пчелите спокойно могат да поддържат 35-40 градуса температурна разлика, и да успяват да загряват маточника, то при дървените тази температурна разлика би трябвало да е не повече от 10 градуса. Моите измервания показват точно това, въпреки че не са кой-знае колко прецизни и съпоставими.

Така че не очаквай чудеса, дори и да направя перфектни съпоставими измервания на напълно еднакви нуклеуси. Както и да го въртиш, стиропорените нуклеуси ще могат да правят найки дори и при отрицателни температури (напр. -5 градуса), докато дървените ще се дънят дори и през топлите летни нощи с температура 15 градуса. Между другото за да имам по-голяма сигурност, днес се разпоредих да сложат термодатчик на още един дървен нуклеус и да го заредят с пчели. Утре сутринта ще видим дали ще има повторяемост и в другия нуклеус.