Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 13 ПърваПърва ... 45678 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 126
  1. #51
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Ето това е наистина интересен въпрос, който може да стане предмет на следващи експерименти. Аз към него бих добавил и следният: А колко майки могат да се излюпят едновременно? Независимо дали в оплодното сандъче има или няма пчели?
    Както и при другите видове яйца, могат да се излюпят хиляди, но тук ще са необходими клетки за всяка една. Пчелната майка е голям звЕр все пак.

  2. #52
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Цитат Първоначално публикувано от meho Виж публикацията
    А ако на петнадесетия ден маточниците се сложат в клетки и тия клетки се сложат в някакъв уред - да го наречем люпилен шкаф.Сега техниката е напреднала много, така че няма да е проблем да се поддържат необходимите параметри - температура и влажност - предварително проучени и измерени в реални условия/в кошера/.Дали това излюпване без присъствието на пчели ще се отрази на качествата на тези майки?
    Отдавна се ползват инкубатори за яйца.
    Мисля си че по-важно е захранването на майката първите няколко дни. Ако я тунтуркаме напред назад в клетка, няколкото пчелички дали са и достатъчни?

  3. #53
    Потребител
    Регистриран
    25.08.2011
    Мнения
    71
    Аз съм слагал 10 маточника в клетки /наредени на долната летва на празна рамка/и допълнително два маточника от същата партида между горните летви.Свободните маточници се излюпиха нормално-поне единия със сигурност- а клетките с излюпените в тях майки стояха 2-3 дни в същия кошер докато им намеря място.Присъствието на излюпените майки в клетките не попречи на майката от свободния маточник да се оплоди и да си подкара семейството.А ще споделя и друго, макар че не знам дали е за тази тема.Преди няколко години си бях направил рошфусуви ли бяха оплодни отделения- три корпуса по четири отделения по две рамки- общо 12 отделения и съм постигал осем оплодени майки в кошера, но след няколко дни пчелите които имаха общ достъп до всички отделения оставяха само една майка.

  4. #54
    Наблюдател
    Регистриран
    22.11.2015
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    шумен
    Сгласен съм, че тезе мини оплодни /бейби/ сандъчета са добри по отношение на термо режима, но до там.Немога да си представя как ще се отрази на пронеслата майка, когато я задъжим поне 15 дена в него/недопустимо е да я реализираме след първото снесено яйце/? Смятам, че най добре е за майката /маточника/ да е отгледан от много чирпаци пчерли.Съгласен съм също, че и икономическият ефек за поизводителя е по голям, но е за сметка на качество за клиента.

  5. #55
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Индустриалния начин на производство и качеството на коя да е стока са в обратна зависимост. Например виждал ли си във фабрика за сладолед да влиза камион с мляко?
    Винаги може по-добре.

  6. #56
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    То в мандрата правят сирене без да влиза камион с мляко та кво да говорим за сладолед. Аз знам че най-добрата майка е тази която се е излюпила на пчелина, но купувам майки заради селекцията и гените които носят.

  7. #57
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от vencii Виж публикацията
    ... Аз знам че най-добрата майка е тази която се е излюпила на пчелина, но купувам майки заради селекцията ....
    Правилно, тия които правят селекция - и те трябва нещо да ядат.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #58
    Потребител
    Регистриран
    02.06.2016
    Мнения
    69
    https://www.youtube.com/watch?v=jHlIWpN8OO8
    Как ще коментирате това?
    Този клип е гледан от почти всички вас , които изказвате негативно мнение относно малките оплодни съндъчета, черпака че е малък и един не е достатъчен, че маточника не трябва да се поставя в клетка, че неплодна майка се приема по трудно от маточник и много други?

  9. #59
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Трябва ли всичко да се коментира? Защо има немски и китайски коли? Защо се ползва палмова мазнина, а не истинско масло? Просто в настоящия сайт, се коментира как се правят, случват нещата изпървом. После как сме искали да се случат, и накрая как трябва да се направят качествено? Не се заяждам, просто си пия кафето.....
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  10. #60
    Потребител
    Регистриран
    02.06.2016
    Мнения
    69
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Трябва ли всичко да се коментира? Защо има немски и китайски коли? Защо се ползва палмова мазнина, а не истинско масло? Просто в настоящия сайт, се коментира как се правят, случват нещата изпървом. После как сме искали да се случат, и накрая как трябва да се направят качествено? Не се заяждам, просто си пия кафето.....
    А аз направих сборна отвотка на пет рамки от пет различни кошера без да ги пръскам с нищо. Преди малко я полях с две ракии и две чаши червено вино за здраве и берекет. Не мога да разбера колегата licho 76 кое не му хареса - клипа или въпросите?

 

 
Страница 6 от 13 ПърваПърва ... 45678 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •