Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 13 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 126
  1. #31
    Потребител
    Регистриран
    02.06.2016
    Мнения
    69
    Може ли да споделиш с каква дебелина е Полското сандъче и с каква плътност? Може би там се крие тайната на успеха. При Полското сандъче има преграда между хранилката и останалата част и по този начин се поддържа по лесно температура до това заключение си стигнал и ти.

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Това беше и моята препоръка. Намаляване на обема колкото може. 1кубичен дециметър или 1 литър е напълно достатъчно. И да стените трябва да са 3см. Правиш опити в хладилника ама слънцето въобще не е за пренепрегване. Прави паралелен опит със сандъче на слънце.

  3. #33
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Матеев, направих същото сандъче като теб, но със само един отвор за вентилация. Няма как сега да направя експеримент, но ти можеш лесно да затапиш единия отвор и да провериш как ще се държи тогава.

  4. #34
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Ето два клипа, където се показва подробно направата на такъв нуклеус:


    "Не вярвайте на мнения, а на факти!" Р. Кийосаки

  5. #35
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Според мен - за да се избегне ненужното отопление на целият обем, се поставя преграда и ханеманова решетка на отделението с храната. Така ще предпазим майката да не се напъха в яденето
    А скосяването на стените е също важна част, за да се избегне поставянето на странични летвички на рамките. Получава се нещо като top bar hive.
    "Не вярвайте на мнения, а на факти!" Р. Кийосаки

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от distedi Виж публикацията
    А скосяването на стените е също важна част, за да се избегне поставянето на странични летвички на рамките. Получава се нещо като top bar hive.
    Скосяването се правело за да не залепят рамчетата за стените.Нуклеус тип Кения.Аз ги направих по четири заедно, даже се изхвърлих -имам един с шест отделения.

  7. #37
    Наблюдател
    Регистриран
    08.06.2015
    Мнения
    13
    Пчеларски район
    Каолиново, обл Шумен
    Здравейте, а какви са размерите на сандъчета?

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Momchil Zhekov Виж публикацията
    Здравейте, а какви са размерите на сандъчета?
    Аз импровизирах, имам ориентировъчни размери, но не са тук.Градих им предварително рамчета и използвах летва дълга 470мм.,която разделих на три.Така летвичката на рамчето стана 155мм.

  9. #39
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Усъвършенствуването на първата бета версия на оплодното сандъче ми позволи да увелича dT от 22 на 30 градуса. Тоест при външна температура от -2.5 градуса вътрешната беше 27.8 градуса.

    Втората бета версия пристигна днес вечерта, вече направена с розов фибран и с една камара подобрения, които обаче отидоха по дяволите, защото съм силно повлиян от обсъжданията и препоръките в темата. И вместо да заселя втората бета версия с пчели и да я тествам, всъщност седнах и промених конструкцията и размерите, и поръчах да направят 3-та бета версия. Ще я имам утре вечер.

    Продължавам да се придържам към правоъгълна, а не към трапецовидна конструкция. Причината - така нуклеуса ще стане по-евтин, защото труда по направата ще е по-малко. На рамките обаче ще сложа странични летвички. Това е по-лесна и по-бърза операция в сравнение с трапецовидната версия на корпуса. Другите промени са следните:
    1. Вече ще има ясно обособен хранителен отсек, разделен от рамките с двусантиметров фибран с набита в горната му част ханеманова решетка.
    2. Размерите на хранителния отсек са точно за 2 чашки от кафе с горен диаметър 70 mm. В едната чашка ще има течна храна, а в другата - твърда.
    3. На страничните носещи дървени летвички вече ще има прорези, които точно да фиксират местоположението на всяка една от 3-те рамки.
    4. Ще има 2 найлона отгоре - единия да завива хранилката, а другия - рамките.
    5. Дъното вече ще се състои от 2 сантиметра дърво и над него - още 2 сантиметра фибран.
    6. Страничните стени стават с дебелина 3 сантиметра, а капака - с дебелина 4 сантиметра (в капака се губи най-много топлина).

    Като цяло ще се опитам да постигна dT по-голямо от 35 или дори 40, което ще ми позволи целогодишно да ползвам това оплодно сандъче. Силно се надявам себестойноста на сандъчето да остане на ниво около 10 лв (5 лв. материали и 5 лв. труд).

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Ще стане супер. Само не ми стана ясно какви разделители на рамките ще правиш. Не виждам смисъл. Просто горните летви са с подходящата ширина и застават плътно една до друга и само на две места дупка за подаване на маточника. Ширината на тези летви трябва да е 34-35мм

 

 
Страница 4 от 13 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •