Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 13 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 126
  1. #21
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    .....Има си вентилации. Отвор за зареждане с пчели. Скрит вход против нападения. Ханеманова решетчица предпазваща майката да не попадне в храната. Специални места за поставяне на маточниците. Предпазно фолио за да може да се отваря и допълва хранилката без да излитат и безпокоят пчелите. Най-доброто е.
    Полското нуклеусче също си ги има всичките тези неща. Нали ти казах, че са копирали. Полското обаче струва 20 лева, а твоето - 45 лева. Моето пък ще струва под 10 лева - ха-ха ....

    Ето малко снимки от полското, ако не си го виждал отблизо:

    DSC00085.JPG

    DSC00087.JPG

    DSC00088.JPG

    DSC00089.JPG

    DSC00090.JPG

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    2015г. стартира проект за гледане на 5 пчелни семейства на територията на магазините HOMEMAX и проекта започна с 4 пчелни семейства в дървени кошери и 1 в кошер на Lyson. Поканиха ме на пролетния преглед в един от магазините и останах много очарован от състоянието на семейството в полския кошер. Беше 2 пъти по-развито от семействата в дървените кошери. Само, че доста му бяха понамалели запасите. Сега вече всички пчелни семейства са прехвърлени в кошери на Lyson.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Хладилната витрина си има вентилатор и той не е спирал да духа. Виж снимките по-горе.
    Ако е достатъчно силен, че да прави вятър - хубаво. Аз имах предвид нещо такова.
    ventilator.jpg

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    2015г. стартира проект за гледане на 5 пчелни семейства на територията на магазините HOMEMAX и проекта започна с 4 пчелни семейства в дървени кошери и 1 в кошер на Lyson. Поканиха ме на пролетния преглед в един от магазините и останах много очарован от състоянието на семейството в полския кошер. Беше 2 пъти по-развито от семействата в дървените кошери. Само, че доста му бяха понамалели запасите. Сега вече всички пчелни семейства са прехвърлени в кошери на Lyson.
    Гена , кога направи прегледа ?

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Матеев сега да ти връщам ли дървените нуклеуси които купих или не . Майтапа на страна, аз ги купих в тях да си правя майки през летния сезон, така че едва ли ще имам такива ядове.... Плюс това съм до морето и нямам такива резки застудявания като в Габрово.
    Относно пчелите на хоум макс, аз съм пчеларя за Бургас. Да всички семейства вече са в кошери лисон и наистина са по-добре в тях от дървените!!!

  6. #26
    Потребител
    Регистриран
    02.06.2016
    Мнения
    69
    Браво за експеримента доказващ нагледно, че може и с малко да се постигне много. Тези малки оплодни съндъчета се използват в други Европейски страни и с по суров климат от нашия, но ние нали сме си Тома неверни ...... Иначе биха ли ги произвеждали и продавали - не . Пазарът щеше да ги изхвърли.

  7. #27
    Наблюдател
    Регистриран
    30.05.2016
    Мнения
    21
    Има малко неточности които разбира се могат да се отстранят. На първо време сложете странични летви на рамчетата или обема вътре трябва да е конусен (като на оригиналните)

  8. #28
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от asenof Виж публикацията
    Има малко неточности които разбира се могат да се отстранят. На първо време сложете странични летви на рамчетата или обема вътре трябва да е конусен (като на оригиналните)
    По ми е лесно да сложа малки странични летвички, например от лайтекс или фазер.

  9. #29
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Вчера вечерта заредихме с пчели опитния образец на оплодното сандъче от фибран и след това го сложихме в хладилника. За съжаление обаче се оказа, че то не е толкова добро, колкото оригинала. Още вечерта се установи, че ако го държа цяла нощ в хладилника, ще го уморя. На практика стоя в хладилника само около 5 часа и при външна температура от 7 градуса вътрешната падна до 29.3 градуса. Това ме принуди да прекратя експеримента и в момента се чеша зад врата и се чудя какво да правя.

    Нека да систематизираме получените до момента резултати. Основния критерий, по който ще сравняваме нуклеусите, е ТЕМПЕРАТУРНАТА РАЗЛИКА (dT), която пчелите и стените на нуклеуса са в състояние да компенсират. Резултатите до момента са следните:

    1. Полско оплодно сандъче - dТ = 34 градуса или нуклеуса може да прави качествени майки при външни температури над -1 градуса.
    2. Мое оплодно сандъче от фибран - dТ = 22 градуса или нуклеуса може да прави качествени майки при външни температури над 11 градуса.
    3. Дървено оплодно сандъче - dТ = 13 градуса или нуклеуса може да прави качествени майки при външни температури над 20 градуса.

    По принцип не само маточниците и майките страдат от ниската температура, но и цялото останало пило в нуклеуса. И ако температурата е под цитираните от мене граници, то тогава пчелите ще гледат по-малко пило, а това ще доведе до постепенното отслабване и загиване на нуклеусчето само 40-50 дена след като е създадено.

    Изводи до момента или кога могат да се правят качествени майки с различните видове нуклеуси?
    1. Полско оплодно сандъче - над -1 градуса или от Април до Октомври.
    2. Мое оплодно сандъче от фибран - над 11 градуса или от Май до Септември.
    3. Дървено оплодно сандъче - над 20 градуса или само през Юли и Август.

  10. #30
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Специално за моето сандъче спокойно мога да започна да го ползвам от сега до края на сезона, но ако догодина искам да започна с ранни майки, ще трябва да направя някои подобрения, свързани с по-добрата топлоизолация. Вече са ми хрумнали няколко лесни подобрения, и мисля да ги изтествам още от сега в опитния образец.

    Ето какво съм си наумил:

    1. Слагане на преградна дъска от 1, 2 или дори 3 см фибран между отделението с храната и отделението с двете пити.
    2. Допълнителна плочка фибран на дъното.
    3. Слагане на 1 см фибран под страничните носещи летвички
    4. Удебеляване на задната стена до 3 см фибран.

    Ако приемем, че посредством преградната дъска от фибран създадем един тесен затворен обем, топлоизолиран от всички страни, и само с 2 малки дупчици да минават пчелите, то тази кутийка към момента ще изглежда така:

    1. Дъно - в момента е 2 см дърво и 1 см фибран над него, което се равнява на 2/4+1=1.5 см. фибран.
    2. Странични стени - 2 см фибран (преградната дъска също ще е 2 см)
    3. Капак - той и в момента си е 3 см

    Подобряването трябва да се направи така, щото от всички страни дебелината да стане като минимум 2.5 или дори 3 см. Тези удебелявания обаче трябва да се правят едно по едно с междинни тестове в хладилника, защото няма нужда да удебеляваме нещо, което не се нуждае от това. Засега на първия етап ще пробвам само с преградна дъска. Тя би трябвало да доведе до значително подобрение.

 

 
Страница 3 от 13 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •