Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 13 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 126
  1. #11
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Aranis Виж публикацията
    Матеев,
    Един въпрос. Разликата във вътрешните обемите на сандъчетата не ли прекалено голяма за да се тестват с едно и също количество пчели? Поне така ми се вижда визуално от снимката. Ако вътрешния обем е различен, трябва да има и пропорционална разлика в количеството на пчелите, за да е верен експеримента...
    Загубите на топлина зависят правопропорционално на външната площ на сандъчетата, така че да, прав си. Дървеното сандъче е с малко по-голяма площ, така че би трябвало да се представя малко по-зле. То обаче се представя МНОГО ПО-ЗЛЕ.

    За да е чист експеримента трябваше ръчно да изработя две напълно еднакви сандъчета, но от различен материал. Това обаче е глупаво - аз не съм научен работник, който трябва да пише дисертация или докторат. Аз просто тествам два различни вида конкретни сандъчета с конкретен размер, които по стечение на обстоятелствата ги имам налични.

    Иначе ако ти е любопитно каква е разликата в коефициентите на топловодимост на дървото и фибрана (стиропора), веднага ще ти кажа. Разликата е повече от 4 пъти. На дървото е 0.13, а на фибрана - 0.03. Следователно при равни други обстоятелства фибрана може да поеме 4 пъти по-голяма температурна разлика при едно и също количество на загубите. Тоест ако при стиропорените сандъчета пчелите спокойно могат да поддържат 35-40 градуса температурна разлика, и да успяват да загряват маточника, то при дървените тази температурна разлика би трябвало да е не повече от 10 градуса. Моите измервания показват точно това, въпреки че не са кой-знае колко прецизни и съпоставими.

    Така че не очаквай чудеса, дори и да направя перфектни съпоставими измервания на напълно еднакви нуклеуси. Както и да го въртиш, стиропорените нуклеуси ще могат да правят найки дори и при отрицателни температури (напр. -5 градуса), докато дървените ще се дънят дори и през топлите летни нощи с температура 15 градуса. Между другото за да имам по-голяма сигурност, днес се разпоредих да сложат термодатчик на още един дървен нуклеус и да го заредят с пчели. Утре сутринта ще видим дали ще има повторяемост и в другия нуклеус.

  2. #12
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Между другото слагането на термометъра е работа само за 5 минути, така че всеки един от вас сам може да си сложи такъв и да провери какво е положението точно с неговия модел нуклеус или оплодно сандъче. Мисля, че TSC-1 продаваше такива термометри почти за без пари.

    Важното е, че вече имате БАЗА ЗА СРАВНЕНИЕ, а именно факта, че полистиренен нуклеус спокойно може да стои в хладилника почти цяло денонощие и въпреки това пчелите на майтап да продължават да поддържат добра температура върху маточника. Ето и малко снимки, за да се накефите:

    DSC00062.JPG

    DSC00063.JPG

    DSC00069.JPG

    DSC00067.JPG

    DSC00068.JPG

  3. #13
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от nikola.vladov Виж публикацията
    Много хубав експеримент. Снимай ако може и входовете. Нали там се губи също топлина.
    Входовете през първите 3 дена са затворени, така че не от тях се губи най-много топлина. Според мене най-много топлина се губи през дънната мрежичка, защото през нея непрекъснато става интензивна конвекция, особенно при много студено време (при голяма температурна разлика). Именно поради тази причина аз останах безкрайно учуден, че нуклеусчето в хладилника все пак успя да се справи при температури около нула градуса.

  4. #14
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А сега ще ви покажа нещо, което може би трябваше да го запазя в тайна поне докато приключат експериментите. Та окрилен от великолепното представяне на полското оплодно сандъче аз реших да си разработя собствено оплодно сандъче от фибран. Събрахме се няколко колеги и за няколко часа направихме едно обсъждане (мозъчен щурм) в опити да измислим най-подходящата конструкция, която да удовлетворява колкото се може повече изисквания. След това набързо направихме една сглобка и в момента мога да ви покажа снимките на бета версията на опитния образец. Нататък може би ще отворя специална тема с описание на това оплодно сандъче, но сега не се стърпях и реших да ви го покажа. След малко ще го оборудваме с термодатчици и ще го заселим с пчели и маточник, така че довечера или най-късно утре ще имате и данни от температурните изпитания.

    DSC00075.JPG

    DSC00076.JPG

    DSC00079.JPG

    DSC00080.JPG

  5. #15
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето още малко снимки и от вътре:

    DSC00081.JPG

    DSC00082.JPG

    DSC00083.JPG

    DSC00084.JPG

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Входовете през първите 3 дена са затворени, така че не от тях се губи най-много топлина. Според мене най-много топлина се губи през дънната мрежичка, защото през нея непрекъснато става интензивна конвекция, особенно при много студено време (при голяма температурна разлика). Именно поради тази причина аз останах безкрайно учуден, че нуклеусчето в хладилника все пак успя да се справи при температури около нула градуса.
    Сега ако сложиш и един вентилатор в хладилника да духа, за да симулира вятър вече цена няма да имаш. Иначе при безветрено време едва ли има кой знае каква обмяна на въздух през дънния отвор. Все пак топлия въздух се издига и понеже капака и стените също са фибранени, въздуха не се охлажда за да падне надолу и конвекцията не е много голяма.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Идеята с чашата за кафе ме кефи! Ще взема да си сглобя едно такова сандъче, колкото да поема чашата, че ми е писнало да пия студено кафе, особено когато зачопля някоя схема.
    Колкото до термометърчетата - все още имам от тях, включително и с влагомер. Правенето на дупка в полистирена и монтажа (залепване) не е никакъв проблем, а са идеални за следене на режима в нуклеуса.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Обема е излишно голям. Може да се свали поне на половина.
    Това е най-доброто на пазара
    http://pchelar.com/node/761
    Има си вентилации. Отвор за зареждане с пчели. Скрит вход против нападения. Ханеманова решетчица предпазваща майката да не попадне в храната. Специални места за поставяне на маточниците. Предпазно фолио за да може да се отваря и допълва хранилката без да излитат и безпокоят пчелите. Най-доброто е.

  9. #19
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    Сега ако сложиш и един вентилатор в хладилника да духа, за да симулира вятър вече цена няма да имаш. .....
    Хладилната витрина си има вентилатор и той не е спирал да духа. Виж снимките по-горе.

  10. #20
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Обема е излишно голям. Може да се свали поне на половина.
    Това е най-доброто на пазара
    http://pchelar.com/node/761
    Полското нуклеусче е почти същото отвътре като това на твоята снимка. Дори така като го гледам и размерите май са едни и същи. Вече е ясно откъде са копирали поляците - ха-ха ..... Аз пък реших да копирам от поляците и в моето нуклеусче вътрешните размери са идентични с тези на полските. Идеята ми беше да имам съвместимост на ниво рамки - полските да стават на моето сандъче и обратното. С две думи - твоята снимка, полското сандъче и моето сандъче са идентични по вътрешни размери.

    На тебе моя обем ти изглежда по-голям защото рамките ми нямат странични летвички и освен това съм ги заредил с восъчни основи с размеро 9х9 сантиметра, а трябваше да са 10х10 или дори 11х11 см. Другото е, че в моя обем няма ваничката за течна храна, и затова изглежда по-голям. Това място обаче аз го заемам с чашката за кафе, така че всичко си остава същото.

    Колкото до твърдата храна - нея просто съм решил да я слагам на дъното върху парче найлон. Мога да измисля и някаква елементарна стойка и да я слагам от двете страни на чашката, но засега не мисля, че конструкцията има нужда да бъде усложнявана. Все пак най-важното в нея е да бъде безкрайно евтина и да може да се изплати само с производството на една единствена майка. Втората майка вече трябва да е на печалба.

 

 
Страница 2 от 13 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •