Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 13 ПърваПърва ... 3111213
Резултати от 121 до 126 от общо 126
  1. #121
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Това не е вярно. Не бъркай пасивното (празен нуклеус) с активното (пчели в нуклеуса, които активно противодействуват). При активно противодействие както затоплянето, така и охлаждането във фибранен нуклеус ще става 4 пъти по-бързо и с 4 пъти по-малко енергия.

    За да го разбереш, ще се опитам да ти го обясня с един басейн. Този басейн може както да се пълни, така и да се изпразва от тръби със сложени на тях кранове. Както при пълнене, така и при изпразване ако дебита на крановете е намален 4 пъти, басейна ще се пълни/изпразва 4 пъти по-бързо или по-бавно. Това е аналог на празен кошер (нуклеус).

    А сега си представи, че искаме да напълним басейна, но вътре в него пуснем хора, които гребат водата с кофи и я изхвърлят навън. Ако крановете за пълнене са широко отворени, тези хора дори и да си скъсат гъза от работа, пак може да не успеят да насмогнат, и басейна ще се напълни догоре въпреки интензивните опити за изгребването му. А сега си представи, че намалим дебита на пълнене 4 пъти. Тогава хората може и да насмогнат да го изпразнят и после да го поддържат празен с много по-малко усилия. Същия пример е и в обратна посока - с крановете изпразваме басейна, а хората го пълнят с кофи. При малък дебит хората пак могат да насмогнат и с по-малко усилия до поддържат басейна в желаното от тях състояние - пълен или празен или например до ниво 2 метра.

    Та да се върнем на фибрана - той осигурява МАЛЪК ДЕБИТ на влизащата/излизащата топлина, което дава шанс на пчелите да насмогват и да се справят с поддържането на микроклимата в кошера/нуклеуса такъв, какъвто те го желаят. При дървените кошери/нуклеуси дебита на преминаващата през стените топлина (няма значение в каква посока) е 4 пъти по-голям, и при това положение са необходими 4 пъти по-големи усилия от пчелите (или 4 пъти повече пчели). Ами ако няма толкова много пчели?

  2. #122
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Аз пък направо и ще покажа.Тази година заредих 22 нуклеуса от дърво и почти 60 от фибран.Във всички количеството пчели е почти еднакво,към момента на снимката около 4-5 рамки.На тази снимка температурата навън бе 36-37 градуса.Бради се образуваха пред почти всички дървени нукове,а пред тези от фибран само на един.
    https://postimg.org/image/9a5gbdmq9/

  3. #123
    Наблюдател
    Регистриран
    12.09.2016
    Мнения
    4
    Пчеларски район
    казанлък
    Г-н Матеев ще намерите ли време да споделите с нас размерите и да ни покажете снимки на новите оплодни сандъчета. Изчетох целия форум и очаквам с нетърпение. В момента темата стои недовършена, или ако сте създали нова тема да препратите линк. Благодаря!

  4. #124
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Такаа, имам следният проблем с тази технология за оплождане на майки.
    Тази година маточници дал Началника в изобилие и реших да поексперементирам малко. Израборих 3 малки фибранине сандъчета. Вземах 3 запечетани маточника, стръсках 2 рамки предимно млади пчели в един сандък, приспах ги и ги насипах в сандъчетата. В тях предварително бях сложил чашка озахарен мед и чашка вода, две малки рамки с ВО на тях. Понеже нямаше как да ида следващите 5-6 дена на пчелина, отворих входа. След 7 дена проверих, в сандъчетат само крадци. Викам си, основна грешка отварянето на входа веднага.
    Втори опит. Същата процедура по подготовката и нови 3 маточника. Тоя път запрени 3 дена и половина. Днес отваряне на прелките, ама вътре никой няма. Прегризали до капаците и се омели от съндъчетата....
    Та защо бягат с 200 от оплодните сандъци? Къде греша?
    Имам предположение, че понеже не знам на каква възраст са маточниците и в рамките на 24 часа не с се излюпили, пчелите гледат да се спасят от затвора, защо нищо не ги привлича там.
    Та сега в събота ще режа СР, и ако им сложа по дестина килийки незапечатано пило, дали то ще ги задържи в оплодните сандъчета?
    Бъркам някъде явно, но само се чеша по главата...
    До сега винаги сме произвеждали майки в нуклеуси и в самите кошери, но искам да си направя няколко запасни майки по този метод...
    Благодаря предварително за съветите!

  5. #125
    Потребител
    Регистриран
    30.07.2015
    Мнения
    55
    Пчеларски район
    Североизточен
    И аз тази година пробвах със роеви маточници във оплодно.Само,че аз не ги приспивам и съндъчетата са напълно празни без пило и основи.Слагам два маточника тръскам пчели от същия кошер преди това съм и сложил захарен сироп и питка.След това закарах съндъчетата на друг пчелин и въобще не съм ги затварял.За сега от три съндъчета три майки.

  6. #126
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Мен ми беше интресно по тоя метод с приспиването, както го прави примерно Матеев и не само...
    Защото не се съобразяваш от къде са маточниците и т.н.
    Този пост е редактиран от nikawr; 08.06.2017 в 13:15.

 

 
Страница 13 от 13 ПърваПърва ... 3111213

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •