Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 12
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    29.01.2014
    Мнения
    21

    Междурамъчни летви

    Здравейте,пиша тази тема за да попитам дали междурамъчните летви помагат при транспортиране за да не се мачкат пчелите и ако не има ли алтернатива.Питам това защото от догодина може да започна да се занимавам със подвижно пчеларство а рамките в кошерите ми са обикновени без разширение.

    Мерси

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Алтернативата е, да сложиш върху рамките по две летвички и да им ковнеш по два пирона. Може и видии.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Точно така - дори и рамките да имаха хофманови уширители, те пак при транспорт се клатят в долната си част. При това положение има 2 алтернативи:

    1. Всички рамки се притискат отгоре с летвичка, която се завива с две видии. Това е тежка и трудна операция и едва ли някъде някой я прави.

    2. Нищо не се прави по кошера няколко дена преди транспортирането. Ако не е имало скорошен преглед, то тогава рамките са заклеяни от пчелите и не се клатят при транспорт.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Вариант 3- купуваш си по два броя ламарини с гнезда за отгоре кадето лягат рамките и едно за долната част/рамките пак влизат между чоповете. Проблема е че всеки един кошер ще трябва да го освободиш от рамките, но ало си решил за подвижно, ще го направиш само веднъж и забравяш.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    29.01.2014
    Мнения
    21
    Мерси колеги много ценна информация

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Вариант 3- купуваш си по два броя ламарини с гнезда за отгоре кадето лягат рамките и едно за долната част/рамките пак влизат между чоповете. Проблема е че всеки един кошер ще трябва да го освободиш от рамките, но ало си решил за подвижно, ще го направиш само веднъж и забравяш.
    Аз така направих още отначало, вярно, че ме критикуваха за това, като показах снимките на кошерите с тези ламаринени гребени. Беше ми трудно да ги улучвам при спускане отначало, но свикнах и сега не ми е проблем. Само не можах да намеря долни ламаринени гребени за 9-рамковите магазини. Някой ако знае откъде да купя, да помага. Това за ЛР. И още не съм се порязал на тези толкова "опасни" ламаринени гребени.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Аз така направих още отначало, вярно, че ме критикуваха за това, като показах снимките на кошерите с тези ламаринени гребени. Беше ми трудно да ги улучвам при спускане отначало, но свикнах и сега не ми е проблем. Само не можах да намеря долни ламаринени гребени за 9-рамковите магазини. Някой ако знае откъде да купя, да помага. Това за ЛР. И още не съм се порязал на тези толкова "опасни" ламаринени гребени.
    Не вярвам да намериш такива в магазините. Намери някой тенекиджия и му покажи една, ако може да ти изработят с едно по-малко, но с по големи размери.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    То аз съм железаря /тенекеджията/, ама не ми се занимава с това, че на ръка златни ще ми излязат. Те и кошерите, дето сам си ги правя, пак доста по-скъпо ми излизат, отколкото да си ги купувам. Щанца трябва тука, ама явно никой от производителите няма баш такава. А да правя само за мен, не си струва.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    То аз съм железаря /тенекеджията/, ама не ми се занимава с това, че на ръка златни ще ми излязат. Те и кошерите, дето сам си ги правя, пак доста по-скъпо ми излизат, отколкото да си ги купувам. Щанца трябва тука, ама явно никой от производителите няма баш такава. А да правя само за мен, не си струва.
    Търговеца в теб мълчи. Матеев колко пъти е писал/и е продавал/за предимството да предложиш нещо пръв на пазара. Замисли се малко, колко има такива като теб, които търсят същия продукт.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    А, за такива работи други идеи имам. За 3D принтерите още мисля, гледам, HP се хвалят в съботния "Капитал" какви нови чудесии се канят да правят в тази област. Да си принтираме кошерите, инвентара, питите, маточниците и каквото там още се сетите на някой нов модел принтер няма да е лошо. И за кашоните с бомбуси от Израел си мисля, ние да не сме кьопави едни бомбуси да не можем да развъдим. И други разни идеи ми идват, ама не смея да ги споделям, да не ми се смеете.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •