Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 39

Тема: Роене

  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово

    Роене

    Здравейте искам да попитам мога ли да предотвратя роенето ако арестувам майката в 1 корпус с ханеманова решетка? Може би рояк ще излезе но ако старата майка не може да излезне то той би трябвало да се върне обратно в кошера и така да се прекрати роенето, като остане само една майка. И другото което ме интересува е как може да арестувам майката без да се ограничават търтеите. Може би с пчелогонка или нещо подобно но пък така ще излезе и майката.

    Благодаря
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Според мен само теоретично има 2 положения излюпват се млади майки избиват се остава една млада и е много дебела и не може да мине през ханемановата решетка идваш пускаш я и се запложда и всичко е добре.
    Другия вариант според мен по вероятния излюпва се майка минава през ханемановата решетка и се рой.Този въпрос го бях поставял на доц. Първулов чрез негов ученик и доцента е отговорил -трябва да се експериментира.
    Мисля че ако ставаше щеше да го има в пчеларската литература впрочем и някъде в дебрите на архива на форума го имаше коментирано и то няколко пъти на различни места ама не се сещам в кои теми. А това кой знае какъв стрес ще е за пчелите.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Според мен само теоретично има 2 положения излюпват се млади майки избиват се остава една млада и е много дебела и не може да мине през ханемановата решетка идваш пускаш я и се запложда и всичко е добре.
    Другия вариант според мен по вероятния излюпва се майка минава през ханемановата решетка и се рой.Този въпрос го бях поставял на доц. Първулов чрез негов ученик и доцента е отговорил -трябва да се експериментира.
    Мисля че ако ставаше щеше да го има в пчеларската литература впрочем и някъде в дебрите на архива на форума го имаше коментирано и то няколко пъти на различни места ама не се сещам в кои теми. А това кой знае какъв стрес ще е за пчелите.
    Проблема е и че като огранича майката търтеите също не могат да излизат и се заклещват на ХМ и цялата се запълва с тях.
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Според мен само теоретично има 2 положения излюпват се млади майки избиват се остава една млада и е много дебела и не може да мине през ханемановата решетка идваш пускаш я и се запложда и всичко е добре.
    Другия вариант според мен по вероятния излюпва се майка минава през ханемановата решетка и се рой.Този въпрос го бях поставял на доц. Първулов чрез негов ученик и доцента е отговорил -трябва да се експериментира.
    Мисля че ако ставаше щеше да го има в пчеларската литература впрочем и някъде в дебрите на архива на форума го имаше коментирано и то няколко пъти на различни места ама не се сещам в кои теми. А това кой знае какъв стрес ще е за пчелите.
    Онзи ден отворих една такава. Бях оставил майката в 1 корпус,отгоре ХР,корпус с 10-15 маточника. Старата майка си работеше долу а маточниците се бяха излюпили, имаше само една майка с оръфани криле,цалата черна като стара пчела и пчелите подгонваха отвреме на време. След като се е излюпила трябва да е престояла 15-20 дена без да може да излети.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Remi Виж публикацията
    Проблема е и че като огранича майката търтеите също не могат да излизат и се заклещват на ХМ и цялата се запълва с тях.
    При мен влизат в хранилката/храня със суха захар/и е отварям от време на време да излетят.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Онзи ден отворих една такава. Бях оставил майката в 1 корпус,отгоре ХР,корпус с 10-15 маточника. Старата майка си работеше долу а маточниците се бяха излюпили, имаше само една майка с оръфани криле,цалата черна като стара пчела и пчелите подгонваха отвреме на време. След като се е излюпила трябва да е престояла 15-20 дена без да може да излети.
    Ще е любопитно ако не си качил маточниците на Х.Р. какво ще стане.
    Ще те помоля ако имаш такъв да споделиш резултата (разбира се ако имаш възможност) от миналата година умувам по този въпрос и аз не зная защо не съм опитал още.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Ще е любопитно ако не си качил маточниците на Х.Р. какво ще стане.
    Ще те помоля ако имаш такъв да споделиш резултата (разбира се ако имаш възможност) от миналата година умувам по този въпрос и аз не зная защо не съм опитал още.
    Нещо не разбирам въпроса ти, а иначе винаги можеш да опиташ това за което си мислиш, то всеки пчелар трябва да прилага различни методи,за да разбере'за'неговия район какво е най удачно.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Бях оставил майката в 1 корпус,отгоре ХР,корпус с 10-15 маточника.
    Аз го разбирам че майката е под ханемановата решетка затворена а отгоре над нея в другия корпус са маточниците.

    Интересното е ако майката и маточниците са в един корпус под ханеманова решетка какво става на практика.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Аз го разбирам че майката е под ханемановата решетка затворена а отгоре над нея в другия корпус са маточниците.

    Интересното е ако майката и маточниците са в един корпус под ханеманова решетка какво става на практика.
    Хахаха що се базикаш с мен :-) :-) :-) :-) . Гледаш как висят стотачки по клоните :-) :-) :-)

  10. #10
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Remi Виж публикацията
    Здравейте искам да попитам мога ли да предотвратя роенето ако арестувам майката в 1 корпус с ханеманова решетка? Може би рояк ще излезе но ако старата майка не може да излезне то той би трябвало да се върне обратно в кошера и така да се прекрати роенето, като остане само една майка. И другото което ме интересува е как може да арестувам майката без да се ограничават търтеите. Може би с пчелогонка или нещо подобно но пък така ще излезе и майката.

    Благодаря
    Какъв ефект търсиш с ограничаването на майката? ограничиш ли я да няма къде да снася ще предизвикаш сам залагане на маточници. При Метода на Ковальов се пректикува ограничаване на майката в специална клетка, но пчелите я смятат за негодна и започват да изграждат маточници да си произведат нова. Кошера ако ти изпадне в роево това няма да спаси положението, че си ограничил майката. Ако тя не може да излезне и рой няма да излезне, но след време ще излезне такъв с млада майка която ще се излюпи от маточниците. Майката в роевото най-малко взема участие и то най-малко зависи от нея. Всичко се ръководи от пчелите те самите я принуждават да снесе в подготвените маточници тя не иска, че на кой му се пада от власт?

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •