Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 39

Тема: Роене

  1. #21
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    е защо печелиш 13 дена
    Ако се позамислиш реално не ги печелиш, а удължаваш времето, в което кошера ти е в роево, повече е негатив според мен отколкото позитив

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Ако увеличиш относителния дял на откритото пило може и да имаш успех, номера е да хванеш голямото количество млади пчели на работа там е гимнастиката другото е жив жар в очите.

    много вярно,но трябва човек да опита. сега пак ме замисли да ли да не махна прашеца и да сложа основи на празните места и в магазина

  3. #23
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    много вярно,но трябва човек да опита. сега пак ме замисли да ли да не махна прашеца и да сложа основи на празните места и в магазина
    Нищо не пречи да опиташ.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Нищо не пречи да опиташ.

    иначе как казваше даскала няма как да се научиш.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    мисля че времето ще е по малко и по безопасно от колкото да се качиш на орех 20 метра/слушай патило а не старило/
    Въобще не се катеря никаде. Възприемам го, като данък на природата за това, че ги тормозя.

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Какъв ефект търсиш с ограничаването на майката? ограничиш ли я да няма къде да снася ще предизвикаш сам залагане на маточници. При Метода на Ковальов се пректикува ограничаване на майката в специална клетка, но пчелите я смятат за негодна и започват да изграждат маточници да си произведат нова. Кошера ако ти изпадне в роево това няма да спаси положението, че си ограничил майката. Ако тя не може да излезне и рой няма да излезне, но след време ще излезне такъв с млада майка която ще се излюпи от маточниците. Майката в роевото най-малко взема участие и то най-малко зависи от нея. Всичко се ръководи от пчелите те самите я принуждават да снесе в подготвените маточници тя не иска, че на кой му се пада от власт?
    Целта е като цяло да излюпя роеви майки като същевременно задържа роя с арестуване на майката но не съм сигурен дали старата майка няма да прояде майчилата та точно в деня като се разквакат да си ги обера.
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Не се занимавай с глупости. Като заложат маточници ги вземи, а старата майка остави на гол рой. Те ще я сменят сами.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Създаване на работа, това прекратява роевото настроение. Отнемане на запечатаното пило и подмяната му с открито пило, за да се ангажират пчелите в отглеждането му. Може да се направи отводка със запечатаното пило и на мястото на тези рамки да се сложат основи за градеж през една. Ако е ЛР кошер, изнасяне на запечатаното пило над ХР. Под нея старата майка с пространство за работа.
    Аз имам две силни семейства, на които разменям местата на плодниците, като между тях слагам празен магазин, следващата седмица пак завъртам плодниците и слагам магазина отгоре. Тъй като семейството има много пчела, сложих и един магазин отдолу, за да увелича обема на кошера. Работа си трябва, разместване на гнездото, унищожаване на маточните чашки, разделяне на пилото и създаване на работа докато дойде пашата, после нещата се оправят. И така два месеца - май и юни ..... хамалогия си е пчеларството.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Хахаха що се базикаш с мен :-) :-) :-) :-) . Гледаш как висят стотачки по клоните :-) :-) :-)
    Ей въобще не съм искал да се базикам а разбрах въпроса на Реми че иска да ограничи майката ама маточниците са при нея ти отговори че майката си работи а маточниците са горе над Х.Р. и аз реших че така си го направил за да не се изрой. Но аз както го разбрах въпроса е да са заедно. Та затова попитах.
    Не ми е минавало и през главата да се бъзикам,.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Може и да ми се смейте,но от два дена мисля да направя един експеримен.Ако намеря роеви кошер да му сменя питите с пило без пчелите в друг който не е.Някой пробвал ли го е това?И какво мислите да ли пчелите ще разрушат маточниците?
    Това е по д-р Ангел Гранчаров миналата година го пробвах ама се направих на умен с една модификация.
    Тоест юли един кошер с 2 пити по 2 маточника не можах да преценя дали ще рой или ще прави самосмяна.(освен бр. на маточниците имаше всички признаци на роене) та взех всички пити с запечатано пило и ги размених от други кошери с незапечатано +В.О. доста не помня колко ама поне 3-4 бр.+ 1 магазин през една отделно си беше на още един .(обаче оставих едната пита с 2 запечатани маточника ако е самосмяна да не объркам кошера).
    Та другата седмица като отидох кошера се беше изроил. Може би ако нямаше маточници щеше да стане номера поне за 14 дни.Но според мен това е трудоемко по лесно е гол рои и после обединяваш.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •