Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 10 ПърваПърва ... 8910
Резултати от 91 до 94 от общо 94
  1. #91
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Не съм много сигурен, че при един бой на две майки ще победи по-качествената. По-скоро ще победи по-бързата и по-леката, а не едрата и тежката с много на брой яйчни тръбички. На практика няма никаква корелация между бойни умения и брой на яйчните тръбички, така че логиката ти нещо куца.

    Ха-ха ..... сега се сетих, че ако във висшите ешелони на власта постовете се заемаха след двубой между кандидатите, сега щяха да ни управляват щангисти, борци и мутри.
    Може и да ми куца логиката, ама затова чета и се информирам ежедневно. Човек ако не полага ежедневно и постоянно усилия за усъвършенстване, то той просто зацикля на едно ниво и си умира на него.
    Защо реши, че се обаждам неподготвен така и не разбрах, но...не съм.

    Tarpy&Mayer.2009 copy.pdf

    Ето още нещичко по темата, което може и да ти бъде интересно Changes-in-body-weight-of-honeybee-queens-during-their-maturation.pdf

    Всъщност има още едно изледване по темата, което съм чел, но не мога да се сетя кои са авторите.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  2. #92
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Във книжките пише,че при борба,ако са равностойни едната отлита с рояк.И си е така-от опит.

  3. #93
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Може и да ми куца логиката, ама затова чета и се информирам ежедневно. Човек ако не полага ежедневно и постоянно усилия за усъвършенстване, то той просто зацикля на едно ниво и си умира на него.
    Защо реши, че се обаждам неподготвен така и не разбрах, но...не съм.

    Tarpy&Mayer.2009 copy.pdf

    Ето още нещичко по темата, което може и да ти бъде интересно Changes-in-body-weight-of-honeybee-queens-during-their-maturation.pdf

    Всъщност има още едно изледване по темата, което съм чел, но не мога да се сетя кои са авторите.
    Борбата между майките решава проблема така, както го е решила природата. Но в плановете на природата няма критерии от рода "по-много мед за пчеларя" .......

    То същото важи и за селекцията и за всичко останало - плановете на природата коренно се различават от нашите лични планове, мечти и надежди. Така че ако ние не запретнем ръкави и не направим нещата така, както на нас са ни угодни, никой друг няма да го направи, дори и природата .....

  4. #94
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Борбата между майките решава проблема така, както го е решила природата. Но в плановете на природата няма критерии от рода "по-много мед за пчеларя" .......

    То същото важи и за селекцията и за всичко останало - плановете на природата коренно се различават от нашите лични планове, мечти и надежди. Така че ако ние не запретнем ръкави и не направим нещата така, както на нас са ни угодни, никой друг няма да го направи, дори и природата .....
    Е да но в общи линии количеството мед е функция на силата на семейството. Хубава майка - силно семейство.
    Иначе в документа, който даде Дамян е ясно, че в 75% от случаите побеждава по-едрата майка, но това е когато майките са извадени от кошера.Вътре в семейството пчелите взаимодействат с майките преди двубоя, с което накланят везните в една или друга посока. Може да я хранят и стимулират, а може да я гонят и омаломощават.

    И точно тук става сложно и не е ясно как точно пчелите избират, коя майка да им бъде фаворит. Логично е да се мисли, че избират по-хубавите майки, но експерименти с майки произведени от стари личинки (лоши майки) показват, че пчелите не тормозят лошите майки за сметка на тези от млади личинки или яйца. Друга хипотеза е, че избират майка с по-близък ген. Освен това се твърди, че по време на двубоя много често едната майка изхвърля изпражнения и оцапаната майка бива нападана и омаломощавана от пчелите.

 

 
Страница 10 от 10 ПърваПърва ... 8910

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •