Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 18 от общо 18
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Опрашване с бамбуси.Дали изобщо е рентабилно,като кошера чудо.Миналата година наблюдавах опрашването с бамбуси.Не забелязах да има някаква разлика в добива и качеството.Може би,защото бамбусите не бяха еврейски.Измряха за 3 месеца.....Иначе стават за лов на наивници търсещи еко продукти.Като се пише на етикета опрашени с.........а никъде не пише с какво е поливано и пръскано......

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Аз не ги знам какво представляват ама при мен има едни такива по тревите по малки са рунтави и много трътлести дали са бонбуси

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Вие, явно знаете най-добре дали са бомбуси! Ами я кажете защо картофи от нашите баири няма, по крупните вериги? Не са ли хубави? Ами домати лятото? Поляците като дойдат лятото на море, и се шашкат че на кашоните от домати пише - Произведено в Полша! Ами я да им изпържа едни розови картофи от Самоков? Че да им сипем по едно вино, от същите тия баири с южно изложение? Или пък мед са яли- истински? Да не казвам какво са яли- будали! Ама май ние сме най- големите будали!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Вие, явно знаете най-добре дали са бомбуси! Ами я кажете защо картофи от нашите баири няма, по крупните вериги? Не са ли хубави? Ами домати лятото? Поляците като дойдат лятото на море, и се шашкат че на кашоните от домати пише - Произведено в Полша! Ами я да им изпържа едни розови картофи от Самоков? Че да им сипем по едно вино, от същите тия баири с южно изложение? Или пък мед са яли- истински? Да не казвам какво са яли- будали! Ама май ние сме най- големите будали!
    Не сме будали ние сме в отворена пазарна икономика тоест едно глобално евросело от нас се искат суровини а не продукция (те какво ще я правят тяхната)

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Опрашване с бамбуси.Дали изобщо е рентабилно,като кошера чудо.Миналата година наблюдавах опрашването с бамбуси.Не забелязах да има някаква разлика в добива и качеството.Може би,защото бамбусите не бяха еврейски.Измряха за 3 месеца.....Иначе стават за лов на наивници търсещи еко продукти.Като се пише на етикета опрашени с.........а никъде не пише с какво е поливано и пръскано......
    Дали е рентабилно не знам, но тази пролет се убедих, че е доста ефективно. Точно срещу офиса ми има череша. Когато цъфна, от някъде се появиха бомбуси. Не бяха много, но нямаше нито една пчела. Действаха много пъргаво, независимо от тромавия си вид. Като почнаха да зреят черешите отново огледах дървото. Целите кичури от череши беха опрашени и тежаха от плод. Почти не видях неопрашени цветове. Не съм специалист, но си мисля, че именно с многото си "козина" по тях вършат тая добра работа.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Имам едно изследване колко по-бавно работят. Не си спомням точните цифри а и сега не мога да погледна но разликата беше огромна по брой посрщавани цветове за единица време. Като се вземе предвид и че колониите на бомбусите наброяват няколко стотин броя работата която върши една колония (семейство) бомбуси е несъезмиримо по-малко от едно семейство медоносни пчели. Има обаче едно растение при опрашването на което са незаминими- домата. Прашеца е толкова здраво закрепен за тичинката че само този "летящ танк" го откача с помоща на вибрации и успява да свърши работа. Имат още една специфика ,започват работа при по-ниска температура.
    Бомбусите се справят несравнимо по-добре В оранжериите. Там нашите пчели са безсилни.
    Този пост е редактиран от rosty_sz; 25.05.2016 в 07:34.

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Бомбуси се купуват преди всичко от собствениците на оранжерии. Произвеждат се в Израел и се продават по целия свят. Оформени са в специален кашон за еднократна употреба. Използват се един сезон и се изхвърлят. Някои майки обаче се изхитряват да оцелеят, да презимуват, и на следващата година да дадат поколение в дивата природа.

    http://www.fermer.bg/%D0%BF%D1%87%D0...orsa85273.html

  8. #18
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    112
    От тези Бомбуси нищо не става. Като бях в Англия на ягоди имаше в всеки тунел по едно кашонче с семейство бомбуси, но не са така активни като медоносната пчела. А как жилят не е истина много боли. А извън тунелите имаше по 10 кошера с медоносни пчели на всяко поле.ДБ12-ка.
    И да се лъжем няма смисъл в това - самозалъгваш себе си като пчелар!!!

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •