Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 9 от общо 9

Тема: Див божур

  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865

    Див божур

    По книгите не съм срещал информация за качествата на дивия божур като медоносно растение. В двора на пчелина ми имам известно количество диви божури, садени в далечното минало от моите деди и баби, които отдавна не са между живите. Божурите си растат и цъфтят ежегодно, без да изискват абсолютно никакви грижи от моя страна, освен разбира се, да не ги кося. Цъфтежа им съвпада с цъфтежа на акацията. Не знам, колко нектар и прашец пчелите събират от тях. По цветовете на божурите имаше много повече пчели, отколкото по цветовете на акациите. На снимката, която публикувам, в цвета на божура има 6 пчели едновременно. На никое друго растение, не съм виждал толкова много пчели в един цвят. За разлика от акацията, за божурите няма лоша година.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 01.01.2005 035.jpg‎   01.01.2005 044.jpg‎  

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    При по-внимателно гледане се оказа, че пчелите даже са седем. Браво!

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    01.01.2005 038.jpgА на тази снимка се вижда пчела в полет. И тук, пчелите са седем, заедно с летящата пчела. Предполагам, че събират прашец. В цветовете на божура, прашецът е в изобилие.

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    04.02.2016
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    ЯМБОЛСКО
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    01.01.2005 038.jpgА на тази снимка се вижда пчела в полет. И тук, пчелите са седем. Предполагам, че събират прашец. В цветовете на божура, прашецът е в изобилие.
    поправка 8

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    По книгите не съм срещал информация за качествата на дивия божур като медоносно растение. Не знам, колко нектар и прашец пчелите събират от тях. По цветовете на божурите имаше много повече пчели, отколкото по цветовете на акациите. На снимката, която публикувам, в цвета на божура има 6 пчели едновременно. На никое друго растение, не съм виждал толкова много пчели в един цвят. За разлика от акацията, за божурите няма лоша година.
    Нектародайно –не ,но прашецодайно –да !Може би само рапицата се приближава по прашец до него ,след това слънчогледа .Запали свещ за баба си и дядо си ,че са ти оставили такова прекрасно диво цвете ,а не само заради това,вчера беше Великден за умрелите .

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Моите пчели предпочитат божурите, пред прехвалените вносни медоноси като лофант и аморфа! Предпочитат българското! Възнамерявам да започна целенасочено да ги размножавам.

  7. #7
    Здравейте, колега valaz. Случайно попаднах на темата. Предстои ми устройване на място за малък пчелин. Впечатлен съм от наситения цвят на божура и привличането на пчелите. Възможно ли е да Ви помоля за няколко корена.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Божурите дават голямо количество семена. До сега съм правил неколкократно опити да ги размножа от семе, но за съжаление са били неуспешни. Вероятно има някой тънкост в засяването на семената, която не знам. Корени до сега не съм вадил. Не знам дори, как изглеждат. Имам желание да увелича тяхната бройка и едва тогава, мога да помисля да раздавам.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Вероятно има някой тънкост в засяването на семената, която не знам.
    Преди да засееш семената ги постави да помръзнат във фризера за около 2 седмици.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •