Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 34
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен

    С КАКВА С-МА КОШЕРИ РАБОТИТЕ ПОДВИЖНО?

    Масово колегите предпочитат ДБ или Лежак за подвижно пчеларство защото се събират повече кошери във ремаркето.Правят ги на два етажа обслужват ги със маси или други приспособления.Има ли колеги които използват многокорпусни кошери за подвижно пчеларство,възможно ли е да се наредят на два реда за да се съберат повече.Навил съм се да си напрявя ремарке тази година но всичките ми кошери са ЛР и ме притенява че няма да мога да вдигна повече от 30 кошера.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Аз лично,ще ми е интересно развитието на темата и за сега нема да се меся - но един съвет преди всички доводи за една или друга система,как най-добре може да се ориентираш.

    Намираш пчелар със ЛР на ремарке и отиваш да му помогнеш един ден,после намираш такива и за другите системи,които те интересуват и сам си правиш изводите.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  3. #3

    Re: С КАКВА С-МА КОШЕРИ РАБОТИТЕ ПОДВИЖНО?

    Цитат Първоначално публикувано от plamen
    Навил съм се да си напрявя ремарке тази година но всичките ми кошери са ЛР и ме притенява че няма да мога да вдигна повече от 30 кошера.
    Да уточним ремарке или фургон?А ,колко искаш да вдигнеш на веднъж?Прегледай темата "Подвижно пчеларство" ,може пък да видиш нещо.

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    Аз лично,ще ми е интересно развитието на темата и за сега нема да се меся - но един съвет преди всички доводи за една или друга система,как най-добре може да се ориентираш.

    Намираш пчелар със ЛР на ремарке и отиваш да му помогнеш един ден,после намираш такива и за другите системи,които те интересуват и сам си правиш изводите.

    По моя край не съм видял ЛР на ремарке всичко е ДБ или Лежак.Помагал съм на познат със ДБ.Идеята е че аз имам ЛР и изкам да прочета мнението на някой колега със ЛР как е направил ремаркето ,на колко реда слага кошерите ,кави проблеми има при транспортиране.Четох във съседната тема колегата Svetoslav Sofroniev че е направил на два реда МК два плодника и два магазина,но при транспортирането е имал проблеми.

  5. #5
    Цитат Първоначално публикувано от plamen
    Четох във съседната тема колегата Svetoslav Sofroniev че е направил на два реда МК два плодника и два магазина,но при транспортирането е имал проблеми.
    Преправи ги човека и вече са на по един ред.Много тежка и трудна работа е на два реда ,а и няма да можеш да използвуваш цялостно капацитета на кошера ,защото си ограничен от втория ред!

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Радвам се,че именно Александров е обяснил недвусмислено,защо подвижното пчеларство далеч не е толкова доходоносно,колкото се навиват и мислят някои колеги - много подробен и точен коментар,поне 4-5 пъти го прочетох.

    Изчаках нарочно,защото именно nikberk според мен най-добре е развил тази практика - ииииииии ..... исках да чуя повече от него.

    Та само не разбрах този човек със 4-те фургона само 100 семейства ли гледа т.е.4х25 - ако е така наистина се влиза във сериозен разход и имам колега в региона,който е направил същата инвестиция.

    Уви икономическата обстановка е такава,че или имаш пари и работиш със всичката техника изброена от Александров или търсиш някакъв сиромашки скотски вариянт както правя аз,а именно.Три фургона на два етажа,до скоро ДБ вече на лежаци - голямото оскъпяване не идва от фургоните,най-големия ми разход на мен специално изобщо във "бизнеса" ми е горивото.
    Много гориво отива разберете,ама много - 2001г. баща ми имаше едно пежо,засякох го за един месец (Май) изгорихме на тогавашни цени 280лв. бензин и това само със едно ремарке.Сложихме газова от немай къде - разхода сметнат във пари намяла двойно не повече.

    Местя във момента макс на 25 километра разстояние именно,защото не мога да насмогна първо на гориво и второ на ремонти по колата - ето днес пръснах гума,миналата сецмица скъсах биалетка и тампон,та утре ще ходя да я правя .... страшно износване на колата е това,няма градско,няма дълго,дай ми кола в моите ръце в активния сезон и да видиш колко е "яка".

    На повечето колеги,които съм им казвал,че съм на подвижно само,защото наистина при мен няма паша,само на 5 километра е вече друго,но на пчелина ми няма никаква,във най-добрите години едвам хващам 20 кила,няма ДБ,няма фарар,няма методи,каквото и да правиш толкова са,но хората не вярват и си мислят,че вадя по минимум 100 кила всяка година със това подвижно,а това изобщо няма и грам досег със истината,най-високия добив който съм стигал е 85кг. 2003г.,не повтарян до сега.

    И дори - понеже родата ми е Беленска и знам много добре какви са им условията там,та дори им се чудя на акъла,защото имам познати пчелари от Белене на подвижно,за какъв чеп се занимават така.Много по-рентабилно,много по-лесно,със много по-малко труд,усилия,рискове,разход се гледат пчели на стационар - разликата е огромна и за мен е крайно неоправдана,само защото си докарват там 20 кила горница със това подвижно (във Белене 50 кила ги хващаш без да го мислиш).Те не искат даже да теглят калема,за да видят колко им е кяра - и тази разлика се стопява веднага,само от повечето бройка семейства,които могат да се отглеждат стационарно.

    Не сме - или по-точно казано,аз не съм дорасъл за баш подвижно пчеларство.Това се прави точно по начина описан от Александров - със мотокарите,със машините,съоръженията,кран овете и т.н. и все пак не на последно място,със работна ръка.Това нещо обаче иска много сериозна инвестиция,много пари - цифрите поне на мен ми идват въз големи.

    Това са моите 5 цента мнение по темата.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Светослав и баща му преправиха платформите най-вече както каза Николай е защото им беше невъзможно да сложат трети магазин заради ограниченото пространство.Миналата седмица бях при тях и го знам от първа ръка.
    Да практикуваш подвижно пчеларство в този размер описан от Борислав трябва да разчиташ на доходите от опрашване там са печалбите на Американските пчелари. В България повечето от пчеларите разчитат най-вече на дохода от меда.Ако в Америка не се плащаха добри пари за опрашване толкова кошери на куп едва ли щяхме да видим.Ако и при нас се плащаше за опрашване и тук ще видим това което Борислав ни е предложил като снимков материал.Другата подробност е че ако тук оставиш кошерите на земята и без надзор половината от тях ще липсват.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Съгласен съм със stanko1972 а и много голяма ми се вижда тази инвестиция.
    Kando като дойдеш във Белене обадисе да пием по някой бира .Не знаех че корените са ти от моя роден град.За 50 килограма стационарно може да поспорим рядко се случва преди е било друго.Бяла вода, Колина вода, Деков са села около Белене там има липа и акация и са на не повече от 15 километра най далечната точка пък и трактора е безплатен само горивото.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    А верно ли - е глъдай ки си мълчи нашия.Че то Белене си е баш и моя роден край - а там има много хора пчеларстващи на подвижно,никой ли няма със ЛР ....... сега като се замисля,май верно няма,но там има много пчелари,та не знам наистина ли няма?

    Всъщност,като че ли в Белене никой не бръсне ЛР за кошери - ма то опасен джинс са там.

    Обаче на хисарлъка или до аеца,вади се бре човек - дори там на .... божеее как му викаха,бре едни диги към края на града,имат старците бахчи гледам.Може да нямате много акация наистина,но пък аморфа има - и ...... а бе да ти кажа,дядо ми гледаше пчели на острова на времето,там каквото съм видял едва ли на друго място във България ще го видя,това е цел остров със мед братче.
    Инак да Деков се ядва не е много път,а обработваеми земи има и то много,равнинно,широко,кулу и всякакви,бива наистина и можеш да пробваш.

    Но да ти кажа - много съм го мислил,много съм го мъдрил,пробвал,бъркал и прочие,лежаците точно от Беленчани ми се отвориха очите,само че това което видях при тях не ми хареса :D добре е замислено,хвърлят се,ма малко през глава.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  10. #10
    Явно е мой ред да попиша малко.Преди да се захвана с подвижно доста тъпчах на едно место да не говорим ,че бях с ДБ и слушах всеки "песионер",как да работя с пчелите,а те гинеха и бягаха от кърлеж.После преди петнадесетина години се срещнах с Котларски и от тогава работя с ЛР.Нещата тръгнаха.Изградих база на стационара и започнах да се развивам .Взех първия фургон и доста пообикалях колеги за да видя какво са направили и как работят ,но всичките бяха с ДБ и на два реда .БЕШЕ СТРАШНО!По това време дори почти никой не работеше с ЛР в нашия район.Беше ясно ,че сам ще трябва да се оправям ,да вметна само ,че ходих и при Венер да гледам неговата техника на работа с ЛР .Целта която си бях поставил е да мога да обслужвам пчелите САМ ,без помоща на други хора ,дори и на жена ми,защото като гледах колегите с фургоните какво правеха ме набираше страх.То бе едно мачкане,едно псуване ,защото е неудобно от двата реда ,едно носене до медарната.
    Затова направих и стая с всичко необходимо в нея за центрофугирането на меда-центрофуга,вана,разпечатва ща,мивка,ток,легло за почивка изобщо всичко ми е на една ръка за да нося по пита ,а не по корпус.Направих и пчелогонки ,но все още не съм ги използвувал -нямам време за тях.Мога да работя с една майка и с повече едновременно ако ми се наложи .Почти винаги имам резервни маки под ръка.
    Направих първия фургон и бях много доволен от мен.В него разположих 18 бр 10ЛР ,2 бр 8ЛР и 2 бр.4ЛР ,така отговаряше разположението на фургона. От както го имам от тон не съм падал от него.Работех само с корпуси до 2007г.2006 беше страшно изкарах 82 тенекии и като награда получих отлепване на ретината ,та затов на другата година вкарах в обръщение и магазини.Работя с 3бр.ЛР корпуса +3бр магазини.Задължително работя с ХР. С магазините нещата поолекнаха , затова новия фургон го направих като избегнах някои неща от първия и в него вкарах 22бр. 8ЛР и 2 бр. 4ЛР. Отново със стая центрофуга и всичко останало ,само разпечатващата ми е една засега та я носа от фургон на фургон.При него изчистих много неща ,но за до година ще трябва да подготвя по още един корпус,че явно три са и малко на майката .
    Разходите по изграждането наистина са много правил съм план-сметка за мен си,защото имам намерение да се развивам в тази насока още,но всичко се връща .
    Тегля фургоните на 75 км . разходите на фургон досега бяха по150лв. в едната посока+35лв.ГО+45 лв.пътен лист и мн.др.
    Надявам се да не съм Ви отекчил ,но аз така разбирам нещата .

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •