nikberk браво бре човек - няма отегчени тука,това е форум за пчеларство и темата е за подвижно такова.

Александров виж сега човек - не става точно така прав си съгласен съм със теб,но говори и със други колеги на подвижно,аз лично поне не познавам колега,който да се е хвърлил със голяма инвестиция на подвижно.Както и да го направиш винаги ще е по-трудно от стационарното отглеждане - за това наистина се пробва със един фургон,ремарке или каквото можеш да си позволиш.
Виждаш,че и nikberk първо е пробвал със един,после за втория се е досетил от ПРАКТИКАТА как да го промени,че да му бъде още по-удобно и продуктивно - а съм сигурен,че и за третия ще има все още някоя малка идея за подобрение.

Ето примерно една от големите особенности е със коя система да работиш - за това първия ми съвет във тази тема беше не да се види и чуе,а да се отиде на място и да се поработи,ще помогнеш един два дена на някой колега безрезервно,какво толкова,но да ти видят ръцете кое как е.Виждаш nikberk изобщо не признава ДБ на ремарке - а аз дори съм на два етажа със такива и не ме бъркат височините,но съм и дълъг когато легна.Недоволството ми от ДБ е във съвсем друга насока.Ето едно разминаване м/у него и мен - аз пък съм работил със многокорпусни и на един и на два етажа и ...... не е до спора и до убеждения,а до личното удобство и цели,многокорпусните системи изобщо не са ми удобни,аз кръста ми замина точно по този начин,но това означава ли,че моето убеждение е правилното?

Казвал съм ти на лични - аз не помня някога да сме имали изобщо пчели на земя,от както се помня все са на ремарке,още от преди преврата.Знаеш ли колко неща по колко начини съм ги премислял и смятал за толкова години - пробвал съм всичко де що ми хрумне и естествено според колкото позволяват финансите ми.Едва миналата година - вече ударих 30-така,та едва миналата година аз си имам завършен план като как да се направят ремаркетата,кошерите и изобщо целия процес на работа как да бъде организиран,но ако тръгна да обяснявам на много хора ще се стори сложно,за други неясно и т.н.

Американския модел наистина е най-сполучлив,но колко пчелари във България могат да си позволят толкова техника,инвестиция със какво като караме със скъсаните джобове.Къде са те къде сме ние - нали го гледах нали го четох,след това масово изчезване което ги е сполетяло,не са бъркали във касата да си купуват нови семейства,държава ги субсидира,ма няма план,няма висене на опашки,тоз та преварил щото на брачеда и прочие балкански дивотии.И наистина съм съгласен със колегата Станко - хората печелят от опрашване,не от мед,меда е за разходи.

nikberk ги мести на 85 километра - аз ако ги преместя толкова стигам баш във Белене,а стигна ли там няма и да ги върна.Пак казвам,който иска да ми вярва,който иска да се съмнява - на стационар със сигурност мога да гледам много повече семейства със същото количество труд,много повече!!!!!!!!Нямам паша - няма никакви ливади,не сеят рапица,акациевата гора я изсякоха още във първите години на демокрация,липата ми е на 5 километра,слънчоглед сеят веднъж на 5 години 500 декара,нищо няма ........ дори наскоро със един старец навремето е бил пчелар,случайно стана дума не го познавах,та човека ми каза,че на времето във това село,където ми е пчелина е била най-добрата паша във цялата околия,най-добрата всеки пчелар е искал да се занимава там,но със времето,със нехайството,наистина и той сам ми каза,че във последните си години,когато се е занимавал,пашата се променила драстично и във момента това село във целия регион е със най-слабата паша по дяволите,какво да се занимавам със има няма 20 кила медодобив.Само и единствено заради това се занимавам със подвижно инак бога ми на стационар,пуша цигара,пия кафе и преглеждам едновременно ...... на тези ремаркета,само да се качвам и да слизам се умарям,ако щеш само от това,изобщо нямам желание за ремаркета.

Пробвал съм наистина - със затворени,полуотворени,на един етаж,на два,ДБ,фарар,ЛР,удължавам съм даже ремарке,вадил съм мед на място,гонил съм и по много километри не чак 85 но съм местил на ..... всъщност като се замисля,може и да ги има 80,та търчал съм и подир всяка паша,крали са ме,палили са ме,заплашван съм бил пък боже не мога да преброя колко пъти,но съм се убедил,че максимума който мога да подгоня не е на ремарке,изобщо не е на подвижно.Не говоря за максимум от бройка,говоря за максимума според моите умения и капацитет ....

Както и да е - просто наистина моя съвет е да не се хвърля човек от първата година на големи разходи,подвижното е много по индивидуално,от стационарното,всички виждате,че всеки колега си има своя начин на работа,няма два еднакви пчеларя,а разликата е още по-голяма при подвижното,макар самото подвижно да не позволява много неща и да е по-ограничено от към възможности.

Не ме разбирайте погрешно - ако имам възможноста,да наистина камион,кран и прочие,ама как да стане,като аз сега съм седнал да се чудя аджеба като замина и този пореден автомобил,от къде да извадя пари за друг.Който може,нека - така се прави наистина,обаче подчертах и във предния си пост,аз не съм дорасал за това,нямам го този опит,та трудно мога да дам какъвто и да е било полезен съвет!!!