Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 34
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    nikberk браво бре човек - няма отегчени тука,това е форум за пчеларство и темата е за подвижно такова.

    Александров виж сега човек - не става точно така прав си съгласен съм със теб,но говори и със други колеги на подвижно,аз лично поне не познавам колега,който да се е хвърлил със голяма инвестиция на подвижно.Както и да го направиш винаги ще е по-трудно от стационарното отглеждане - за това наистина се пробва със един фургон,ремарке или каквото можеш да си позволиш.
    Виждаш,че и nikberk първо е пробвал със един,после за втория се е досетил от ПРАКТИКАТА как да го промени,че да му бъде още по-удобно и продуктивно - а съм сигурен,че и за третия ще има все още някоя малка идея за подобрение.

    Ето примерно една от големите особенности е със коя система да работиш - за това първия ми съвет във тази тема беше не да се види и чуе,а да се отиде на място и да се поработи,ще помогнеш един два дена на някой колега безрезервно,какво толкова,но да ти видят ръцете кое как е.Виждаш nikberk изобщо не признава ДБ на ремарке - а аз дори съм на два етажа със такива и не ме бъркат височините,но съм и дълъг когато легна.Недоволството ми от ДБ е във съвсем друга насока.Ето едно разминаване м/у него и мен - аз пък съм работил със многокорпусни и на един и на два етажа и ...... не е до спора и до убеждения,а до личното удобство и цели,многокорпусните системи изобщо не са ми удобни,аз кръста ми замина точно по този начин,но това означава ли,че моето убеждение е правилното?

    Казвал съм ти на лични - аз не помня някога да сме имали изобщо пчели на земя,от както се помня все са на ремарке,още от преди преврата.Знаеш ли колко неща по колко начини съм ги премислял и смятал за толкова години - пробвал съм всичко де що ми хрумне и естествено според колкото позволяват финансите ми.Едва миналата година - вече ударих 30-така,та едва миналата година аз си имам завършен план като как да се направят ремаркетата,кошерите и изобщо целия процес на работа как да бъде организиран,но ако тръгна да обяснявам на много хора ще се стори сложно,за други неясно и т.н.

    Американския модел наистина е най-сполучлив,но колко пчелари във България могат да си позволят толкова техника,инвестиция със какво като караме със скъсаните джобове.Къде са те къде сме ние - нали го гледах нали го четох,след това масово изчезване което ги е сполетяло,не са бъркали във касата да си купуват нови семейства,държава ги субсидира,ма няма план,няма висене на опашки,тоз та преварил щото на брачеда и прочие балкански дивотии.И наистина съм съгласен със колегата Станко - хората печелят от опрашване,не от мед,меда е за разходи.

    nikberk ги мести на 85 километра - аз ако ги преместя толкова стигам баш във Белене,а стигна ли там няма и да ги върна.Пак казвам,който иска да ми вярва,който иска да се съмнява - на стационар със сигурност мога да гледам много повече семейства със същото количество труд,много повече!!!!!!!!Нямам паша - няма никакви ливади,не сеят рапица,акациевата гора я изсякоха още във първите години на демокрация,липата ми е на 5 километра,слънчоглед сеят веднъж на 5 години 500 декара,нищо няма ........ дори наскоро със един старец навремето е бил пчелар,случайно стана дума не го познавах,та човека ми каза,че на времето във това село,където ми е пчелина е била най-добрата паша във цялата околия,най-добрата всеки пчелар е искал да се занимава там,но със времето,със нехайството,наистина и той сам ми каза,че във последните си години,когато се е занимавал,пашата се променила драстично и във момента това село във целия регион е със най-слабата паша по дяволите,какво да се занимавам със има няма 20 кила медодобив.Само и единствено заради това се занимавам със подвижно инак бога ми на стационар,пуша цигара,пия кафе и преглеждам едновременно ...... на тези ремаркета,само да се качвам и да слизам се умарям,ако щеш само от това,изобщо нямам желание за ремаркета.

    Пробвал съм наистина - със затворени,полуотворени,на един етаж,на два,ДБ,фарар,ЛР,удължавам съм даже ремарке,вадил съм мед на място,гонил съм и по много километри не чак 85 но съм местил на ..... всъщност като се замисля,може и да ги има 80,та търчал съм и подир всяка паша,крали са ме,палили са ме,заплашван съм бил пък боже не мога да преброя колко пъти,но съм се убедил,че максимума който мога да подгоня не е на ремарке,изобщо не е на подвижно.Не говоря за максимум от бройка,говоря за максимума според моите умения и капацитет ....

    Както и да е - просто наистина моя съвет е да не се хвърля човек от първата година на големи разходи,подвижното е много по индивидуално,от стационарното,всички виждате,че всеки колега си има своя начин на работа,няма два еднакви пчеларя,а разликата е още по-голяма при подвижното,макар самото подвижно да не позволява много неща и да е по-ограничено от към възможности.

    Не ме разбирайте погрешно - ако имам възможноста,да наистина камион,кран и прочие,ама как да стане,като аз сега съм седнал да се чудя аджеба като замина и този пореден автомобил,от къде да извадя пари за друг.Който може,нека - така се прави наистина,обаче подчертах и във предния си пост,аз не съм дорасал за това,нямам го този опит,та трудно мога да дам какъвто и да е било полезен съвет!!!
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Това със Ифата ме припоти и мен един път,само че със Газ-ка и преди 14 години мисля,че беше - 70 кошера само аз и баща ми ..... това беше единствения път,който се излъгах и никога,никога и това никога съм го повтарял по целия път обратно на баща ми тогава ..... баси убийството е това,айде верно понеже и бях по-малък физиката ми беше по-слаба,но остави ти,това не е работа със сигурност!!!

    Сега на въпроса ти - има един тънък момент със разтоварването и той е,че хм няма къде.Аз със фургоните им преча на земеделците разбираш ли,камо ли да ги разтоваря.Другия момент е,че 15 000лв само за един камион-кран много трудно ще ги отделя от общия оборот - казах вече,бягам от 20кг. среден добив,за да стигна поне 50кг. при тези цени и допълнителния разход на подвижното,аз едва ли докарвам чисто колко ти на стационар.Другия момент,който ми се губи при nikberk са разстоянията И моментите на обслужаване т.е.хубаво ще ги закарам на 80-90-100км. ще ги разтоваря,но как ще ги обслужвам.Ходене до пчеларската база и до тези кошери е ...... свръх разход,другия вариянт е по цяла година да съм при тях и да живея във каравана,което някак си не ме устройва,па ако ще да го наречем и мързел.

    Близките разстояния ме устройват много повече - вадил съм мед на място,става работа по принцип,не е проблем,но .... някак си пак не ме устройва това.В смисъл виждал съм много кошери,над 250 как се вади мед на място под открито и как да кажа,за мен това не е съвременен процес на работа айде,така предполагам,че ще съм ясен : )Та вадя си меда у дома,на спокойствие и тишина.

    Съответно,ремаркетата ми са изцяло заети със кошери - няма легла,няма помещения,няма нищо,само кошери.На три фургона сбирам 160 кошера ДБ /сдържах се да не кажа 131 и една отводка : ) / - но както казах има много неудачи,които се чудих как да реша.

    Със лежаците,честно казано дори не повярвах колко фундаментално ми се промени процеса на работа - разликата е толкова фрапираща спрямо всички други системи,които съм пробвал,че чак ме е яд,че до сега съм робувал на приказки,а не съм пробвал сам.В момента си доизглаждам някои особенности,но наистина само със обръщането ми към лежаците,реших един куп проблеми,дори без малко да кажа всички проблеми - не знам,защо е отпаднала от практиката тази система,но по-дяволите толкова лесно се работи със нея,че спокойно мога да заява,че три фургона ще ги обслужвам сам и медодобива няма да бъде грам по-малко от 160 ДБ (за повече ще видим след време)

    За повече фургони не мисля - скутелатор ми щукна едни идеи,които сега в момента обмислям и има много резон във тях,ако успея да ги осъществя,не смятам да увеличавам фургоните,тези ще са ми достатъчни.А ако не - вече както казах и преди,ще се мисли за по-професионалния подход:камион-кран,палети и т.н.,но няма да е на фургони-ремаркета.

    М/у другото все повече ме блазнят по-малките ремаркета за джипове,които продават - сещате се събират мисля,че беше около 18-20 кошера.

    НО - всичко опира до парата!!!!При тези цени,толкова развитие.

    п.п.за Белене .................... трудно ми е да обясна,може би ще е достатъчно да споделя,че дори сега като ида на гости при старците и нощно време кошмарите не ме оставят да се наспя.Минаха доста години откакто съм се откъснал от това място,уж пораснах,уж мисленето ми вече умее да преборва,уж разбирането ми е по-съзнателно,и спомените уж поизбледняха,но .... макар далечното минало да ми е най-светлото изживяване което си позволявам във някои моменти,има един от който всичко се преобръща,но не със главата надолу,а във тотален хаос,уви аз още от невръстно хлапе бършещо сополи във ръкави се сблъсках и разбрах по най-горчивия начин неща,които сега изживяваме всички.Ще ме извините за отклонението,но наистина не знам,нямам си никаква на идея,дали ще е изобщо възможно някога да се върна във Белене,макар вратите на града да са широко отворени за мен.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Колеги аз практикувах преди много години подвижно, вече не го правя по една или друга причина, но това е друга тема.Мой познат беше 7 години в Нова Зеландия и там се запознал с пчелар който е на подвижно САМО със забележете не греша, 75 000 семейства оставям коментара на вас!

  4. #14
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от ivandespotov
    Колеги аз практикувах преди много години подвижно, вече не го правя по една или друга причина, но това е друга тема.Мой познат беше 7 години в Нова Зеландия и там се запознал с пчелар който е на подвижно САМО със забележете не греша, 75 000 семейства оставям коментара на вас!
    Деспотов, имаше един филм точно за това което споменаваш и няма нищо чудно в това. Във филма ясно се виждаше с каква база разполага въпросния пчелар. Каква техника и каква организация. Даваха и предприятието му с оборудването от игла до конец. Ако го намеря ще го пусна да го гледате.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    баси това ще е лудница - ако има такъв филм непременно да го покажете!!!
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Е, и ? В Бг-то си имаме ФЕРМЕР с 1 000 000 дка земя , не е казал не е станал ПЧЕЛАР със 100 000 кошера. И тогава всичките ни сметки и приказки отиват на кино

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Екстра. За товарене, разтоварване и транспорт на кошери е чудесно.Слагаш ги на палетите връзваш с коланите и нямаш проблеми.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  8. #18
    Бях зает и не можах да отговоря.Та на въпросите на колегите.Първо засега два фургона ми стигат ,понеже все още имам основна работа ,а пчелите ги гледам през свободното време.Не казвам ,че ще спра ,но ако ми изпадне фургон и него бих преустроил така.Инвестицията наистина е голяма ,но ги правя по този начин и от здравословни причини за по лесно обслужване.Мислил съм и за камион с кран ,но се отказах по цял ден съм с тази техника в работата,много е скъпа подръжката ,а и сам няма да мога да се оправя.Темата за камиона с кран и ремарке е прекрасно разработена от Венер и който иска и има възможност може да взаимства от него.Като бях при него човека каза ,че за една нощ прекарва на 10км. 1000 кошера .И аз бих ги прекарал на 10км от мен стига да има паша ,но неби ,затова ги карам на Дунава да търся влагата.От първи юли като ги закарам та до септември всяка събота и неделя центрофугирам винаги има запечатан магазин. Ние сме трима колеги с 8бр. фургони и винаи има човек при тях.

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    21.01.2011
    Мнения
    39
    На мен точно ходенето на Дунава и многото платформи 11 нещо не ми излиза сметката.

  10. #20
    Цитат Първоначално публикувано от sasha_lalova
    На мен точно ходенето на Дунава и многото платформи 11 нещо не ми излиза сметката.
    Вярно ,че разходите са много,но правила ли си сметка ако са само на стационар?
    Защото аз бях повече от десет години на стационар и повече от корпус тогава трудно го докарвах.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •