Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 14
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2015
    Мнения
    9

    Стимулиране на пчелен кошер?

    Здравейте колеги,
    един от кошерите ми е отслабнал много. Посъветваха ме да смеся равни части прясно мляко, вода и захар и с тази смес да храня този кошер.
    Някой чувал ли е за този метод на съживяване и стимулиране на кошера?
    Много благодаря за отзивите предварително.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Да не се е роил. Иначе ако си е слаб, стесни и храни, ако си има летяща пчела, ще носят прашец. Зарежи тези глупости с млякото.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    12.03.2014
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Асеновград
    Цитат Първоначално публикувано от Плаги Виж публикацията
    Здравейте колеги,
    един от кошерите ми е отслабнал много. Посъветваха ме да смеся равни части прясно мляко, вода и захар и с тази смес да храня този кошер.
    Някой чувал ли е за този метод на съживяване и стимулиране на кошера?
    Много благодаря за отзивите предварително.



    Млякото го даи на женати да го подкваси па една млечна салата да направи

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    С мляко или извара се правят разни протеинови подхранки за ранно пролетно развите. Има рецепти в справочника на Радоев.
    Давай само сироп, млякото ще вкисне и ще умиришеш пчелина, а пчелите няма да го пипнат.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2015
    Мнения
    9
    Колеги, благодаря ви за мненията. За момента ще приема съвета ви за подхранване, дано има ефект . Надявам се майката да не е пострадала.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    В кой район си и каква ти е пашата?
    И не се престаравай много със сиропа, да не вземеш да ги задръстиш, че да няма къде да снася майката.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2015
    Мнения
    9
    Благодаря за мнението Ви колега ще се постарая да не ги претоварвам със сиропи , тъй като и без това 6 пити са пълни с мед.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Чакай, чакай малко! Недей така - на час по лъжичка и ние да се набираме с отговорите.

    Дай отначало - регион, паша, брой и тип кошери.
    Казваш, че имаш 6 рамки с мед. При това положение няма нужда от сироп - разпечатваш мед покрай пилото, пръскаш с водичка и ги подкарваш все едно е началото на април. Те си знаят работата след това. Можеш да метнеш и един найлон за две седмици над плодника ако си нависоко в планината.

    А как са ти другите семейства? Можеш да прехвърлиш рамка с люпещо се пило за подсилване или да сметеш млади пчели от рамки с открито пило.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2015
    Мнения
    9
    Колега много благодаря за съветите.Вярно е че не бях написал всичко подробно а се интересувах само от казаната ми рецепта.Мястото е близо до Радомир в полето не е в планината .Надморската височина е около 615метра подобна на Софийската надморска височина.Лошото е това ,че вечерите са доста студени от провлака който се образува от Рила планина .Останалите11 кошара са в много добро състояние и всичките са Дадан блат.Отслабналия ми кошер е с 6 пълни запечатени рамки и за около 1месец пчелите много намаляха, не излизат навън и т.н.,тогава ми дадоха този съвет да им дам тази подхранка /захар, мляко и вода / това всичко в равни части.Аз благодаря на всички колеги които се отзоваха ,дори помайтапиха с млякото.Още веднъж благодаря на BateMisho.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    По- скоро е добре да откриеш защо семейството е отслабнало така драстично - може да е болест или ти да си допуснал някаква грешка.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •