Здравейте колеги,

Тъй като нямам още добра практика имам въпрос. При последния преглед два от кошерите ми бяха почнали да се роят.Работя с ЛР.
И двата кошера ми бяха по на три корпуса.Времето/много акация ама и много дъжд/ обаче ги накара да изпаднат в роево състояние.В плодника по на три-четири рамки бяха заложили по 4-5 маточника.От това което съм чел и гледал съм разбрал, че тръгнели да се рой едно семейство трудно можеш да го спреш и реших да го разделя на отводки. Как постъпих , а и върху това мое обяснение ще ви помоля за съвети дали съм сгрешил някъде и какво е най-добре да направя защото се съмнявам,че и други семейства ще са в това състояние и ще трябва да процедирам и с тях така, а и аз искам да си увелича семействата.Другото съществено е,че за първи път ми се налага да правя отводки и то от семейства които са изпаднали в роево състояние.
Първо намерих старата майка и я отделих в преносното сандъче.След това в три отделни корпуса сложих по една рамка на която имаше маточници, към всеки корпус добавих пити с пило с мед и по две ВО. Така корпусите ги изпълних с по 10 рамки и ги сложих на новите им места като стесних отворите. На всяка отводка налях и сироп.
Майката я оставих на мястото в корпуса където си беше стария кошер, като самия корпус го заредих с по 2 ВО, празни пити и пити с мед без да има в корпуса при майката никакво пило.
Въпросите са ми следните дали като цяло съм се справил правилно или не, и по-точно - в корпусите където направих отводките и съм сложил по една рамка с маточници, трябвало ли е да оставя всичките маточници а те са по 4-5 или само един, например най-големия.
Второ дали съм процедирал и правилно с корпуса където е останала майката или съм сбъркал /например като не съм оставил никакво пило при нея/.Знам,че летящите пчели ще се върнат в корпуса при нея но пак ще останат доста пчели и в отводките, все пак 8 рамки с пчели като изключвам 2 ВО които съм сложил, не са малко, а и кошерите си бяха доста силни. Не искам да ги отварям няколко дена а да ги оставя на спокойствие а след това ще видя резултата.

Благодаря предварително на отзовалите се!