Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 8 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 78
  1. #31
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    Колега Борислав Александров,
    Както винаги си прав. Действително има боров мед както го описваш, имам приятел за който стана въпрос по-горе в темата в Рило-Родопският масив който вади такъв боров мед (прозрачен с вкус на смола), но както писах, а и ти го потвърждаваш се вади много трудно и в изключително малки количества (по-горе бях писал 20 кг. от 30 кошера като не е само боров мед. Боровият е някъде около 5 кг от всичките кошери), от друга страна въпроса в темата е печели ли се от пчеларство, затова писах по-този начин за истинският мед. Успех.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  2. #32
    Наблюдател
    Регистриран
    27.02.2011
    Мнения
    8
    Цитат Първоначално публикувано от Ivan Nikolov
    Така не съм Бизнесмен в такива мащаби прост съм решил да вложа дадена сума за Пчеларство и всеки един съвет Ще ми е полезен - от вида кошер до обслужването просто съм решил като правя нещо 1 да е добре обмислено и 2 да е в по голям мащаб
    Почнал съм да чета литература но според мен в този саит и форум Вие можете да ми помогмете 10 пъти повече отколкото всяка една книга затова се опитах да се свържа с вас надявам се да не ви отекчавам с моите въпроси и повярвайте за в бъдеще ще са повече
    Ванка, тук си прав - наистина можеш да научиш много неща от този сайт, но ако имаш база върху която да градиш /теоретични познания и макар и скромен практически опит/. Иначе казано да търсиш конкретни тънкости и споделен практически опит които липсват в сухата теория. Ако разчиташ само и единствено на сайтове и двамата старци да гледаш 150 кошера на прима виста е все едно да се явиш на световно по карате /с нагласа за медал/ готвейки се по ръководство за дистанционно обучение.
    Съветът ми е намали бройката, натрупай опит и тогава се хвърляй в дълбокото.
    Иначе успех в начинанието!

  3. #33
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov
    всъщност защо да няма
    има много начини да се печели от пчеларството.
    Производството на луксозни видове мед е една добра възможност за съжаление не е развита в българия. Ние сме свикнали примерно само акация и липа а има райони в българия където може да се добиват редки и луксозни медове от които всеки 1 кг мед да струва колкото 1 тенекия от моя които произвеждам че дори и повече.
    Наскоро един познат се възмущаваше че видял в някакъв магазин във Варна гръцки мед на цена от 300 лв/кг. За мен това не е възмутително просто меда е луксозен и скъпоструващ а гръцкия пчелар се е ориентирал към определена пазарна ниша от която да печели. Той не гони количество него го интересува дали при анализа полена ще го определи като съответния монофлорен мед и оттам дали влиза в графа луксозен и рядък.
    Ще дам пример за мед тук в България. Това е мед от тънколистна върбовка. Растението се среща в Осоговската планина в района на Сребърно коло и местността Сажданик и поне доколкото знам никъде другаде в българия. Добиването на такъв мед може да не е много като количество но като цена и печалба за пчеларя нещата стоят по друг начин. Оригиналния мед от бор също е рядък и локсозен мед има и други но незнам защо колеги пчелари не се възползват от възможностите които им дава дадения район.
    Аз например искам да опитам мед от кестен но в добруджа няма просто защото няма такива масиви от кестен за да се добива. Или мед от глухарче такова чудо нито съм виждал нито опитвал но го има в България и се е добивал.
    Това е пазарна ниша от която може да се печели и то добре.
    Колега,
    Мисля, че си прав, но до някъде. Споделям личен опит: произвеждам няколко вида мед. Никога пчелите ми не са видяли захар или захарен сироп (диабетик съм и по тази причина не подхранвам със захар, а само когато се наложи подхранвам с мед). Пчеларствувам в Родопите пашата не е много и нямам наблизо никаква промишленост, както и никакви селскостопански култури от които да се добива повече мед (рапица, слънчоглед или други подобни). Има малко акация, малко липа и другото е горска разстителност (здравец, мащерка, кумунига и др. подобни). През нормална година добивът е 10-12 кг. от кошер, понякога стига до 15-18 кг. в добри години, но както можеш да предположиш е доста качествен (като вкус и като аромат е невероятен). И се получава следното отиваме на пазара и меда на колегите е примерно 8 лв./кг аз искам 10 лв./кг и никой не купува от моя мед, защото е по-скъп. Имал съм случай някой си е купил от мен мед и казва "много ти е хубав меда, по-хубав е от този който съм взимал от другаде, но няма да си взема от твоя защото е по-скъп." и какво правим по-нататък за да печелим от пчеларство? Ами нищо сваляш цената на твоя мед до този на колегите и почваш да си мислиш за някакви други идеи (подвижно пчеларство, преместване на кошерите в по медоносен район и други подобни). Между другото засял съм поне 50 декара с медоносна разстителност около пчелина, но кога ще стане? Успех.

    п.п. Произвеждам мед от глухарче (вкусен е), но тази година не го вадих самостоятелно поради горните причини които написах (няма цена и не си стува хамалогията да вадя монофлорен) и се смеси с акация и здравец. Догодина живот и здраве ще извадя специално за теб някой друг килограм и ще ти изпратя да го опиташ.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  4. #34
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    При нас кестена цъфти в момента.Отделя специфична миризма.Цветовете му са отрупани с пчели.Проблема е че голяма част от кестена в Балкана изсъхна.В момента цъфти и липата и различните видове билки.На времето Берковските пчелари вадеха мед от кестена и аз като дете съм го опитвал.Както казва Борислав това е Бутиков мед с ценни вкусови качества.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  5. #35
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Александров много си прав,но има един момент,за който съм чувал,че обърква цялото начинание,а именно - няма кой да плати за такъв мед и не говоря за "на пазара".(а може и да бъркам,знам ли?)
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  6. #36
    Наблюдател
    Регистриран
    31.01.2011
    Мнения
    28
    Цитат Първоначално публикувано от stanko1972
    При нас кестена цъфти в момента.Отделя специфична миризма.Цветовете му са отрупани с пчели.Проблема е че голяма част от кестена в Балкана изсъхна....
    Да попитам, че ми е интересно. Като се говори за кестен, кой кестен се има в предвид? Конския кестен, който е навсякъде в парковете или обикновения (ядливия) кестен?

  7. #37
    Обикновен кестен,питомен кестен(Castanea sativa Mill)

  8. #38
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Като чета заглавието - и аз да кажа !

    Както са тръгнали нещата , само при пчеларите останаха дребни производители, другите вече се изчистиха...Никой(или почти никой) вече не сее 100 корена домати и да продава по 5 кг. на ден, или яйца ит.н. Та и тук ще стане , като навсякъде- едри (ама наистина едри ) - с по над 1000семейства, и любители , ама малък брой , с по 3-4 семейства.
    Самите условия и изисквания го налагат. Уедряване!!!
    А това означава ( надявам се) и развитие на системата на пчелоопрашване ( защото досега навсякъде има равномерно покритие от пчели и никой не ще да плаща за това ), развитие на подвижното пчеларство в по големи мащаби и ....изчезване на тези като нас - с по10-100 кошера.
    Единици ще станат едри пчелари , повечето ще прекратят тази дейност.
    И в момента текат тези процеси , масово се изкупуват семейства от някои стопани, други по програми работят.


    А иначе - какъв бизнес може да е нещо , от което не се печели?!
    Имаш примерно 50 сем , вадиш 1200кг мед, по 4 лв( :D ), става 4800лв, минус разходите - остават ти към 3000 лв(евентуално ).
    Значи - трябва да работиш някъде и да вземаш заплата, другото са несериозни приказки.3000лв годишно са по 250лв месечно!!
    Това за повечето от нас си е чисто хоби , за други - малък бонус към доходите на семейството. И в момента тези , които САМО с пчеларство си осигуряват живота са много малък брой.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  9. #39
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Струва ми се, че в пчеларството това окрупняване няма да се получи, поне в скоро време.Пчеларството е по особено занимание.Не може да се сравнява със земеделието и другите видове животновъдство.мярнах информация за структурата на пчеларството в Европа.Там също преобладават по дребните пчелари.Тези с много кошери са малък процент.Има, но са малко.Гръбнака са пчелари с до 100 кошера.
    В Америка, Австралия и Нова Зеландия нещата са съвсем други.
    Така ги виждам нещата.

  10. #40
    не и няма да се печели докато някои хора се подиграват с труда и нервите на хората който се занимават истински с пчеларство и са се оддали изцяло на него. не може да изкупуват мед, прашец, прополис и .... на смешни цени а накрая да иска някой да спечели. като се тегли чертата ще е добре ако си вързал 300 кинта за 1 месец примерно

 

 
Страница 4 от 8 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •