Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 78
  1. #11
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Уважаеми г-н Николов,
    пчеларството е особен бизнес.Без да имаш теоретична и известна практична подготовка, вероятността това начинание да се провали, е голяма.Да разчиташ на "двама старци", без да си подготвен в тази област си е меко казано лудост.В пчеларството основната работа се извършва от собственика, наетите работници изпълняват рутинни действия.
    Зададен така въпроса, навежда на мисълта, че нямате и най-малка представа от това с което смятате да се занимавате.Както споменава колегата Ангел, първото нещо което трябва да си изясните е флоропокритието(каква дума!) в региона.Избора на система, свързан с това флоропокритие.Стационарен ли ще е пчелина или ще бъде подвижен....и още много въпроси които трябва да си изясните.
    Та, на зададения по този начин въпрос, бих отговорил- има "файда"- от 150 кошера, по 50 кг. мед, по 4 лева цена на едро, ето ти 30 000 лева.Сам си направете сметката за "файдата"
    Разумният отговор би бил- подгответе се теоретично, като през това време прилагате наученото върху няколко семейства и след това ще може и сам да си отговорите на въпроса.
    Междувременно, тук ще намерите компетентни колеги, които ще Ви помагат със съвети и препоръки по време на Вашето обучение.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Човека търси съвети относно бизнеса, а не относно пчеларството. Човека е бизнесмен, явно. Вие пък колко подробно взехте да му обяснявате.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    човека стана ясно,че е бизнесмен,но със това "въвеждане" във занаята е нормално колегите да си помислят,точно това което са го съветвали т.е.подразбира се,че той ще е основната бойна единица - естествено позовавайки се изцяло на негови думи.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    20.06.2011
    Мнения
    6
    Така не съм Бизнесмен в такива мащаби прост съм решил да вложа дадена сума за Пчеларство и всеки един съвет Ще ми е полезен - от вида кошер до обслужването просто съм решил като правя нещо 1 да е добре обмислено и 2 да е в по голям мащаб
    Почнал съм да чета литература но според мен в този саит и форум Вие можете да ми помогмете 10 пъти повече отколкото всяка една книга затова се опитах да се свържа с вас надявам се да не ви отекчавам с моите въпроси и повярвайте за в бъдеще ще са повече

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Двамата старци опитни ли са как мислиш - може ли да се разчита на тях,така да се каже репутацията им каква е?


    п.п.наистина повярвай няма да ти е лесно изобщо - дори тука ще има спорове,ще се чудиш кой казва вярното,после старците друго ще ти кажат,във книгите също има много разминавания,наистина е особен занаят.
    Та не казваш кой ще води парада - това не е шефът,а човека който ще знае т.е.ти ли ще си този човек? - това е важно да се знае,дали ще имаш работник,който ще отговаря за процеса.

    Друго - уточни в кой край ще пчеларстваш,тука има колеги от всички краища на БГ,но е хубаво да се знае,защото има няколко тънки момента,които са неприложими в дадени региони,та да е ясно какво точно да те съветват хората.

    Добре приемаме,че пчеларството ще е бизнеса,но коя ще е продукцията - мед,прашец или ще се печели от отводки?

    И не - колкото и да не ти се иска,във този форум няма да можем да заместим книга,така както книгата не може да замести форумите (най-накрая сам да сътворя сентенция във полза на нет общуването,което толкова ненавиждам),та ще трябва да се прочете това-онова.

    Първи съвет имаш от мен - щом сега ще навлизаш придържай се към по-протичките неща,по-лесните,по-класическите и доказалите се,когато нещо ти изглежда сложно за изпълнение,зарежи го ще се намери по-ясен и достъпен начин.
    И втори съвет - щом ще се занимаваш сериозно,загърби всички приказки против подхранването,за това само ще четеш без да питаш и сам ще си правиш изводите,а до тогава ще се придържаш към едно нормално количество захар,което да се даде през годината.

    Това е за сега - колегите са отзивчиви макар и често във спор,но помагат на драго сърце ..... освен може би моя милост,че понякога ми кипва и се не меся.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Иван Николов, предполагам парите ги имаш , парят ти в ръцете и се чудиш как да ги развържеш ? От дядо знам че в наше село открай време един кошер долу-горе се равнява на една овца , и като цена , и като печалба , пък и като работа ако щеш. Ако искаш поогледай се и се поослушай и виж у ваше село как е, може да се окаже че е по-добре да си дадеш парите за 150 овце.
    П.П. И пак двама старци...

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Е, чак пък овце не го обезверявайте така човека той иска пчели! Лошо няма от мен ще ти кажа следното. За 30 години с пчелите съм имал 4 или 5 нулеви! Та ако при теб се случи така че първата да ти е нулева да не земеш да се отказваш. Иначе си заслужава, дерзай и успех в начинанието!

  8. #18
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    До Иван Николов,
    Без да те отказвам, но се огледай преди да започнеш и си постави ясни цели. До сега пчелар милионер не съм видял и не съм чул за такъв, така, че ако смяташ да забогатяваш много от пчеларство по-добре си направи добре сметката. Успех.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Че е налапал вадицата налапал е,и то много,като повечето от нас,нека опита фаида има ,а от година на година и по голяма.Относно бройката 150 си е точната за един пчелар занимаващ се на 50% от времето си с тях.Така,че Ванка даи си раьона и анализирай старта си.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  10. #20
    първо трябва да бъдеш сигурен да не си алергичен.... ако си алергичен от пчелната отрова, по добре не си и помисляй за кошери. щото не са редки смъртните случай от само едно ухапване. това е най важното, от тук натам ще се научиш с времето. и аз имам няколко идеи ама ще видя по нататък какчо ще се случи. за сега тази година се задоволявам само с 5 кошера. имам възможност да купя от един човек сега още толкова но не ми трябват. ако иззимеят и изпролетеят тези 5, пролетта ще направя 5 отводки от тях а лятото ще ги удвоя ударно. но това казвам при положение че се стечът благоприятно нещата. пак казвам виж дали не си алергичен, и тогава мисли за кошери

 

 
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •