Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 5 от общо 5

Тема: Самосмяна

  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    28.02.2013
    Мнения
    50
    Пчеларски район
    Русе

    Самосмяна

    Здравейте на всички.Искам да попитам имали значение времето за отглеждане на маточник или майка говорим дали да е дъждовно. Питам защото преди 10 дни на едното ми семейство реших и направих следното хванах майката и отрязах ляво крило и дясно задно краче с цел да предизвикам самосмяна, защото майката е негодна. Но какво се получи днес отварям кошера за да видя дали има маточници защото са минали към 10-тина дни от тогава но времето беше само дъждовно и какво се оказа има само чашки, но маточници няма. Та затова питам дали е възможно да е заради дъждът и времето.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега,осакатяването на майката не гарантира самосмяна.Може да си джитка така още доста време.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  3. #3
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    И при мен, не на всички майки които съм сакатявал, не правят самосмяна. Някой не искат да си я сменят и това е....На следващия преглед ако не са я сменили, опитай да и резнеш и 1 антенка.....трудно е, ама опитай. Иначе като им дърпам запечатено пило, на 100% правят самосмяна.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaletoo Виж публикацията
    Здравейте на всички.Искам да попитам имали значение времето за отглеждане на маточник или майка говорим дали да е дъждовно. Питам защото преди 10 дни на едното ми семейство реших и направих следното хванах майката и отрязах ляво крило и дясно задно краче с цел да предизвикам самосмяна, защото майката е негодна. Но какво се получи днес отварям кошера за да видя дали има маточници защото са минали към 10-тина дни от тогава но времето беше само дъждовно и какво се оказа има само чашки, но маточници няма. Та затова питам дали е възможно да е заради дъждът и времето.
    Ще ти отговоря само теоретично поради липса на достатъчно практика от моя страна в тази посока. Едва ли дъждът е причината да не стане фокусът по скоро пчелите не искат или им трябва време да поискат да я сменят 10 дни дали са достатъчни не знам. Това е метод за които се твърди в почти всяка пчеларска книга че се получава най добрата майка но това е метод за човек с малко на брой кошери за тези с по сериозен бр. кошери не става там се използва прехвърляне на личинки.
    Чел съм че има начини за самосмяна без осакатяване на майката та ако си с малък брой кошери и свободно време може да се пробва.
    Аз използвам роеви ако няма роене можеш да го предизвикаш но аз винаги си го имам поради транспортни разходи и се възползвам от него.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Колега, ако тази майка не я бива какви майки ще изкараш от нея. Може да осакатиш друга майка качествена и от семейството да си вземеш маточници и да ги предадеш на слаби семейства (да им смениш майките , но и дамазлъка )

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •