Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 72

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Автор
    Регистриран
    12.06.2012
    Мнения
    112

    Ментов мед

    Колеги,преди 5-6 години видях и опитах ментов мед на Триград,а миналата година у един познат,който каза,че си го е купил от Юндола и вчера у едно приятелче и той го взел от Юндола. Нещо много мътна ми се вижда тази работа с ментовия мед,той има вкус на лукчета и е със зелен отенък,а съцветието на ментата е бяло и не ми се вярва да е ментов,а ми се струва,че му е добавена есенция! Според мен,трябва да има стотици декари,за да се изкара мед от мента и се съмнявам,че някой е насял толкова мента в балкана,че и мед да извади,вие какво ще кажете?

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Те на Юндола продаваха и мед от мурсалски чай,ама познай кой го инвертира(вари)...
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от kli6o Виж публикацията
    Колеги,преди 5-6 години видях и опитах ментов мед на Триград,а миналата година у един познат,който каза,че си го е купил от Юндола и вчера у едно приятелче и той го взел от Юндола. Нещо много мътна ми се вижда тази работа с ментовия мед,той има вкус на лукчета и е със зелен отенък,а съцветието на ментата е бяло и не ми се вярва да е ментов,а ми се струва,че му е добавена есенция! Според мен,трябва да има стотици декари,за да се изкара мед от мента и се съмнявам,че някой е насял толкова мента в балкана,че и мед да извади,вие какво ще кажете?
    И аз! Опитах го, видях че е менте, но си го купих защото обичам вкуса на ментата и ми хареса. После започнах сам да си правя мед и с други аромати. Не всичко, което не е създадено директно от природата е задължително лошо или вредно, нали?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    ......Не всичко, което не е създадено директно от природата е задължително лошо или вредно, нали?
    Така е, но в този случай ти продават много скъпо ментово сладко.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    Така е, но в този случай ти продават много скъпо ментово сладко.
    Можеш ли да ми го предложиш на по-добра цена?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Можеш ли да ми го предложиш на по-добра цена?
    За цената, не я знам каква е, но за млечми продукти които не са, чисто млечни пише ИМИТАЦИОНЕН продукт!

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    За цената, не я знам каква е, но за млечми продукти които не са, чисто млечни пише ИМИТАЦИОНЕН продукт!
    С млечните продукти е съвсем различна история! Както вече писах, това си го знаех, че е менте. Но го взех за проба. Подобен продукт е и така наречения "боров мед", който се продава на едно место на подбалканския път. Там обаче хората пишат не мед, а мел. В къщи често се правят плодови салати със сметана или изцедено кисело мляко. Една супена лъжица върху вече сипаната смес в купичките от тези продукти дава специфичен вид, вкус и аромат на салатите. Добавяш 4 бисквитки "котешко езиче" и една вишна от вишнево сладко и става десерт, на който и първокласен ресторант би завидял!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Можеш ли да ми го предложиш на по-добра цена?
    Мога да ти направя от 4лв. Есенция по избор.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    [QUOTE=kli6o;93939]той има вкус на лукчета и е със зелен отенък,а съцветието на ментата е бяло

    В нета пише за ментови мед Има тъмножълт цвят, силен ментов аромат и приятен сладък вкус

    а тук рецепта за :
    Какво ни трябва за да си направим вкусен ментов мед


    Нуждаете от посуда като: стъклен буркан с плътно затварящ капак (вие определяте колко литра, но 3 е добре), бъркалка, две чисти кухненски кърпи, кухнески нож и дъска за рязане, както и пергаментова хартия за готвене.
    Като продукти се нуждаете единствено от пресен мед и няколко стръка мента. Стартирайте с напълването на буркана до половината с мед, върху него поставете голям стрък или голямо листо мента. Поставете го така все едно запечатвате меда. Напълнете до горе с още мед и след това затворете буркана. За да се придаде по-силен аромат на меда с мента е нужно да поставите буркана на перваза, където се напича най-добре. Поне по 1-2 пъти на ден трябва да се разклаща. След като постои няколко дни на слънце, медът трябва да се премести на тъмно място.
    Ако медът започне да оформя кристали, това не трябва да ви притеснява. Просто може да го поставите да се загрее в съд с топла вода и да оберете кристали, които ще се съберат в най-горния слой на буркана. Това няма да окаже ефект върху качеството на меда. Не поставяйте меда в микровълнова фурна или подобен уред, защото температурата там не може да се контролира и това може да окаже сериозен негативен ефект. Изтървете ли го един път, то качеството се понижава драстично и след това ще трябва да повтаряте цялата процедура на ново.

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от kli6o Виж публикацията
    ...има вкус на лукчета и е със зелен отенък,а съцветието на ментата е бяло и не ми се вярва да е ментов,а ми се струва,че му е добавена есенция! Според мен,трябва да има стотици декари,за да се изкара мед от мента и се съмнявам,че някой е насял толкова мента в балкана,че и мед да извади,вие какво ще кажете?
    Бил е 100% менте понеже чистия мед от мента е с жълт цвят има сладък вкус и типичен аромат и среднозърнеста кристализация. Няма как да се обърка от пчелар запознат с това как кристализират видовете мед. За обикновен купувач това зелениковото със сигурност е мента (реално ментов мед менте)
    При благоприятни условия като тази година от 1 дка мента се добива 20 кг мед.
    И има доста големи площи засяти с мента. Има я из цяла България и Трендафил е прав има и близкородствени растения на ментата едното е маточината (които не знае маточината от 1 дка дава 8-11 кг мед), а другото не го помня че беше нещо усукано а и при мен го няма но точно то също придаваше този вкус на лукче.
    При мен специално има горска мента (дива) и някои друг декар черна мента. Освен това Джоджена (гюзум) също е вид мента и също дава нектар а това го има в изобилие навсякъде.
    Това е всичко което знам и го знам по повод че местен земеделец щеше да сее към 200-300 дка мента и ме изнанада с едно питане.... та бях се позаинтересовал
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •