Днес и при мене открих в един от пчелините ми натравяния на пчелните семейства. Пред всеки един кошер имаше по една шепа умрели пчели. Самото натравяне вероятно е станало преди няколко дена, защото умрелите пчели бяха започнали да загниват.

За разлика от други години, когато пак имах подобни натравяния, тази година имам точни и конкретни доказателства какъв е процента на щетите. Преди около 2 седмици (на 6-ти април) този пчелин беше проверен и междурамията с пчели на всеки един кошер бяха записани. 13 дена след това констатирах натравянето и отново записах всички междурамия с пчели. Старите междурамия с пчели ги умножих по коефициент 1.5, който коефициент вече е доказано, че е такъв от елитните пчелини, които ги измервам точно през 12 дена и знам колко нарастват пчелните семейства за такъв период от време.

Та старите междурамия, умножени с верния коефициент, ги сравних с междурамията, констатирани днес. След това с малко формули в Excel-a изчислих загубите и установих, че средно в пчелина са убити 61% от летящите пчели, като в по-силните семейства е убит по-голям процент, а в по-слабите - по-малък.

Като цяло развитието на семействата ми е върнато с 1 месец назад, което автоматично означава, че ще пропусна акациевата паша, която ще започне след няколко дена. А говорим за пчелин, който е в центъра на 1500 декара акациева гора. Предвид бройката на кошерите (над 160) си изчислявам загубите и пропуснатите ползи на над 15 000 лева.

Информирахме с писменна молба всички инстанции, които трябва, но комисия ще се сформира чак утре, защото разбирате ли членовете на комисията са много заети с техните си бюрократични проблеми (съвещания и писане на някакви хартийки, което те го считат за по-важна задача от това, че някъде някой търпи щети за десетки хиляди левове).

Не съм злобар, но съм се зарекъл, че в този конкретен случай ще разкатая фамилията персонално на всички членове на комисията, ако утре не ми открият конкретен виновник за криминалното пръскане, срещу когото да заведа съдебно дело и да го осъдя.