Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 27 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 264
  1. #31
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Съжалявам за понесените загуби. Миналата год. пролетта и при мен имаше умрели пчели пред кошерите. Не бяха в такива размери. Но в селото където ми са пчелите не бяха садили рапица. Тази год. има. На 12.04. си ходих и всичко беше нормално, даже извадих малко мед. Какво ли ще заваря сега като си отида?
    От цялата работа излиза, че и листният тор е отровен за пчелите!
    Миналата год. октомври говорих с единият от арендаторите по повод на пръсканията на рапицата. Думите му бяха: Ще пръскам само нощем, как да убивам нещо което ми прави парите? Ще разберем след време.

    Поздрави, Г. Георгиев

  2. #32
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Проблемът не в това че са пръскали рапицата преди време а в това ,че пръскат сега житата и изпаренията ги тровят.Щом пчелна майка излязла за оплождане я постига същата участ замислете се тя как и от къде би се на тровила.
    Милен Михов

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    Проблемът не в това че са пръскали рапицата преди време а в това ,че пръскат сега житата и изпаренията ги тровят.Щом пчелна майка излязла за оплождане я постига същата участ замислете се тя как и от къде би се на тровила.
    Ако това е вярно (а на мен ми изглежда да е така), то след всяко пръскане в радиус до 5км от пчелина е добре поне 24ч след това пчелите да не излизат от кошерите.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  4. #34
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Ако това е вярно (а на мен ми изглежда да е така), то след всяко пръскане в радиус до 5км от пчелина е добре поне 24ч след това пчелите да не излизат от кошерите.
    Въпросът е, че това не може да стане. Може, но е мъчително за пчелите. Както знаеш "шило в торба не седи". Сега семействата са силни и дори разширени с един корпус вътре пак става сериозна жега, когато са затворени всички входове. Особено като нагрее слънцето. 24ч затвор е почти равносилно на смърт, да не говорим за изпадане на семейството в роево настроение. Аз съм си мислил за постарянето отгоре на корпус, изграден изцяло от мрежа, дали няма да разреши до някъде тези проблеми, но това пак е свързано с допълнителни разходи за изработка, тестове и т.н. Аз извадих късмет, че като пръскаха житото целия ден беше със значителна облачност и слънцето не се показа. Въпреки това когато прелките се отвориха 50% от пчелите се захванаха на грозд пред кошера, а от вътре бученето за вентилация на кошера се чуваше от 50 метра. Представи си в слънчев ден какво се случва в кошера.

  5. #35
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    С изцяло мрежесто дъно е малко по-добре положението, но пак е тежко.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Все още жегите не са толкова големи като през юни-август. А и при дилемата "затвор или газова камера" вие лично какво бихте избрали?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #37
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Все още жегите не са толкова големи като през юни-август. А и при дилемата "затвор или газова камера" вие лично какво бихте избрали?
    Дилемата е ясна, но върви да я обясниш на пчелите. Миналата година при едно пръскане ги затворих в един пчелин за има-няма 15-16 часа (от вечерта по тъмно до другия ден до след обяд). Умряха ми 4 от най-силните семейства, а и на останалите не се знае колко щети им бяха нанесени по пилото и по пчелите. При това кошерите ми са с мрежесто дъно, което позволява много добро проветрение. Въпреки това в желанието си да излязат навън пчелите се бяха натрупали по дъното и така си бяха запушили достъпа до кислород. Представи си 4-5 пръста умрели пчели по цялата площ на дъното - да ти се скъса сърцето.

    Именно поради тази причина в новата Наредба 15 силно лобирахме и успяхме да наложим в нея да отпадне възможността за вечерно пръскане. Остава само нощното и сутрешното пръскане, за да може ако ще се затварят прелки, то това да става само за 3-4 часа сутринта, а не за цял ден.

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Обстановката около тая нова болест е изключително тревожна. Избити са вече стотици говеда, предстои още. Ще започне масово и безогледно пръскане със самолети и наземно. Борбата е да не се пренесе заразата и в северна България. Никой няма да спазва наредбите и пчеларите ще са последната грижа на държавата. Започнат ли протести на говедарите, ще стане страшно. Или както се казва "делото по спасяване на давещите се е дело на самите давещи се" (Остап Бендер).
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  9. #39
    Автор
    Регистриран
    18.03.2015
    Мнения
    141
    Вчера по магистралата между Бургас и Нова Загора се пръскаше поне на 4-5 места . Пътувах между дванадесет и един на обяд . Миналата седмица същото се случваше в ранния следобед , общо взето няма абсолютно никакъв контрол и всеки пръска когато си иска а препаратите които използва само той си ги знае . Ще помоля ако може да се направи една тема с важни номера и имейли за сигнализация при нередности . Вчера исках да звънна до някъде но не знаех къде . Също се замислих дали ако ги снимам дали има на кой да пратя снимките . Явно хората които трябва да контролират пръсканията нямат никакъв стимул - та да помагаме с квото можем ...

  10. #40
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    При съмнения за криминални пръскания се звъни на 112. Не че ще ви помогнат с нещо, но обаждането ви ще се регистрира и ще влезе в статистиката, която статистика после ще бъде предоставена на МЗХ.

    Към днешна дата МЗХ не е наясно какви ОГРОМНИ МАЩАБИ са придобили КРИМИНАЛНИТЕ ПРЪСКАНИЯ.

 

 
Страница 4 от 27 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •