Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 27 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 264
  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    05.04.2015
    Мнения
    72
    Пчеларски район
    Хасково
    Добре не може ли да се викне на место ветеринар да вземе проби от растенията?Какво значи да видиш туба че пише захар и да вярваш че в нея има захар.Четох че сега пчеларите в БГ се борят за създаване на лаборатория че да има доказателства с какво се третира и от какво измират пчелите.

  2. #12
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Интетнетът ми е бавен на пчелина, а мобилния няма да ми стигне. Затова качвам снимки.
    Умрелите пчели пред кошерите са Много малко. По нищо не можеш да разбереш какво се е случило. Нищо не можеш да докажеш. Трябва да търсиш труповете из тревата. После го пишем нозема, синдром, роило се и т.н.
    Пчелите се държат странно на прелките, но времето е лошо и най-вероятно няма да ги отварям.



    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Мисля си и умувам за някакво решение на проблема.Земеделците си гледат интереса,няма как да се трогнат от това че ни измират пчелите и да не си третират посевите срещу неприятели.Войната помежду може би ще реши от части нещата,те ще ни тровят пчелите,ние ще им палим нивите,в крайна сметка загубите ще са големи и от двете страни,но дали ще се реш проблема?Не вярвам.В съвременното земеделие е невъзможно да се мине без химизация в промишленни количества,така че който иска да се занимава с земеделе ще трябва да ни трови пчелте.
    Според мен едно от решенията е да се наложи екологичен данък на всеки земеделец според декарите които обработва и парите да се разпределят по няакакъв механизъм между пчеларите за да могат да си покрият загубите и пропуснатите ползи.За да стане това трябва силно лоби и да се вдигне много шум по медиите,въобще много не ми се вярва че може да стане.
    Друго решение което ми идва на ум е селектирането на линии пчели устойчиви на пестициди,да им пръскаш с нурелето отгоре и те да си махат радосно с опашки хаха
    Вярно е че продуктите които ще произвеждат няма да бъдат от висше качество,но хората ще свикнат да ги консумират,както всички ние сме свикнали да консумираме хляба от зърно третрано с какви ли не пестициди.
    Въобще мисля че положението си е много сериозно и в крайна сметка всички сме прецакани,едни повече други по-малко,но раковите заболявания продължават да растат сигурно и методично.Може би след 50-100 години ще се смята за феномен ако човек около 40-те няма раково заболяване.Дано се лъжа!

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Щом колегите земеделци и овощари, сами не проумяват, че тровейки пчелите обричат добивите, респективно бизнеса си- няма какво да се прави! Диагноза им е глупоста, а за нея няма лек.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  5. #15
    Потребител
    Регистриран
    05.04.2015
    Мнения
    72
    Пчеларски район
    Хасково
    има инсектициди има и хербициди

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #17
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    За пълзенето - Нещата може да се окажат много сериозни както при мен през 2009 година. Донякъде се дължи на внесен отровен прашец но това е само един от факторите (нещо като последна капка). Прежалете малко средства (а те не са кой знае колко много) и изпратете проби за изследване.
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  8. #18
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    Мисля си и умувам за някакво решение на проблема........
    То едва ли има пчелар, който да не е умувал върху този проблем.
    Като се замисля основната ни слабост е, че не можем да стачкуваме ефективно.Като реши една гилдия да стачкува тя спира работа, така се нарушава ритъма на живот, създава се дискомфорт на останалите, губят се пари, така биват забелязани и им се обръща внимание. Примерно ако лекарите излязат на стачка и спрат да работят, става проблем. Фермерите направо блокират пътищата с тракторите и създават проблем, летището стачкува - не летят самолети - проблем! БДЖ стачкува - няма влакове - проблем!

    А ние какво? Организираме протест ама пчелите си опрашват. Тровят ги, догодина ще дойдат други, пчеларите ще ги размножат пак. Обаче я си представете като цъфнат овошките и всички пчелари да сложат мрежи на дъната и да затворят пчелите по време на цъфтежа. Говориме за две-три седмици. Череши - няма, круши- няма, ябълки- от Италия ама на 5лв килото, може да се качат и на 10 тогава, сини сливи,праскови..... - няма.
    Теоретично ако това стане сещате ли се какъв отзвук ще има.

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Химия и отрови ще се сипят от небето.Дупе да им е яко на колегите от тези райони.А дали ще ма обезщетения за изтровените пчели от тези пръсканя?Надали,защото сектор пчеларство не преоритетен!

  10. #20
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Нова информация от натровянето на моите пчели. Комисията вече е на място и взема проби от пчелите и от цъфтящата растителност наоколо. Пробите ще трябва да ги заплатя аз, като например изследването на една проба от цъфтяща растителност струва ......... дръжте си шапката да не падне ........ струва 350 лева.

    Вече има пълна яснота, че ПРЪСКАНЕТО Е КРИМИНАЛНО - тоест никой никого не е уведомявал на нищо. Комисията се опитва да се измъкне, че от нея нищо не зависи, но аз ги заплаших, че ако не ми открият виновника - лошо им се пише в персонален план. Сега са седнали да четат Наредба 15 и да я изпълняват точка по точка, но за съжаление при СКАПАНА НАРЕДБА ще има и СКАПАН РЕЗУЛТАТ - тоест НИКАКЪВ РЕЗУЛТАТ.

    Така или иначе щетите ми са за минимум 15 000 лева и този път няма да им се размине. Готов съм да похарча още 3 пъти по толкова, за да въведа ред и порядък в това направление. Мога да заведа камари от съдебни дела срещу виновници (преки или косвени), както и срещу държавни служители, които не са си изпълнили задълженията, вменени им от закона.

    Случая ще получи медийна гласност, а материалите по него ще бъдат изпратени в МЗХ. Не че очаквам нещо сериозно да се случи, но все пак на служителите в МЗХ трябва да им стане ясно, че така не може повече да продължава. Колкото по-много оплаквания получат в МЗХ, толкова по-голям шанс има да ни обърнат сериозно внимание и да се навият да направят нещо ДРАСТИЧНО в наша защита.

 

 
Страница 2 от 27 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •