Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 27 ПърваПърва ... 6141516171826 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 151 до 160 от общо 264
  1. #151
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Докато бяха дъждовете, семействата силни - два дена пекна слънце, пръскачките не излязоха от нивите и семействата рязко отслабнаха. Не знам за колегите, които твърдят, че наблизо не е имало пръскания, но пчеларя, с който най- много общувам, има втори пчелин на място около, което наистина не се пръска и разликата в силата на семействата, е достатъчно очевадна, дори за хора не виждали пчели. Пък, че мед няма е от годината.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  2. #152
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Нивата вече зрее.......

  3. #153
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Понякога имам чувството, че някой хора са бавноразвиващи се третокласници с коефициент на интелигентност под нулата .....

    Започвам да обяснявам като за такива:
    Препаратите пристигат в най-различни опаковки в течно или твърдо (прахообразно) състояние. За да се икономисва тегло при транспорт, почти всички препарати пристигат в КОНЦЕНТРИРАН ВИД. Така ги правят производителите. При тези високи концентрации АБСОЛЮТНО ВСИЧКИ ПРЕПАРАТИ са отровни, дори и най-безопасните. Там на поляната до хеликоптера се извършва разреждането и смесването на готовата "супа", с която ще се пръска. При това разреждане често се случва разсипване (или разливане) на препарати по земята. Обикновенно се бърза, оборудването е примитивно, хората са невнимателни и т.н. - могат да се изредят поне още 100 причини, поради които по-малки или по-големи количества отрови попадат на земята (тревата, почвата) и никой не се грижи да ги почисти.

    Чети бавно и внимателно, дано този път да го разбереш. Ако не, ще обясня още по-подробно като за деца от детската градина, а следващия път и като за деца от детските ясли.
    Няма грам логика в написаното първо времето на ткзс та замина и никои не разхищава скъпите препарати по земята и пчелите какво ще ги превличе да отидат точно там,обясниго като на на деца от детските ясли.

  4. #154
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    По-скоро не, а дори и да е имало, то тя е била сравнително далеко, а декарите - малко.

    Аз подозирам нещо друго, но то при мене е частен случай. Близо до пчелините ми има хеликоптерна площадка. Там наливат "супата" и после летят нанякъде да пръскат с всякакви уж "безопасни" препарати. В интерес на истината досега не са ме тровили, но като се замисля, ако на поляната случайно разлеят някакъв безопасен препарат, но в големи дози, това също би могло да умори любопитните пчели или да ги дезорентира или ....... да предизвика масово роево настроение. Нали знаете, че ДОЗАТА ПРАВИ ОТРОВАТА.

    Тази версия поне на мене ми изглежда правдоподобна ........
    Как разлетите химикали могат да предизвикат масово роево настроение?

  5. #155
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Въпреки, че около пчелина постоянно се пръска, семействата ми не са отслабнали. Пръскането не е епизодично, а ежегодно. Все пак са до овощия. Понякога се съобразяват, друг път не! Да, изпадат в роево, но рапицата помогна за това! В момента градежа и развитието на семействата продължава с пълна сила. Има принос на нектар, има и пило в изобилие. Това е при мен. Да, има и пчелояди! И, ако не ме кефи изкупната цена, пак ще си пия ракията, варена с мед. Като не спечеля от пчелите, има и други поприща, в коита да си чукам празната кратуна! Няма да свърши света, да вложил съм сума ти пари, но здравето е най- важно!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  6. #156
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Вчера разговарях с един колега който също има подобен проблем .При него нещата са се случили по времето когато са засявали царевицата и слънчогледа след сеитба или преди сеитбата не разбрах точно, обработвали масивите с някакъв препарат и точно над обработвания масив бил коридора за летеж към съседния граничещ масив с рапица .Пръскали са със навесна пръскачка но пораженията били на лице след няколко дена. Подмор пред кошерите е нямал но семействата рязко отслабнали.
    Милен Михов

  7. #157
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    В края на цъфтежа на рапицата масово се сее слънчогледа. При този колега нещата са съвпаднсли но не мисля че това е причината за проблема. След засяването на слънчогледа се оръска с хербицид. Няма никакъв цъфтеж в прясно засетия блок. Вида на пръскачката е такъв че да има минимум загуба на препарат еъ въздуха.
    Все още не съм дал проби от пергата и от прашеца в които най-много се съмнявам. Охранявам подвижния пчелин денонощно и това страшно много ми пречи да действам експедитивно. Колкото повече колеги се свързват с мен и обсъждаме нещата все повече надделява теорията за замърсен с пестициди прашец който води до отравяне което се проявява с дезореантация на пчелите и сътветно силно намаляване на семейството без видим подмор. Характерни са много продължителни ишумни облитания в началото на изчезването. Пчелите кацат по челната страна на кошера и стоят там с часове. Остават изчезването почти не засяга търтеите и те стават в семейството което се забелязва много защото са нереално много спрямо големината на семейството и броя на пчелите. Повечето пострадали са в края на цъфтежа на рапицата но има и в първата половина на цъфтежа. Тези които са пострадали по рано в повечето случаи са били сложили прашецоуловители. На една лекция в дружеството зададох въпрос на лектора който беше специалист (доцент) по хранене на пчелите - пресен прашец ли ядът или перга? Отховора беше ,че и двете но предпочитат перга. Това се вързва точно и със случая. При наличие на прашецоуловител пергата от овошки е по малко и консумацията на такава от рапица е започнала по-рано както и на пресен рапичен прашец. При нен отравянето стана след като се вдигнах от рапицата но и след 10 дни почти постоянен дъжд което принуди семействата да консумират много рспична перга. Нямаше проблем до първото силно облитане. Но след това..... И последно, при почти всички пострадали е извършено поне едно третиране на рапицата по време на цъфтеж в повечето случаи е началото на бурния цъфтеж.

  8. #158
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Вчера са го давали по БТВ.

    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #159
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Гадове мръсни. Не били пръскали. Един килограм добив да нямате дано.

  10. #160
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Някой знае ли с какво трябва да се пръска царевицата и слънчогледа сега?

 

 
Страница 16 от 27 ПърваПърва ... 6141516171826 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •