Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 27 ПърваПърва ... 5131415161725 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 141 до 150 от общо 264
  1. #141
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от asusat Виж публикацията
    А това не е ли по вина на пчеларя ? Не погледнал в плодника за да види блокажа !
    Там е работата, че не е имало блокаж.

  2. #142
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    @Rosty
    Колега, какви точно мерки си предприел заради роенето.
    Мисля си, че основния проблем не идва от отравяне, а е низ от неблагоприятни фактори. Единия фактор може да е вкарване на някакви токсини в кошера, но това не е основното. При мен също има отслабване на кошери, но го отдавам на лошото време. При мен обаче нямаше роево преди да заслабнат. Убеден съм че оправи ли се времето нещата ще потръгнат.

  3. #143
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    При нормална година съм влизал в застъпващи се паши от рапица и акация и след 30 дена медосбор,семействата излезнаха супер отслабнали.А тази година в началото на април и "камъните" отделяха нектар,което доведе до преждевременно блокиране.Последва,всички знаем какво време и в резултат,стопиране на развитието и изяждане да мед запаси.Всички знаем,че живота на пчелата по това време е най-кратък.Е,не на всякъде се получи така.Не твърдя,че блокажа и стопираното развитие е единствен проблем.....

  4. #144
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Моето мнение като начинаещ пчелар са 2 неща.1.прашеца и меда от рапица.2 рязката промяна на температурата.Колега колко градуса беше на рапицата и колко като ги закара в балкана?

  5. #145
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    ......Матеев, дали е възможно да направиш преценка на силата на семействата от двата ти пчелина които бяха изпаднали в роево? Имаше ли рапица до тях?
    По-скоро не, а дори и да е имало, то тя е била сравнително далеко, а декарите - малко.

    Аз подозирам нещо друго, но то при мене е частен случай. Близо до пчелините ми има хеликоптерна площадка. Там наливат "супата" и после летят нанякъде да пръскат с всякакви уж "безопасни" препарати. В интерес на истината досега не са ме тровили, но като се замисля, ако на поляната случайно разлеят някакъв безопасен препарат, но в големи дози, това също би могло да умори любопитните пчели или да ги дезорентира или ....... да предизвика масово роево настроение. Нали знаете, че ДОЗАТА ПРАВИ ОТРОВАТА.

    Тази версия поне на мене ми изглежда правдоподобна ........

  6. #146
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Рости, от миналата година познати пчелари ми казват същото, за рязко намаляне на пчелите нищо, че имат пило. Тази година в Плевен седях на маса с пчелари от Карнобат и Сливен, те споменаха същото и казаха, че е вирус, който и в лабораторийте не могат да разберат какъв е. Отговора им бил, нозема и акар, не могли да дадът друго обяснение.

  7. #147
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    По-скоро не, а дори и да е имало, то тя е била сравнително далеко, а декарите - малко.

    Аз подозирам нещо друго, но то при мене е частен случай. Близо до пчелините ми има хеликоптерна площадка. Там наливат "супата" и после летят нанякъде да пръскат с всякакви уж "безопасни" препарати. В интерес на истината досега не са ме тровили, но като се замисля, ако на поляната случайно разлеят някакъв безопасен препарат, но в големи дози, това също би могло да умори любопитните пчели или да ги дезорентира или ....... да предизвика масово роево настроение. Нали знаете, че ДОЗАТА ПРАВИ ОТРОВАТА.

    Тази версия поне на мене ми изглежда правдоподобна ........
    Безопасните препарати са БЕЗПЛАТНИ и се разливат в ГОЛЕМИ ДОЗИ по поляните.

  8. #148
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Пръскаха житата на 600 м. от мен, проблеми нямам, загуби нямам. От пръскането ли....от какво ли, ама такива силни кошери не съм имал. Половината са на 2 плодника ДБ. Осеменяват и в мгазините.... През няколко дни избивам по някоя отводка, че ще ревнат за трети плодник...... Па тва вече ще ми дойде тежко.......
    П.П. Като понапече малко работят перфектно.......ама мед НЯМА.

  9. #149
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Безопасните препарати са БЕЗПЛАТНИ и се разливат в ГОЛЕМИ ДОЗИ по поляните.
    Понякога имам чувството, че някой хора са бавноразвиващи се третокласници с коефициент на интелигентност под нулата .....

    Започвам да обяснявам като за такива:
    Препаратите пристигат в най-различни опаковки в течно или твърдо (прахообразно) състояние. За да се икономисва тегло при транспорт, почти всички препарати пристигат в КОНЦЕНТРИРАН ВИД. Така ги правят производителите. При тези високи концентрации АБСОЛЮТНО ВСИЧКИ ПРЕПАРАТИ са отровни, дори и най-безопасните. Там на поляната до хеликоптера се извършва разреждането и смесването на готовата "супа", с която ще се пръска. При това разреждане често се случва разсипване (или разливане) на препарати по земята. Обикновенно се бърза, оборудването е примитивно, хората са невнимателни и т.н. - могат да се изредят поне още 100 причини, поради които по-малки или по-големи количества отрови попадат на земята (тревата, почвата) и никой не се грижи да ги почисти.

    Чети бавно и внимателно, дано този път да го разбереш. Ако не, ще обясня още по-подробно като за деца от детската градина, а следващия път и като за деца от детските ясли.

  10. #150
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Тъй стават тия неща.....точно както ги замисля елита на каймака на държавата ни......Добре си го замислил.....ще мине в съда.

 

 
Страница 15 от 27 ПърваПърва ... 5131415161725 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •