Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 36
  1. #21

    Re: След роене

    Цитат Първоначално публикувано от lyub4eto
    Колеги благодаря ви много за съветите и информацията която ми давате.
    колега премахни маточниците и ги изчакай няколко дена.ако заложат пак маточници а има пресно пило значи майката е оплодена но още са в роево състояние.ако няма пресно пило а има маточници значи майката се е изгубила. тогава остави 2-3 от най хубавите маточници и си готов. разширяваи и слагаи основи същевременно.

    п.п. да не си от вършец колега???? ако си от вършец се познаваме, някога бях на концерт на нова грацка от вършец и там единия китарист любчо има кошери. дано си ти, ако си ти наздраве братле

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    До колегите Valyo и Angel_A аз не отричам методите за прекратяването на роевото настроение но вичките методи са много трудоемки.Ако имате 100 кошера и 50 испаднат в роево насроение и ношта да сте на пчелина само маточниците неможете да изчистите гледаите малко по професионално не сме всички с 5-10 кошера и да ровичкаме през ден в тях.Аз споделям своя опит и мисля че е по-добре и по-икономически изгодно да не се позволява на силните кошери да изпадат в роево настроение.По този начн хем правите ранна отводка която до есента става силна като кошер хем вадите същото количество мед и не се занимавите с ловене на рояци или предотвратяване на роенето.

  3. #23
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от Lazrov
    До колегите Valyo и Angel_A аз не отричам методите за прекратяването на роевото настроение но вичките методи са много трудоемки.Ако имате 100 кошера и 50 испаднат в роево насроение и ношта да сте на пчелина само маточниците неможете да изчистите гледаите малко по професионално не сме всички с 5-10 кошера и да ровичкаме през ден в тях.Аз споделям своя опит и мисля че е по-добре и по-икономически изгодно да не се позволява на силните кошери да изпадат в роево настроение.
    Ако имате 100 кошера и 50 изпаднат в роево състояние. Какво се прави? Прави се един график на кошерите в който тези 100 кошера няма да са всичките силни. 10-15 ще са бита карта. Остават 85. По голямата част ще са средни по сила и може би няма да се роят тази година по ред причини. Станаха по малко от 50. И ако се вземат активни мерки да се преглеждат по споменатия график, то нищо сложно да не се допусне никакво роене. Като казвам никакво то не значи 100 % . 100 кошера се оправят за максимум две седмици и пак с начале.

  4. #24
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    До колегата Lazrov,
    Колега никъде не съм писал, че съм против мерките против роене (изземване на пило, основи за градеж и т.н.), но в случаят мисля, че става дума когато въпреки, че си взел противо-роеви мерки те тръгват да се рояват. Ако си взел предварително тези мерки със сигурност няма да тръгнат да ти се рояват 50% от кошерите, а останалите мисля, че спокойно можеш да ги спреш по доста начини. Успех.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  5. #25
    ANIBAL
    Guest

    Re: След роене

    Цитат Първоначално публикувано от lyub4eto
    Колеги моля за помощ!!!!!!!!
    Днес отворих кошера които ми се роии,и видях млада маика може би още не оплодена а и имаше няколко маточниика.Какво трябва да направя със тях

    Ето го поста, породил коментарите.Ангеле,прочети внимателно какво е помолил и описал колегата.Не мисля да му препоръчам твоето мнение.Ако унищожи маточниците, ОГРОМНА е вероятността това семейство да остане сиротно и да се превърне в Търтовка.Уникален е страха ви от присъствието на маточници.

    ТЕЗИ МАТОЧНИЦИ СА ТОЧНО КАКТО КАЗАХ РЕЗЕРВИ.ТОВА СЕМЕЙСТВО ВЕДНЪЖ Е ПУСНАЛО РОЙ.И да те питам колега ,след колко време напуска кошера втория рой?Знаеш ли?А третия?

  6. #26
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146

    Re: След роене

    Цитат Първоначално публикувано от kosta zhelev
    Цитат Първоначално публикувано от lyub4eto
    Колеги моля за помощ!!!!!!!!
    Днес отворих кошера които ми се роии,и видях млада маика може би още не оплодена а и имаше няколко маточниика.Какво трябва да направя със тях

    Ето го поста, породил коментарите.Ангеле,прочети внимателно какво е помолил и описал колегата.Не мисля да му препоръчам твоето мнение.Ако унищожи маточниците, ОГРОМНА е вероятността това семейство да остане сиротно и да се превърне в Търтовка.Уникален е страха ви от присъствието на маточници.

    ТЕЗИ МАТОЧНИЦИ СА ТОЧНО КАКТО КАЗАХ РЕЗЕРВИ.ТОВА СЕМЕЙСТВО ВЕДНЪЖ Е ПУСНАЛО РОЙ.И да те питам колега ,след колко време напуска кошера втория рой?Знаеш ли?А третия?
    Колега Kosta zhelev,
    Няколко пъти прочетох какво е помолил и описал колегата "може би не още оплодена", това че кошера се е роил веднъж не означава, че няма да пусне втори и трети рой. Нормално на 9-10 - тия ден след излизането на първият рой (при благоприятни условия) излиза вторият рой, третият 1-2 дни след вторият, а след още 1 ден може и четвърти рой да излезе в зависимост от условията. И ако обичаш колега не ме изпитвай повече, приеми, че и други хора освен теб могат да знаят нещо за пчелите. Успех.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    това че кошера се е роил веднъж не означава, че няма да пусне втори и трети рой. Колега, Ангел може би си искал да кажеш следното: това че кошера се е роил веднъж не означава, че ЩЕ пусне втори и трети рой. Исках да цитирам пасаж от поста на Ангел но не се получи!

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    според мен е искал да каже точно това,което е написал - ма знам ли?
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  9. #29
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    Колеги,
    Написал съм го правилно. След първият може да има и втори и трети дори четвърти рой. За това препоръчах на колегата, понеже е видял майката да премахне останалите маточници както го е препоръчал и колегата ivandespotov в предишен пост. Успех.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  10. #30
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Май не се разбрахме ама карай, важното е Любчето да си оправи роилото се семейство ако е схванала това което и казваме!

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •