Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 11 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 108
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Аз се притеснявам от евентуална хронология в заглавието на темата. Щом има началото. После да не би да пусне средата? Или пък не дай боже, аз и пчелите- края? А, Бандит да се тревожа ли?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  2. #32
    Автор
    Регистриран
    04.02.2016
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    ЯМБОЛСКО
    Краят се вижда , октомври месец

  3. #33
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2016
    Мнения
    203
    Пчеларски район
    Ресен-село Паскалевец
    Добро утро,както Бандит така и аз съм нов в пчеларството и ще ви поискам съветите как да постъпя.Имам 3 кошера даданблат-10 рамкови,двата кошера са на 10 рамки пълни и сложих магазините вече,на двата кошера има запечатано пило и прясно пило на 6-7 рамки и медец запечатан на две рамки само медец има си и търтеево пило нужното за момента.Но третия кошер ми е много слаб на 4 рамки е в момента.Може ли да направя ето това?

    Да взема по една рамка със запечатано и прясно пило от двата кошера да изтръскам пчеличките и да ги сложа в слабия кошер също така и да взема само рамка с мед и да я сложа да ги подсиля слагам им също така и захарен сироп в момента.На взетите от двеата кошера рамки ще сложа чисто нови рамки най-отдясно да си изградят основите и след 2-3 дена ще ги преместя между рамките със пило и мед.
    Доста чета от този сайт какво сте писали и наистина много ми помага
    Когато взех кошерите им сложих лентички против акари-2ленти на кошер и 1 само на слабия,трябва ли да слагам сега някакъв друг препарат?
    Надявам се че писал що годе нормлно и ме разберете

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Аз бих изкарал по рамка запечатано и прашецомедова от двата силни. Към тях бих добавил основа. Това ще вкара в кондиция слабака. Но ако майката снася неравномерно, бих се заигравал с него единствено с цел самосмяна. Ако е добра- магазин! Поздрави!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  5. #35
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2016
    Мнения
    203
    Пчеларски район
    Ресен-село Паскалевец
    вторник или сряда при хубаво,дават го дъждовно ще направя подсилването на слабака и ще направя някоя и друга снимка

    Прашецомедовата рамка също ще я сложа,аз да попитам а тези рамки вече запечатаните с медец да си стоят за зимата?

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Радо имаш ли идея защо слабия е слаб ако се дължи на скапана майка какво правиш.Поогледай майката и нейната работа.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Rado76 Виж публикацията
    .Но третия кошер ми е много слаб на 4 рамки е в момента.


    Огледай вида на майката.Старите майки са по-тънки, по-оръфани.Виж как реди пилото.Прецени и дали ще могат да покрият даденото запечатано пило.В подобни случаи ,аз подсилвам с млади пчели, като изтърсвам рамки с открито пило на прелката.За по-сигурно майката е покрита с мрежеста клетка до другия ден.

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Всички искаме да имаме силни и здрави семейства. Ако искаш мед ти трябват минимум 50-60хил. пчели за главната паша (много тънък момент ако завали дъжд например сега в акцията то ще се рой и няма нито мед нито пчели).Ако си направим няколко лидери за главната паша то резултатите от медосбора ще ни учудат (миналата година го правих за слънчогледа на стационарен пчелин при среден добив 20-25кг от лидера получих около 50кг. тази година от 2 такива лидера (единия вчера извадих 10кг. мед запечатан на 80-90% и има 1 магазин с нектар другия 1 магазин с нектар пред запечатване).В момента нямам рапица това е мед от треволяци и овошки. В моя район сеа слагат магазините и не са вадили мед.
    Та ако не те е страх от роене защо трябва да отрежеш шанса на един силен кошер да стане лидер за сметка на друг който не се знае какво ще стане освен ако няма основателна причина да е слаб.Много е важен броя на пчелите за медосбора дали два средни кошера с 40-50хил. пчели ще ти дадът повече мед от един лидер с например 70хил. за тези под 40 хил не коментирам. Има огромно значение на силата на семейство за медосбора по книгите има таблици за брой пчели и добит мед хубаво е да се прочетат.
    Пчелар който има само силни семейства на пчелина който го постига без разформироване на слабаци шапка му свалям.

  9. #39
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2016
    Мнения
    203
    Пчеларски район
    Ресен-село Паскалевец
    Майките са маркирани със жълто ако това е гаранция за нещо човека от когото ги взех не е лицензиран.Ще разгледам обезателно как реди пилото,колко са пчеличките дали има млади,дано се справя със задачата успешноПри нас дал господ много паша имаме и е на близко,акацията почна да цъфти.В селото имаме стар опитен пчелар събота вадеше мед,но е странен тип и не иска да помогне със един поглед да дойде да помогне а аз не харесвам такива хора,бързо паля на такива типове.Дано се запозная със някой от вас лично ако евентуално ще идвате на Габрово-ЕТЪРА на пчеларския.
    Снимки ще кача обезателно на слабия кошер,нямам проблем да ходя почти всеки ден
    Благодаря за отговорите.

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    списание „Пчела" статия написана преди 100 и кусур години:

    КОЛКО МЕД МИ ДАДЕКОШЕРЪТ „КУЛА"„Многото мед в един кошер произ*вежда голямо множество пчели, а го*лямото множество пчели събира мно*го мед".И „следователно меда и пчелите взаимно си въздействати биват едно след друго - причина и следствие". Много пчели- много мед! Но как ще да имаме много пчели? На този въп*рос отговора ще намерите във всичките по пълни ръководст*ва по пчеларство. Едно от средствата е спекулативното кър*мене, на което аз отдавам от сега тъй голямо значение.От 1899 до миналата година аз подкърмвах пчелите сипролет твърде слабо, затова и резултатът бе нечувствите*лен. - Този ми лош резултат ме уверяваше да не предприемам никакво спекулативно кърмене. От друга страна, катопрочетох наново „Пчеловъдския Календар" аз се укоража-вах, понеже в него срещнах: ако кърмя пчелите си 45 днипреди главната паша, народът в кошера ще се усили до тол*кова, щото може би, ще ми събере от 50 до 120 кг мед. Бошлаф - си рекох аз, па си приготвих сиропа.Тази пролет бях се решил да пчеларствувам с по-твърдаволя. Приготвих се. Почнах спекулативно да кърмя пчелитеси от 1-и април. По-рано не можах, поради непостоянно вре*ме. Главната паша у нас почва от 7 или 10 май и продължа*ва до 10-и юни, до като покосят ливадите, що забикалят се*лото ни. Тук пашата е изобилна, но кратковременна, за товапчеларят трябва внимателно да се приготви за да я използ*ва. Продължавах да кърмя пчелите си само 20 дни и прекъс*нах. Продължих само с кошер № 16 и си рекох: ще го кърмядо 7 май. И направих го.Сега ще се отклоня от въпроса, за да кажа накратко исто*рията на кошер № 16.През миналата година заинтересувах с пчелите си тукаш*ния пограничен фелдфебел. Той си построи 6 Дадан-Блато-ви кошери, купи си пчели, настанихме ги при кулата (единчас далеч от селото). За да му бъда помагач в работата, тойме покани да отнеса и аз поне един кошер от моите пчели. Иаз се съгласих да пратя един кошер на турската граница, зада мога да си взема чист липов мед. Жребието се падна накошер № 16. Той ще пази България от турците, рекох си аз.Изпратих го. През пролетта (1903) тоз рой бе слаб - с 4 рам*ки, но изобилната и продължителна паша му даде възмож*ност да напълни кошера без никаква моя помощ (нито спе-кул, кърмене, нито изкуствени пити). На есента взех самоедна крайна пита с мед (3 кг).По това време фелдфебел а го преместиха и моя кошеростана без надзор. Стъпи 1904 г. през месец март преместих№ 16 обратно в пчелина си. От сега нататък № 16 на прис*мех го нарекох „Кула". При първото пролетно преглеждане,намерих го с 8 рамки и голямо количество мед. Добро поло*жение, казах си на ума. И тъй на въпроса. Аз продължихспекулативното кърмене само с кошер „Кула" до 7 май. Дотази дата кошерът бе вече с 12 рамки, питите по горните сикраища бяха побелели, аз се не забавих да натъкмя медни*кът с доизградени пити и го сложих отгоре. На 13 май коше*рът „Кула" прегледах и що да видя, медникът напълнен смед и запечатан, пък нямах възможност да го изпръскам,едно, че центрофугата бях пратил на поправка в града, дру*го, че на 14 трябваше да се върви на Педагогическата кон*ференция. Намислих да поставя още един медник. Взех вза-имнообразно медник от един приятел, поставих му изкуст*вени пити и го поставих под пълния. На 13 май поставихмедниците и по другите кошери. Като се завърнах подир 6дни намирам, че кошерът „Кула" напълнил и запечатал ивторият медник. Изпръсках готовия мед и от двата медникаи пак ги поставих едновременно; след 4 дни долния медникбе напълнен само незапечатан. Поставям пълния отгоре, анепълния отдолу. Щом се напълниха и двата изпръсках вто*рия път меда. Сега взех мед и отдолу. Поставих ги и третияпът; на 10 юни взех последните два медника от кошера „Ку*ла" и му поблагодарих за добрата реколка. - Той даде 6 мед*ника мед! Меда от кошера „Кула" аз държах отделно и следсвършека на беридбата, понеже беше станал доста голямкупчинка, притеглих го и намерих, че възлиза на 101 (сто иедин) килограма. Това е вследствие на продължителнотокърмене.От другите кошери получих средно по 30 килограма.Счетох за нужно да дам отчет за този ми прекрасен кошер

 

 
Страница 4 от 11 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •