Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 12
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865

    Основи Бипакс

    Споделете опита и резултатите от пластмасовите основи Бипакс.
    http://www.rolta-plastic.com/cat_podrobno.php?id=14
    Идеята, пчелите да изградят пита, която да бъде оформена по размерите на кутийка и напълнена с акациев мед ми допадна и реших да опитам. При този първи опит се сблъсках със следните проблеми. Въпреки, че пластмасовите основи бяха напръскани със захарен сироп, пчелите ги градиха много по-бавно, в сравнение с восъчните основи. С идеята да бъдат изградени по-бързо, аз ги поставих в центъра на гнездото. Получи се така, че в голяма част от централните части на основите, пчелите изградиха търтееви килийки. Увеличеното разстояние между рамките не помогна. Признавам си, че допуснах грешка, като махнах строителните рамки преди цъфтежа на акацията. В периферните части на основите, нямаше търтееви килийки, но градежа бе много по-бавен, от градежа на обикновена восъчна основа. Имам усещането, че пчелите ги изграждаха, само когато няма къде другаде да градят. Държах ги в кошерите доста след края на цъфтежа на акацията, но въпреки това, по тези основи останаха доста недоизградени участъци. При другите основи от този производител, където основите не са разделени за кутийки, резултатите бяха по-добри.

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    12.06.2014
    Мнения
    24
    Пчеларски район
    общ. Чипровци, обл. Мон
    Пробвай да ги пръскаш с клеева тинктура.

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    Моя опит с пластмасите покадва едно - има ли къде другъде да градят ( строителна рамка или восъчна основа) предпочитат първо него.
    Аз слагам пластмасова основи само при отсъствие на друго за градене и всички останали пити напълно изградени.
    Тествал съм няколко вариянта на заселино семейство и рой в корпус само с пластмасови основи и съм намал никакви проблеми.
    Градят ги добре когато има градеж и без право на избор, тоггава въобще не им се мръщят. Наптъскването с клеев разтвор помага, но за мен основното правило е да нямат избор а само пластмасови за градене, без значение колко броя.
    Бипакса по същия начин, но за по-сигурно няколко в средата на магазина и още отначалото на пашата зада ги напълнят. С нормално междурамие, надградените се мачкат после от капака на кутийката.
    Галин Койчев www.dogo-hunting.alle.bg

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    А проблема с търтеевото пило, как го решаваш? Над ХР дали ще ги градят?

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    Изградени и запечатани с акациев мед от миналата година.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри sketch-1461003488701.jpg‎  
    Галин Койчев www.dogo-hunting.alle.bg

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    Не ползвам ХР. Бипакс само в магазина, искаме мед а не пило. Аз не съм имал търтиево пило в тях. За да няма пило в магазина правилото си важи независимо от основата. И ХР да има няма причина да не ги напълнят в магазина ако семейството е готово да трупа мед.
    Галин Койчев www.dogo-hunting.alle.bg

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    12.06.2014
    Мнения
    24
    Пчеларски район
    общ. Чипровци, обл. Мон
    Преди една седмица сложих 9 нови рамки в магазина, в момента изглеждат ето така. Нямам рапица около мен и не подхранвам.

    Рамка.jpg

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    22.10.2015
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Кнежа
    Преди седмица взех 3 отводки ,човека работи само с пластмасови основи . Направи ми впечатление че където са прояли не градят повече и стой дупка. Не съм чел мн за тях ,но първото ми впечатление не е мн добро. Някаква идея как да градят там където са прояли ?

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от Емко Виж публикацията
    Преди седмица взех 3 отводки ,човека работи само с пластмасови основи . Направи ми впечатление че където са прояли не градят повече и стой дупка. Не съм чел мн за тях ,но първото ми впечатление не е мн добро. Някаква идея как да градят там където са прояли ?
    Пробвай на дупката да залепиш парче от восъчна основа.
    "Не вярвайте на мнения, а на факти!" Р. Кийосаки

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Цитат Първоначално публикувано от Емко Виж публикацията
    Преди седмица взех 3 отводки ,човека работи само с пластмасови основи . Направи ми впечатление че където са прояли не градят повече и стой дупка. Не съм чел мн за тях ,но първото ми впечатление не е мн добро. Някаква идея как да градят там където са прояли ?
    Не разбирам, как правят дупка? В пластмасата ли? Ако е пробита пластмасата, вероятно това е направено умишлено от пчеларя, за да могат през зимата по-лесно да преминават от една пита на друга.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •