Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 28
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.07.2013
    Мнения
    214
    Цитат Първоначално публикувано от IVO 80 Виж публикацията
    Въпреки че темата е позамряла, интересно ми е а сигурно и не само на мен, как ще се произнесат Матеев и Скутелатор........
    Единия играе на борсата а другия си го мести по крачолите... и на двамата им е през оная работа за пчелите ви.

  2. #12
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от IVO 80 Виж публикацията
    Въпреки че темата е позамряла, интересно ми е а сигурно и не само на мен, как ще се произнесат Матеев и Скутелатор за идеята доколко ще се получи ако в оплодните мини нуклеуси "наблъскаме" насила по стотина бройки търтеи от бащини семейства при всяка една ет неплодните майки. Въпреки че ще е трудоемко и ще отнеме време, така ще можем да си изберем търтеи каквито ние "селектираме" поне по външни белези. Вярно че звучи малко налудничево, но така няма да ни се наложи да "мъкнем" 10-20 кошера на изолирано място, а по лесно ще е да се откарат 40-50 оплодни сандъчета, "високо и встрани" в балкана, където със сигурност няма на разстояние 10-15 км други кошери. Въпросът е тия "насилствено вкарани" в сандъчетата търтети дали ще свършат своята работа! Е да "дивите" роеве не може да ги спрем но пак има възможност да се разположат далече поне 5 км от гора със "стари" дървета. Та какво ще кажете!!!
    За съжаление идеята ти няма как да проработи, поради простата причина, че природата е пригодила търтеите да оплождат майката САМО В ПОЛЕТ. Няма как да я оплодят вътре в кошера поради физически проблеми с позата или стойката, с която се прави половия акт.

    ПС: Иначе идеята ти ме навява на мисълта, че е крайно време някой да напише КАМА СУТРА за пчелни майки. После пчеларя ще събере всички майки и търтеи от пчелина на партийно събрание, за да им прочете книжката и да им покаже на картинка всички възможни пози.

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Кой е казал,че оплождането ще става в кошера.Доколкото разбрах предлага се вместо на изолирания пункт да се разположат бащини семейства,то нужните търтеи да се поставят предварително при майките и когато те майките излязат на брачен полет ще бъдат последвани от търтеите и съответно оплодени във въздуха.
    Този пост е редактиран от дядо борю; 18.03.2017 в 14:20.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Цитат Първоначално публикувано от IVO 80 Виж публикацията
    Въпреки че темата е позамряла, интересно ми е а сигурно и не само на мен, как ще се произнесат Матеев и Скутелатор за идеята доколко ще се получи ако в оплодните мини нуклеуси "наблъскаме" насила по стотина бройки търтеи от бащини семейства при всяка една ет неплодните майки. Въпреки че ще е трудоемко и ще отнеме време, така ще можем да си изберем търтеи каквито ние "селектираме" поне по външни белези. Вярно че звучи малко налудничево, но така няма да ни се наложи да "мъкнем" 10-20 кошера на изолирано място, а по лесно ще е да се откарат 40-50 оплодни сандъчета, "високо и встрани" в балкана, където със сигурност няма на разстояние 10-15 км други кошери. Въпросът е тия "насилствено вкарани" в сандъчетата търтети дали ще свършат своята работа! Е да "дивите" роеве не може да ги спрем но пак има възможност да се разположат далече поне 5 км от гора със "стари" дървета. Та какво ще кажете!!!
    Здравейте,

    Според мен, няма да стане! Нямам си идея как ще подбереш търтеи които ще са "подходящи"! Според мен, по добре да си избереш бащиното семейство, и да наситиш района с твоите търтеи. Не съм го правил, и нямам такова намерение.
    Така поне ще знаеш, че има търтеи които ще са годни да извършат това което търсиш, според мен!

    Поздрави, Г. Георгиев

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Мисля че ще се получи, но трябва да сформираш бащини нуклеуси с много голям процент търтеи в тях понеже няма да знаеш на каква възраст са търтеите и дали са полово съзрели.Може да се направи експеримент като в ханеманов изолатор се постави рамка с търтиево пило което е пред излюпване след това се изчаква 14 дни за да станат годни за оплождане търтеите и след това с тези търтеи и пчели се сформира бащиния нуклеус.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Цитат Първоначално публикувано от demonj Виж публикацията
    Мисля че ще се получи, но трябва да сформираш бащини нуклеуси с много голям процент търтеи в тях понеже няма да знаеш на каква възраст са търтеите и дали са полово съзрели.Може да се направи експеримент като в ханеманов изолатор се постави рамка с търтиево пило което е пред излюпване след това се изчаква 14 дни за да станат годни за оплождане търтеите и след това с тези търтеи и пчели се сформира бащиния нуклеус.
    Здравейте,

    Да, да, ама надали? Търтеите затворени дали ще успеят да съзреят? Дали ще са годни достатъчно за дейността? Как ще ги затвори в нуклеуса? Според мен, търтеите трябва да имат свобода да летят, излизат от кошера! Тогава може да стане. Затова и писах да си премести един кошер-бащин, и след това нуклеусите с майките за оплождане. Може и да не съм прав!?!?!?

    Поздрави, Г. Георгиев

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Пет семейства отглеждачи на търтеи, според Фер са достатъчни за оплождането на 100 нуклеуса. Не четете колеги.....
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  8. #18
    Автор
    Регистриран
    12.03.2014
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Асеновград
    Цитат Първоначално публикувано от IVO 80 Виж публикацията
    Въпреки че темата е позамряла, интересно ми е а сигурно и не само на мен, как ще се произнесат Матеев и Скутелатор за идеята доколко ще се получи ако в оплодните мини нуклеуси "наблъскаме" насила по стотина бройки търтеи от бащини семейства при всяка една ет неплодните майки. Въпреки че ще е трудоемко и ще отнеме време, така ще можем да си изберем търтеи каквито ние "селектираме" поне по външни белези. Вярно че звучи малко налудничево, но така няма да ни се наложи да "мъкнем" 10-20 кошера на изолирано място, а по лесно ще е да се откарат 40-50 оплодни сандъчета, "високо и встрани" в балкана, където със сигурност няма на разстояние 10-15 км други кошери. Въпросът е тия "насилствено вкарани" в сандъчетата търтети дали ще свършат своята работа! Е да "дивите" роеве не може да ги спрем но пак има възможност да се разположат далече поне 5 км от гора със "стари" дървета. Та какво ще кажете!!!


    Само за информаця колко семеиства отглеждаш?

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2015
    Мнения
    30
    Абсолютно имах впредвид да се вкарат търтеи в оплодните сандъчета при неплодните майки, само до "изолиран" от други пчели място за оплождане! Дори не съм и загатнал да се оплождат в сандъчетата! По скоро идеята беше дали точно тия търтеи които ние сме "предложили" вътре ще имат желание и нагласа да си свършат работата! За това се обърнах към по компетентните за съвет, дали е възможно на теория! Иначе дали са полово зрели, ами незнам със сигурност...въпреки че повечето занимаващи се със пчели разпознават млада пчела от възрастна такава! На питането за колегата, който го интересуваше информативно...ами ако няма други изненади от тая зима, се надявам да останат десетина от 15-на, но това пък в каква връзка!!!

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Цитат Първоначално публикувано от Bobi-M9598 Виж публикацията
    Здравейте,

    Да, да, ама надали? Търтеите затворени дали ще успеят да съзреят? Дали ще са годни достатъчно за дейността? Как ще ги затвори в нуклеуса? Според мен, търтеите трябва да имат свобода да летят, излизат от кошера! Тогава може да стане. Затова и писах да си премести един кошер-бащин, и след това нуклеусите с майките за оплождане. Може и да не съм прав!?!?!?

    Поздрави, Г. Георгиев
    Този сезон ще направя гореописания експеримент и ще мога да кажа със сигурност дали става или не,от май месец се местя да живея на пчелина и ще имам достатъчно време за всякъкви опити,тази зима си направих стенд за инструментално осеменяване и ще имам нужда от голям брой майки и търтеи(опитни зайчета) които ще произведа

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •