Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 9 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 82
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Матеев , де да беше средата на 70-те .
    Интересно, какво ли щеше, да беше, ако сме 1975г. До колкото помня, тогава беше премахнат антагонизма между селото и града и бяхме на прага на комунизъма.

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Интересно, какво ли щеше, да беше, ако сме 1975г. До колкото помня, тогава беше премахнат антагонизма между селото и града и бяхме на прага на комунизъма.
    Атанасов , отново не си ме разбрал , но както и да е.

  3. #33
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Ето и моя първи опит с прехвърляне на личинки в отглеждач с майка, без стартер. Майката с Ханеманова решетка в първи корпус със запечатано пило, втори с незапечатано и 3 корпус със 7-8 рамки запечатано пило, събрано от други кошери. След 9 дена сложих рамката с личинките между 2 с прашец в трети корпус и храних с меден сироп 5 дена докато ги запечатат. Дори наръсих рамките допълнително с пресен прашец.
    Нека някой с повече опит каже дали изглеждат добре.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри CIMG2012.JPG‎   CIMG2013.JPG‎  

  4. #34
    Наблюдател
    Регистриран
    24.01.2011
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    Tsarevo
    Цитат Първоначално публикувано от tihmr Виж публикацията
    Ето и моя първи опит с прехвърляне на личинки в отглеждач с майка, без стартер. Майката с Ханеманова решетка в първи корпус със запечатано пило, втори с незапечатано и 3 корпус със 7-8 рамки запечатано пило, събрано от други кошери. След 9 дена сложих рамката с личинките между 2 с прашец в трети корпус и храних с меден сироп 5 дена докато ги запечатат. Дори наръсих рамките допълнително с пресен прашец.
    Нека някой с повече опит каже дали изглеждат добре.
    Нямам опит с отглеждане на майки,но изглеждат добре твоите като за първи път.
    Какви маточни чашки използваш колега,пластмасови или си ги правиш от восък и как ги закрепваш на рамката?

  5. #35
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Пластмасови, залепени с разтопен восък и четка. Пренасям ги в суха чашка, с китайска игла-писалка, хубавото при нея е, че освен личинката се пренася и капчица пчелно млечице.
    Но въпрос на предпочитание е кой с какво пренася.
    И наистина -най хубавата личинка е тази която не виждаш, само капчица бистро пчелно млечице.
    Бях питал за двойното захранване, но никой не отговори. Дони го споменава в старите теми.
    Разтърсих се в чуждите форуми и попаднах на мнения, че каквото и да слагаме в чашката-медена вода, кисело мляко, пчелно млечице и т.н., пчелите го изчистват и ги захранват наново.
    Може и да не е така!
    Този пост е редактиран от tihmr; 15.05.2016 в 19:42.

  6. #36
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от tihmr Виж публикацията
    ....Разтърсих се в чуждите форуми и попаднах на мнения, че каквото и да слагаме в чашката-медена вода, кисело мляко, пчелно млечице и т.н., пчелите го изчистват и ги захранват наново.
    Може и да не е така!
    Така е - пчелите изчистват всичко и захранват личинката с прясно пчелно млечице. Предполагам причината е в това, че състава на млечицето за пчели-работнички се различва от състава на млечицето за майки, и пчелите много добре го знаят това.

    Иначе аз слагам в маточните чашки прясно пчелно млечицв, извадено предишния ден, и разредено с дестилирана вода в съотнопение 1:1.

  7. #37
    Потребител
    Регистриран
    03.06.2014
    Мнения
    85
    Бях чувал че в чашката слагат вместо млечице малко мед, изпробвах този метод и се получи.

  8. #38
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от petrov_ Виж публикацията
    Бях чувал че в чашката слагат вместо млечице малко мед, изпробвах този метод и се получи.
    Каквото и да сложиш, пчелите ще го изхвърлят, и ще заредят с ново истинско пчелно млечице.

  9. #39
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    112
    Да питам нещо и аз дали съм на правилната логика, че всеки пише различно!
    (1?). Майки създадени чрез пренасяне на личинки пише се в литературата, че е най добре да са до 24 часа след снасянето.
    Но тогава има вероятност да ги изхвърлят. Затова чета, че повечето хора пренасят личинки в ПОЛЕГНАЛО СЪСТОЯНИЕ на 3,4 дена вече захранени с мляко. Тогава имало по голяма вероятност за приемане, захранване на маточниците.
    Друго да питам!
    (2?)! Отглеждане в присъствие на майка. Система ЛР на 2 корпуса. В първи корпус (долен) майка + затворено пило + мед и прашец. Във втори корпус (горен) открито поло+ шарено пило+ мед+прашец и маточна рамка в средата на корпуса между откритото поло. Така ли се прави ?
    Ханеманова решетка между корпусите.
    И въпрос сега (3)? НУЖНО ЛИ Е ДА СЕ СЛАГА ПРЕГРАДА(ОТ ПЛАТ) над ХР, като в задния край да се остави промеждутък около 2,3 сантиметра за да има движение на пчелите.
    (4?) Трябва ли да се подготви кошера т.е. няколко часа преди поставянето на маточната рамката да се изолира майката в първи корпус с ХР?
    Благодаря на отзовали те се и успешен сезон на всички!
    И да се лъжем няма смисъл в това - самозалъгваш себе си като пчелар!!!

  10. #40
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    По точка 1,личинките трябва да са на 2-3 дни като в маточника се слага капка разредено млечице.С точка 2 напълно съм съгласен.По точка 3,не е нужна преграда от плат над ХР.По точка 4,относно подготовката аз лично започвам да храня отглеждача интензивно седмица преди да поставя маточната рамка като 1 ден преди пренасяне на личинките поставям рамката за полиране и дооформяне на чашките,през целия период на отглеждане на маточниците отглеждача се храни интензивно.

 

 
Страница 4 от 9 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •