Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 9 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 82
  1. #21
    Потребител
    Регистриран
    25.08.2011
    Мнения
    71
    Две години правя така.В деня когато залагам личинките / работя с йентеров апарат/ затварям отново майка в йентеровия апарат.В деня на затваряне на маточниците от първа смяна подавам личинките от втората майка.И тях ги хранят и правят добри маточници.

  2. #22
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Цитат Първоначално публикувано от meho Виж публикацията
    Две години правя така.В деня когато залагам личинките / работя с йентеров апарат/ затварям отново майка в йентеровия апарат.В деня на затваряне на маточниците от първа смяна подавам личинките от втората майка.И тях ги хранят и правят добри маточници.
    Мерси за отговора, но пак не разбрах - запечатаните остават в отглеждача заедно с новата партида ли?

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    25 захранени от 28 прехвърлени. Получени по метода на двойното прехвърляне в стартер. Двете летвички с маточниците ги разделих в два отглеждача по 12 и съответно 13 маточника...
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри ма.jpg‎  
    Keep Walking...

  4. #24
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А виждал ли си 64 приети от 64 заложени? Имам масово такива случаи, но в кошери за пчелно млечице. При това говорим за пластмасови чашки.

    Невероятно, но факт. В кошерите за пчелно млечице имам по-голям процент на приемане отколкото в кошерите-отглеждачи. Започвам да си мисля, че има значение какво е разстоянието между маточниците. Ако са разположени на 2 сантиметра един от друг (в кошерите за млечице) ги приемат почти на 100%, а ако са на 3 сантимера (при отглеждачите) ги приемат в по-малък процент. В момента правя експерименти, за да си изясня какво точно се случва.

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    А виждал ли си 64 приети от 64 заложени? Имам масово такива случаи, но в кошери за пчелно млечице. При това говорим за пластмасови чашки.

    Невероятно, но факт. В кошерите за пчелно млечице имам по-голям процент на приемане отколкото в кошерите-отглеждачи. Започвам да си мисля, че има значение какво е разстоянието между маточниците. Ако са разположени на 2 сантиметра един от друг (в кошерите за млечице) ги приемат почти на 100%, а ако са на 3 сантимера (при отглеждачите) ги приемат в по-малък процент. В момента правя експерименти, за да си изясня какво точно се случва.
    100% е повече от перфектен резултат! Аз лично не съм го постигал. Работя с китайски игли /писалки/ които ги отричаш , но обикновено резултата изобщо не е лош. В литературата и форумите съм срещал мнения за дебелината на рамката с маточници, отстоянието на летвичките с маточниците от горната и долната летвичка, отстоянието на маточниците от/до страничните летвички, но не се сещам да съм чел нещо за разстоянието меджу самите маточниците. Ако решиш да споделиш нещо от експериментите, ще съм благодарен, за което.
    Keep Walking...

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    А виждал ли си 64 приети от 64 заложени? Имам масово такива случаи, но в кошери за пчелно млечице. При това говорим за пластмасови чашки.

    Невероятно, но факт. В кошерите за пчелно млечице имам по-голям процент на приемане отколкото в кошерите-отглеждачи. Започвам да си мисля, че има значение какво е разстоянието между маточниците. Ако са разположени на 2 сантиметра един от друг (в кошерите за млечице) ги приемат почти на 100%, а ако са на 3 сантимера (при отглеждачите) ги приемат в по-малък процент. В момента правя експерименти, за да си изясня какво точно се случва.
    А за млечице не пренасяш ли по-възрастни ларви?

  7. #27
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    А за млечице не пренасяш ли по-възрастни ларви?
    За млечице се пренасят всякакви ларви, но все пак се гледа да са по-малки, за да не ми изядат натрупаното млечице. На практика със 6 кошера за пчелно млечице (3 групи по 2 през 3 дена) си осигурявам цялото ми нужно млечице (и дори хартисва) за направата на маточници в 100 отглеждача (5 групи по 20 отглеждача със зареждане през 5 дена на група по 400 личинки на ден). Групите се въртят, така че всеки божи ден се залагат по 400 маточни чашки и се вадят между 50 и 300 готови маточника.

    Иначе за рамки си направих специални такива с ширина 10 mm. Старите рамки с ширина 25 mm много ги надграждаха. Те и 10 милиметровите рамки ги градят, но много по-малко и много по-рядко. За да обуздая мерака им за градеж, всеки божи ден слагам по 2 пити с восъчни основи и досега са ми изградили около 30-40 корпуса.

  8. #28
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Най-много съм впечатлен от кошерите за пчелно млечице. Всеки един от тях за 3 дена ми дава по около 50-60 пластмасови чашки, напълнени до ръба с млечице (че дори и над ръба). Ако имаше достатъчно пазар за млечице, щях да захвърля всичко друго и да се занимавам само с неговото добиване и с нищо друго.

  9. #29
    Потребител
    Регистриран
    25.08.2011
    Мнения
    71
    Да точно така.Запечатаните и новите ги разделя една рамка- обикновенно с прашец.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Най-много съм впечатлен от кошерите за пчелно млечице. Всеки един от тях за 3 дена ми дава по около 50-60 пластмасови чашки, напълнени до ръба с млечице (че дори и над ръба). Ако имаше достатъчно пазар за млечице, щях да захвърля всичко друго и да се занимавам само с неговото добиване и с нищо друго.
    Матеев , де да беше средата на 70-те .

 

 
Страница 3 от 9 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •