Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 9 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 82
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Не използвам стартер защото произвеждам майки само за лични цели ,при стартера процента на приемане е почти 100 докато в този случай ,когато слагам прехвърлените ларви направо в така направения отглеждач процента понякога е по-малък за да компенсирам това аз първо прехвърлям по стари ларви на 2-3 дена и на другия ден прехвърлям младите ларви.

    В такъв случай си наясно, че не си произвеждаш възможно най-добрите майки. Ясно е, че не сме майкопроизводители и се правят компромиси. Аз използвам само един кошер за донор, стартер и отглеждач за не повече от 10 маточника, като спазвам основни правила. Маточниците да се правят от яйца а не от прехвърлени личинки, семейството да е напълно осиротено без отворено пило.
    Винаги може по-добре.

  2. #12
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Инстинкта е водещ винаги, но и правилните технологии са съобразени със инстинкта.
    Има едно много важно правило което в момента не спазваш и за това не ти се получават маточниците. Майки не се правят по време на усилен принос на нектар. При наличие на множество цъфтящи овошки и зацъфтяваща рапица маточници чрез прехвърляне няма да направят ама щом са ти блокирани вече плодниците, не си никак далеч от роевите но ВНИМАВАЙ КАКВО СИ ПОЖЕЛАВАШ.
    Това е един от вариантите. Просто инстинкта за събиране на храна да е по-силен.
    Днес говорих с много опитен колега и неговото мнение е, че най-вероятно става дума за натряване. Семейството не умира, но чистят маточниците.

    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Темата е майчино семейство тоест семейство от което се взима материал за бъдещите майки , но другото важно семейство ,което участва в цикъла на производство на майки е отглеждача .Според мен проблема ти е при семейството отглеждач ,не знам дали правиш отглеждачите без присъствие на майка или с присъствие на майка но аз ще ти кажа предпочитания от мен вариант - избирам супер силно семейство майката остава в плодника, от където се вземат две рамки с отворено пило като на тяхно място се слагат основи, ако има паша върху плодника слагам магазини според моята преценка следва ханеманова решетка и корпус, където подреждам питите в средата двете пити с отворено пило като между тях се оставя място за една рамка допълвам с рамки с мед и прашец и съм готов.Нарочно оставям празно място между двете пити с отворено пило за да се съберат много млади пчели и на другия ден там слагам рамката с маточници.С този пост само се опитвам да помогна нищо повече все пак мисля ,че за първа година прехвърляш личинки и е нормално понякога да не се случват нещата.
    Първият път беше корпус (майката), ханеманова и корпус(пренесените ларви). Вторият път корпус(майката), ханеманова, магазин, корпус(пренесените ларви).

    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Радо ти говориш за финишъри нали. Слагаш маточници от стартер на 24 часа в така подготвения кошер нали.

    В случая на Дамянов ми се струва, че се опитва да направи стартер с наличие на изолирана майка или млади ларви.
    Стартер и отглеждач 2в1

    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    Аз държа майчините семейства в 5р лр на 2 корпуса и магазин, като магазина и почти целия горен корпус е с нектар, майката е яко задръстена и лист ламарина да и подам ще снесе на него.... Матеев е прав, личинките са по-едри!! И с повече млечице. При мен са с милерова хранилка и мина замина подавам и по-малко сироп. Скоро от тях ще направя и по 2 отводки, за да ги охлабя малко, че ще се пръснат....
    Само една забележка, не разбирам как твоите хора виждат какво да пренесат в нова пита, винаги слагам стара пита защото в беляи восък (въпреки че съм на 28г и виждам перфектно) нищо не се вижда. Използвам и фенерче....
    И аз съм на 28 и ги виждам идеално и гледам да пренасям възможно най-младите ларви(с прозрачно млечице).
    Черната пита е много удобнa за възрастни хора, но качеството на майките ме съмнява МНОГО. Можеш да си поръчаш черни пластмасови рамки от Mann Lake -> http://www.mannlakeltd.com/beekeepin...ry/page19.html
    Слагаш в майчиното семейство и чакаш майката да ги осемени, след пренасянето, качваш рамката над ХР и чакаш да се излюпи пилото. Трябват ти няколко такива рамки, защото ще чакаш да се излюпи пилото от тях.

    Цитат Първоначално публикувано от nikola.vladov Виж публикацията
    Аз не виждам добре (ГОЛЯМ НЕДОСТАТЪК), на 55 съм. Затова досега съм се блъскал с йентеров апарат и му знам недостатъците. Мисля все пак да пробвам с пренасяне от черна пита. Да сподели някой дали е успял с лупи и очила или да търся млад човек с добро зрение, да го обуча и той да го прави вместо мене. Хубаво е ако има някое филмче как точно се пренася (правено умишлено с добър zoom). За отглеждач вижте и какво е "Cloake board".
    Точно с Cloake board пробвах. Резултатът е 0:2
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    И аз съм на 28 и ги виждам идеално и гледам да пренасям възможно най-младите ларви(с прозрачно млечице).
    Направи бърз тест прехвърли по стари ларви с тяхното млечице на суха маточна чашка ,резултата ще е видим още на другия ден може вината да е в теб ,а не в отглеждача. И изтрий това .

  4. #14
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Направи бърз тест прехвърли по стари ларви с тяхното млечице на суха маточна чашка ,резултата ще е видим още на другия ден може вината да е в теб ,а не в отглеждача. И изтрий това .
    Предполагам, че се съмняваш, че обръщам личинката и се дави. Не, не ги обръщам и дори някоя случайно да не съм я видял, то това е изключение. От две пренасяния поне една ларва щяха да я избутат, но това не се случва.
    Има няколко хипотези:
    - Силната паша. Такъв приток на нектар не бях виждал.
    - Натряване. Възможно е, защото всеки си пръска с каквото иска и когато иска.
    - Усещат феромоните на майката под тях и форматират . Майката е 3 годишна и не ми се вярва, но не го изключвам.

    Утре е ден 4-ти от осиротяването и ще видя дали са заложили свищеви и дали са ги изчистили и т.н.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Дамяне, а входа на долния корпус завъртя ли го назад?

  6. #16
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    Дамяне, а входа на долния корпус завъртя ли го назад?
    Да, завъртях целия кошер с дъното, научих ги набързо да влизат през горния вход, ХР и плътната преграда. Всичко е по учебник, но резултата е нула. С фрезата направих фалц и плътната преграда ляга плътно.
    Ако утре и при теб е така, ще пробвам отново чак след липата.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #17
    Наблюдател
    Регистриран
    22.11.2015
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    шумен
    https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater Във нашите пчелини рано на пролет започваме с три семейни отгледвачи.Майките донори поставяме за 12ч в касета/с цел да си гарантираме възраста на материала/ и на четввъртия ден пренасяме

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    17.02.2011
    Мнения
    29
    Най- удобния отглеждач който ползвам е от 16 рамков лежак ,подреждането в гнездото с майката : мед ,прашец,4-5 пити пило,1-2 РАМКИ С ОСНОВИ,мед Ханеманова решетка,мед пита със закрито пило,открито пило,Маточната рамка,прашец и мед,всеки ден захарно меден сироп 1към 1,маточната рамка е по-тесна-1,2 см приблиз. и по два сантиметра по-малка от всички страни маточните чашки на две снемаеме литви ...

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    17.02.2011
    Мнения
    29
    В случай ,че използвам подреждане над гнездото ползвам парче от ханеманава решетка и здрав покривен лист(полиетиленова платно, като в началото-1-2 дена решетката е почти закрита и има оставени само 3 -4 на 15-20см.в задната страна на кошера.Често не използвам семеиства в пълно развитие (ако ги осиротявам особено)струва ми се ,че не ги е много грижа за майката както едно семейство на 5-7 рамки пило...

  10. #20
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Като запечатат маточниците, по книгите пише, че може да се сложи втора партида.
    А първата остава ли в отглеждача заедно с втората партида?

 

 
Страница 2 от 9 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •