Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 9 ПърваПърва ... 6789 ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 87
  1. #71
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Публикувай снимка на статията, за да видим какво точно е написал Младен Котларски. Много е важна формулировката за какво точно се отнасят тези проценти.

    Иначе Генетиката е много точна и ясна наука и в нея няма място за две различни мнения по един и същи въпрос..

  2. #72
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.06.2014
    Мнения
    466
    Пчеларски район
    гр Aприлци
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията

    Има и нещо ново, което досега не се знаеше. Дълго време учените си мислеха, че спермата на различните търтеи чака на опашка и майката няколко месеца работи със спермата на първия търтей, след това още няколко месеца със спермата на втория и т.н. Към днешна дата това е опровергано. В действителност майката извършва някакви спазматични движения, които непрекъснато разбъркват спермата в нейната сперматека. Това е направено с цел подхранване на сперматозоидите (да, майката ги храни), но крайния резултат е, че те постъпват в яйцата по напълно случаен начин и 10 последователни яйца могат да се оплодят от сперматозоидите на 10 различни бащи.
    Този въпрос си го задавам много отдавна. По точно дали има серия в снасянето на яйцата от един баща и след това от друг ? От друга страна съм чел някъде, че при сформирането на роевете се изнасят само т.н. суперсестри, т.е с общ баща (ако това изобщо е вярно) . Ако е вярно обаче, то аз съм виждал огромни първични роеве и след отварянето на кошера остатъка е по малък от роя ! Рояка се образува от близки по възраст млади пчели които ако и са суперсестри, това означава, че поне седмица и повече майката е снасяла само яйцата от един определен търтей! Имам майки с добър произход, но в кошера е миш-маш ! Има поне два вида окраски и процентно не съм сигурен, че са 50 /50 ,което ми навява на мисълта, че броя снесени яйца е на случаен принцип !

  3. #73
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Този въпрос си има едно много просто косвено доказателство, до което можем да стигнем по пътя на логиката. Това е, че сперматозоидите са живи клетки, и те няма как да преживеят 5 години в сперматеката, ако майката не се грижи да ги храни. Самото хранене се осъществява посредством вкарване в сперматеката на захари (глюкоза), но за да стигне тя до всеки един сперматозоид, някой трябва да ги разбърква.

    Та това е - майката храни сперматозоидите и ги разбърква, за да може храната да достигне до всеки един от тях.

  4. #74
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Този въпрос си има едно много просто косвено доказателство, до което можем да стигнем по пътя на логиката. Това е, че сперматозоидите са живи клетки, и те няма как да преживеят 5 години в сперматеката, ако майката не се грижи да ги храни. Самото хранене се осъществява посредством вкарване в сперматеката на захари (глюкоза), но за да стигне тя до всеки един сперматозоид, някой трябва да ги разбърква.

    Та това е - майката храни сперматозоидите и ги разбърква, за да може храната да достигне до всеки един от тях.
    Как точно майката успява да ги храни и разбърква? Чисто технологически не ми е ясно. Храната си стига до тях чрез храносмилателната система на майката и тя в този процес не прави нищо няма как да ги джурка като пържени яйца мисля аз. тук това е гадание не е достатъчно добре изучено. Може би има някакво генетично стиковане между сперматозоидите на различните търтеи.

  5. #75
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Как точно майката успява да ги храни и разбърква? Чисто технологически не ми е ясно. Храната си стига до тях чрез храносмилателната система на майката и тя в този процес не прави нищо няма как да ги джурка като пържени яйца мисля аз. тук това е гадание не е достатъчно добре изучено. Може би има някакво генетично стиковане между сперматозоидите на различните търтеи.
    Как се движат изпражненията в червата ти?

    Нарича се ПЕРИСТАЛТИКА - микроскопични вълнообразни движения на стените.

  6. #76
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Как се движат изпражненията в червата ти?

    Нарича се ПЕРИСТАЛТИКА - микроскопични вълнообразни движения на стените.
    Така е въпреки, че изпражненията надали е най-точното и приятно сравнение. Факта е че това движение не зависи от индивида а се случва от самосебе си.

  7. #77
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Публикувай снимка на статията, за да видим какво точно е написал Младен Котларски. Много е важна формулировката за какво точно се отнасят тези проценти.

    Иначе Генетиката е много точна и ясна наука и в нея няма място за две различни мнения по един и същи въпрос..
    При първа възможност ще го направя .

  8. #78
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Искам в заключение да систематизирам написаното до момента за видовете пчели от генетична гледна точка.

    И така ......
    Съществуват следните видове ДИПЛОИДНИ ПЧЕЛИ (с два комплекта гени):
    1. Женски пчели-работнички - имат 2 РАЗЛИЧНИ полови алела.
    2. Мъжки пчели-работнички - имат 2 ЕДНАКВИ полови алела.
    3. Женски пчели-майки - имат 2 РАЗЛИЧНИ полови алела.
    4. Мъжки пчели-майки - имат 2 ЕДНАКВИ полови алела.
    А дали е възможно да съществуват три и четириплоидни търтеите?
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #79
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    А дали е възможно да съществуват три и четириплоидни търтеите?
    При всички видове организми са възможни някакви екзотични ситуации при репродукцията, но те са с вероятност 1 на милион. Много неща могат да се объркат както при копирането на гените, така и при броя на генните вериги, които участват в самото оплождане. Вероятноста за това е нищожна и резултата е раждането на изроди или на екземпляри с вродени генетични недостатъци.

  10. #80
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    В такъв случай, всички търтеи (вкл.диплоидните) са такива изроди, тъй като те са неспособни за възпроизводство. Произвеждат съответно, ди-, три- и четириплоидни сперматозоиди.

    Хаплоидните (нормални търтеи) от генетична гледна точка наистина са сперматозоиди с крила, но от биологична са си мъжки индивиди отвсякъде.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 8 от 9 ПърваПърва ... 6789 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •