Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 9 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 87
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Мисля , че темата е за подбор и отглеждане на търтеи .
    Всички сме наясно , че търтеите предават 75% от качествата на пчелите , а майката -25%.
    Това е важно за поддържане на продуктивни семейства .
    Колкото до абат Варе , не съм съгласен .
    За висок медодобив има три елемента - добра майка , хиляди пчели работнички и около 800-1000 търтея .

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Аз залагам на количеството на търтеите! Така или иначе, от тях ще успеят само най-силните и най-борбените! Защо да ги ограничавам? Колкото повече търтеи, толкова повече секс в небето....Само да не беше тая рапица...
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Излишните ги дай на рибарите .

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Матеев , много добре знае . Какво , къде , кога ?
    Той е майкопроизводител .
    Допитването не е излишно.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Аз залагам на количеството на търтеите! Така или иначе, от тях ще успеят само най-силните и най-борбените! Защо да ги ограничавам? Колкото повече търтеи, толкова повече секс в небето....Само да не беше тая рапица...
    Не е така , но щом казваш .
    Петър винаги е подхождал по-други начини .

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    Възможно и така, обаче доверявам на авторитетни за мен практики (като Кашковский В.Г.) Още цифри проверени на практични пчелини:
    - търтей има дължина 15-18 мм.
    - за изхранване (пило) на 1 кг. търтии семейство изяжда 4,8 кг. мед и 3,6 кг. прашец
    - тегло веднага след раждане 160-177 мг., узрял - 220-256 мг.
    - за един час в въздух търтей консумира 133 мг храна
    - преди заминаване от кошер "зарежда своя бутилка" за път на 40-67 км.

    ***Сигурно - тяхната 2-ра работа ,по поддържане на микро климат в кошера, излиза много скъпо. И против варотозна практика на изрязване на далаци - също. Между друго - хубава майка снася яйца ~150-200% от собствено тегло на ден....(става дума за ниво на метаболизма при насекоми)
    - търтей има дължина 15-18 мм. - вярно
    - за изхранване (пило) на 1 кг. търтии семейство изяжда 4,8 кг. мед и 3,6 кг. прашец - силно преувеличено около 1,8 кг мед и 2 кг прашец е много по-близо до истината
    - тегло веднага след раждане 160-177 мг., узрял - 220-256 мг. - вярно
    - преди заминаване от кошер "зарежда своя бутилка" за път на 40-67 км. - за пчела да, за търтей около 12 км.
    - за един час в въздух търтей консумира 133 мг храна - грешно

    Медовото стомахче на търтея събира от 17 до 30 мг.
    http://honeybee.drawwing.org/book/drone-flights
    Weight of drones crop is 17.7±9.1 mg at the time of leaving the nest and 4.3±6.3 mg at the time of returning to the nest
    1.jpg
    Винаги може по-добре.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Хах .
    Стига с тия данни .
    Бащино семейство се отглежда в ранна пролет и си има нюанси .

    Да вметна - в ранна пролет и пчелите залагат маточници . Защо ли ?

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    ...[/B]- за един час в въздух търтей консумира 133 мг храна - [B]грешно
    Предполагам тука става дума не за размер на стомахче, а "колко гори". Как то за кола - 10 литра/100 км. , така и за търтей 133 мг/ час при летеж.
    За нас важно друго - икономически оправдано подготовка и отглеждане САМО на търтие за развеждане. Не случайно на промишлени пчелини има място за всека годишна подмяна на изградени основи до 25% от общото количество. За цел - бракуване стари пити и пити с търтиеви килийки.

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Аз залагам на количеството на търтеите! Така или иначе, от тях ще успеят само най-силните и най-борбените! Защо да ги ограничавам? Колкото повече търтеи, толкова повече секс в небето....Само да не беше тая рапица...
    До колкото разбирам в бъдеще рапицата значително ще отпадне като земеделска култура заради вредни емисии в атмосферата. Което значи че моята работа ще е 2 пъти по-малко!
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  10. #30
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Всички сме наясно , че търтеите предават 75% от качествата на пчелите , а майката -25%.
    Досега написано черно на бяло никъде не съм го срещал. Всички твърдения за това идват от пчелари, като автентичността и досега за мен е забулена в тайна. Моля, някой който знае, да подскаже къде го е чел (вестник, българска книга), където евентуално да открием препратка към първоизточника. Цитати от типа"проф. Бай Иван в книгата си пише... без упомената препратка" не ми вършат работа.

    за един час в въздух търтей консумира 133 мг храна - грешно

    Медовото стомахче на търтея събира от 17 до 30 мг
    А колко пъти зарежда резервоара за час? Не коментирам правилността на твърдението, а логиката на която се крепи.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 3 от 9 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •