Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 15 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 147
  1. #71
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Африканизирани пчели продължават да разширяват своя ареал на обитание в Калифорния и се движат на север, което потенциално говори за заплаха от изместването на местните популации от тези опасни „насекоми убийци“ из целия юг на САЩ, пишат еколози в статия, публикувана в сп. PLoS One.
    От друга страна, не всичко е толкова лошо – по текущи представи на учените въпросните насекоми са способни да завладяват по 300–500 километра територия всяка година. Като се отчита, че те са се придвижили само с 250 километра за 9 години, има надежда, че тяхната експанзия ще спре в близките години.
    Ако това е вярно то могат да се направят някой изводи и то при положение че мутантите превзимат и кошерите с нормални пчели.
    Този пост е редактиран от Георги 1974; 14.06.2016 в 11:25. Причина: Допълнение

  2. #72
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Пчелите се чустват по добре в кошери независимо от формата на кутията и имат по голям шанс за оцеляване за разлика от тези в природата и да си ги гледаме в сандъци като например многокорпусен кошер дават по малко фира от колкото в природата.
    По книгите пише че особено първия рояк излиза след разузнаване и намерено жилище защо като го хванем и сложим в кошер остава а не бяга в природата.
    Абе дали се чувства добре си знае тя. Пчелата много "обича" прекъсване на питите по вертикала, до там че изоставя всичко други дейности и използва всеки ресурс да ги възстанови. Пчелата е оцелявала, оцелява и ще оцелява и без човека. Тя е нужна на човека, а човека на нея не и е нужен може си много добре и без него. преди да се въведат модерните кошери в русия са се отглеждани 70 милиона семейства, след въвеждането на модерните системи 3,5 милиона. Според теб кога се е добивал повече мед и кога са били по-добре пчелите?
    Масово се носят и скъсани дънки, не защото е практично и красиво и необходимо, а просто защото е мода.

  3. #73
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Малко прекалена ми се струва тезата, че пчелите(насекоми!!!) са щастливи, нещастни и разборния кошер им е омразен. Мисля, че просто си търсят място за оцеляване. Хралупи в изобилие, с приличен температурен режим и в общия случай достатъчно далече от по-силните им врагове. За тези неща всеки пчелар се опитва да се погрижи. Да кажем, че никой не се интересува от пчелите и техните продукти. Хората пак ще си отглеждат селскостопански продукти и ще си ги пръскат с каквото им е кеф. Няма наредба 15, 16, 17,... , няма отваряне затваряне на прелки, зимно подхранване, завиване, напояване и т.н. И пчелите с тяхната еволюция си заминават, а и ние след тях. От такава гледна точка, в последните 150 - 200 години, изглежда че интереса на човека и разборния кошер е най-голямия шанс на пчелата за оцеляване. Всеки се чуди как да създаде здрави и силни пчелни семейства, как да им осигури най добро зимно оцеляване, изпускат се тежки та тлъсти рояци, а пчелите са нещастни и кошерите омразни. И кой разбра, че те точно така си мислят и така се чувстват? Сигурно е Чък Норис.

  4. #74
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Абе дали се чувства добре си знае тя. Пчелата много "обича" прекъсване на питите по вертикала, до там че изоставя всичко други дейности и използва всеки ресурс да ги възстанови. Пчелата е оцелявала, оцелява и ще оцелява и без човека. Тя е нужна на човека, а човека на нея не и е нужен може си много добре и без него. преди да се въведат модерните кошери в русия са се отглеждани 70 милиона семейства, след въвеждането на модерните системи 3,5 милиона. Според теб кога се е добивал повече мед и кога са били по-добре пчелите?
    Масово се носят и скъсани дънки, не защото е практично и красиво и необходимо, а просто защото е мода.
    Добре де, нали модераторите създадоха специално за теб отделна тема, където да си изказваш теориите. Защо се набута и в тая тема. Темата е многокорпусен кошер, а не хралупа. Направи си тема многокорпусен кошер срещу хралупа (кое е по-добро), където да ръсиш мозък и спри да осираш всички теми.

  5. #75
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    преди да се въведат модерните кошери в русия са се отглеждани 70 милиона семейства, след въвеждането на модерните системи 3,5 милиона..
    Ако това е вярно намалението е не заради стандартните кошери и пчеларите а заради пестециди хербециди и др. циди , заради намалените територии за пчелите и ред други неща.
    до преди 2 години имах 6-7 бр.кошери след като реших ги увеличих и сега имам над 30бр. и то при положение че не искам да се увеличават (роят се) ако ги бях оставил тези 6 бр. дали сега щаха да са 30 бр.

  6. #76
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    Добре де, нали модераторите създадоха специално за теб отделна тема, където да си изказваш теориите. Защо се набута и в тая тема. Темата е многокорпусен кошер, а не хралупа. Направи си тема многокорпусен кошер срещу хралупа (кое е по-добро), където да ръсиш мозък и спри да осираш всички теми.
    А ти къде се буташ не мога да разбера? Кандидат модератор ли го играеш? И чети внимателно заглавията на темите дето коментираш и как вървят постовете. Човека сподели мнение относно тоя кошер и аз се съгласих с него, тъй като е прав. Ти какво искаш от мен да пиша възхвални оди за модерните разборни кошери ли?

  7. #77
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    До Василевса
    Надявам се разбираш че не влагам лоши чуства просто спора ми е много интересен и ще се радвам ако можеш да ме убедиш в твоята теза.

  8. #78
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    До Василевса
    Надявам се разбираш че не влагам лоши чуства просто спора ми е много интересен и ще се радвам ако можеш да ме убедиш в твоята теза.
    Аз също не влагам никакви чувства, а си изказвам мнението, което обикновено масово не се харесва, това е сори за спама.

  9. #79
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Аборигенното население на пчелите е ограничено от липсата на подходящи кухини и от неспособността да се съхранява достатъчно мед, за зимата. В допълнение, вируси и други паразити (по-специално Varroa) често са пагубни за пчелите в природата.
    В момента в България има около 700 000 регистрирани пчелни семейства, а колко са не регистрираните сигурно още толкова а колко ли са в природата.

  10. #80
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Дали са щастливи или не едни пчели в разборен, многокорпусен кошер или в неразборен ( тръвна, япоски и т.н.) е много трудно да се прецени!
    Няколко години подред, отглеждах в два вариянта на многокорпусния кошер пчели. Когат през лятото не въртях плодниковите корпуси, август месец при взимане меда от магазинните корпуси, най-долния се оказваше винаги изоставен и празен откъм мед, пило, пчели.

 

 
Страница 8 от 15 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •