Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 15 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 147
  1. #61
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Някъде в темата се споменаваше за хралупата, като жилище на пчелите. На единствената лекция по пчеларство, която посетих преди години в София, съм запомнил една мисъл на лектора, която ми направи силно впечатление: "Някои пчелари твърдят, че кошерът трябва да наподобява естественото жилище на пчелите - хралупата. На такива пчелари, задавам следния въпрос: Вие колеги, защо не отивате да живеете в гората?"

  2. #62
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Някъде в темата се споменаваше за хралупата, като жилище на пчелите. На единствената лекция по пчеларство, която посетих преди години в София, съм запомнил една мисъл на лектора, която ми направи силно впечатление: "Някои пчелари твърдят, че кошерът трябва да наподобява естественото жилище на пчелите - хралупата. На такива пчелари, задавам следния въпрос: Вие колеги, защо не отивате да живеете в гората?"
    Ей от такива лектори страда съвременното пчеларство. Правещи сравнения между несравними неща. Да не мислите, че милиони години еволюция свързана с дървената хралупа ще се изтрият за 150-200 години използване на съвременни кошерни системи? Ще цитирам колега и приятел - Пчелата иска топло, тясно и тъмно. Проблемите и заболяванията започнаха с промишленото пчеларство и поставянето на пчелите в кошери несвойствени за тях. Тоя лектор решил да се направи на оригинален.
    Този пост е редактиран от vasilevsa; 14.06.2016 в 10:23.

  3. #63
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Пчелите са по щастливи и се радват на по добър живот от техните посестрими в природата макар и в стандартни кошери като
    многокорпусния (доказал се около150години). Според мен най важния факт е че в природата няма лабаво
    мисъл на Ранди Оливър:
    Дори и при най-добрите условия, природата е брутална за пчелите. Нека си представим, естествен рай със стабилна популация на колонии, свободни от човешкото влияние. В един идеален свят пролетта, всяка колония ще произвежда най-малко един рояк, което означава, че населението на колониите временно ще се увеличат повече от два пъти. Но тъй като населението е стабилено, само първоначалния брой ще оцелеят през следващата пролет. Простата математика е, че при най-добрите условия, със стабилно население, половината от колониите ще загиват всяка година.

    А при пчеларите не е така дори и със стандартни кошери.
    Природата е брутална за всички. А не е ли човекът далеч по-брутален от самата природа? Че пчелите са по-щастливи в многокорпусния ме съмнява дълбоко, той им предоставя условия, които мразят но не могат да ги неутрализират за тяхно съжаление.
    Този пост е редактиран от vasilevsa; 14.06.2016 в 09:33.

  4. #64
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Георги, кой е автора на тази теория? Вероятно е руснак, които очевидно, не е чувал за академик Бутлеров.
    То по-точно никой не е чувал за Сенюта. и неговите теории са разбити на пух и прах из руските форуми пчеларски като несъстоятелни

  5. #65
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Природата е брутална за всички. А не е ли човекът далеч по-брутален от самата природа? Че пчелите са по-щастливи в многокорпусния ме съмнява дълбото, той им предоставя условия, които мразят но не могат да ги неутрализират за тяхно съжаление.
    Ами тогава почвай да правиш мед от щастливи пчели. Щом има яйца от щастливи кокошки.

  6. #66
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    Ами тогава почвай да правиш мед от щастливи пчели. Щом има яйца от щастливи кокошки.
    Почнал съм отдавна.

  7. #67
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Почнал съм отдавна.
    И по колко грама от хралупа вадиш?

  8. #68
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    И по колко грама от хралупа вадиш?
    В грамове ли да ти го конвертирам? Ти май бачкаш по закона за големите числа. Ти да не мислиш, че мед се вади с килограми само от разборен кошер?

  9. #69
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    В грамове ли да ти го конвертирам? Ти май бачкаш по закона за големите числа.

  10. #70
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,561
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Пчелите се чустват по добре в кошери независимо от формата на кутията и имат по голям шанс за оцеляване за разлика от тези в природата и да си ги гледаме в сандъци като например многокорпусен кошер дават по малко фира от колкото в природата.
    По книгите пише че особено първия рояк излиза след разузнаване и намерено жилище защо като го хванем и сложим в кошер остава а не бяга в природата.

 

 
Страница 7 от 15 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •