Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 15 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 147
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Това за затворения кръг важи ли като обърнеш рамката на 90 градуса имам приятел който има кошери направени за стандартна рамка но обърната. Казва че са добри но не може да прави прехвърляния от други.

  2. #12
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Това за затворения кръг важи ли като обърнеш рамката на 90 градуса имам приятел който има кошери направени за стандартна рамка но обърната. Казва че са добри но не може да прави прехвърляния от други.

    Там където има рамка има затворен кръг с проблеми. Каквото и да направи пчеларя, или ще е добре или ще е зле, но според времето напред, което не можем да прогнозираме.

    Предполагам че говориш за лежаците - украинските.

    Те също имат проблеми заради стандартните рамки, независимо че са обърнати на 90 градуса, и заради вътрешните размери на плодника, който в едната посока е по-голям от 90 см. И няма височина от 60 см. през пролетта.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
    Там където има рамка има затворен кръг с проблеми. Каквото и да направи пчеларя, или ще е добре или ще е зле, но според времето напред, което не можем да прогнозираме.

    Предполагам че говориш за лежаците - украинските.

    Те също имат проблеми заради стандартните рамки, независимо че са обърнати на 90 градуса, и заради вътрешните размери на плодника, който в едната посока е по-голям от 90 см. И няма височина от 60 см. през пролетта.
    тия украинци не ги препоръчвам на никой ако не е щангист но
    за мед дават добре аз имам такива няколко 2 семейства с общ магазин само магазина сигурно е 30 кг

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Прав си, че е заради пчеларя. То ротацията я извършва той, а не самия кошер. ЛР е най-разпространения в света кошер. Извършването на постоянни ротации свързани с разделяне на гнездото с празен корпус, води до две неща:
    1. Първо агресия;
    2. Нерационално строителство на пити и прекомерно осеменяване от страна на майката, от там получаваш голяма армия пчели като бройка, но с ниско качество- къс живот, заради недоброто изхранване в стадий личинка.
    По принцип си прав колега,но корпусния кошер може да се ползва и без ротация или поне с една.За многото пчели и късият им живот е така,но това също подлежи на подобрение.Ако пашата е кратка,но обилна,то тогава мисля,че голяма армия с кратък живот,ще свърши повече работа от малка армия с дълъг живот.Друго би било ако имаме дълга,но по-бедна паша.Моята цел е да намеря най-подходящата технология на работа с ЛР кошер за моя район,като съм се насочил към това да сведа ротациите до минимум и да имам добре отгледани пчели,тъй като пашата е ливадна,горска.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  5. #15
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    По принцип си прав колега,но корпусния кошер може да се ползва и без ротация или поне с една.За многото пчели и късият им живот е така,но това също подлежи на подобрение.Ако пашата е кратка,но обилна,то тогава мисля,че голяма армия с кратък живот,ще свърши повече работа от малка армия с дълъг живот.Друго би било ако имаме дълга,но по-бедна паша.Моята цел е да намеря най-подходящата технология на работа с ЛР кошер за моя район,като съм се насочил към това да сведа ротациите до минимум и да имам добре отгледани пчели,тъй като пашата е ливадна,горска.
    По принцип има и един друг проблем технологията създава чест дисбаланс между количеството на младите пчели и откритото пило с всички произтчащи от този факт последствия. Колкото хора познавам, които го ползват всеки прави модификации в технологията, което ме навежда на мисълта, че в тази система има много неполадки.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Това му харесвам на пчеларството - има възможност всеки да мисли с главата си и да се развива,а не да ползва само готови рецепти.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  7. #17
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    По принцип има и един друг проблем технологията създава чест дисбаланс между количеството на младите пчели и откритото пило с всички произтчащи от този факт последствия. Колкото хора познавам, които го ползват всеки прави модификации в технологията, което ме навежда на мисълта, че в тази система има много неполадки.
    Тук си много точен, Василевса.
    Уцели в деседката.
    При многокорпусните кошери се опитваваме да ползваме рамковата технология на кошерите ДБ. И аз така го правя за да избегна недостатъците на многокорпусния кошер при слаба паша.
    А при кошерите ДБ се опитваме да ползваме корпусната технология на многокорпусния кошер, като слагаме втори плодник, и стесняваме плодника на 10-8 рамки.

  8. #18
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Стандартен кошер - това ми прилича на стандартно двустайно жилище за хора. Дали в стандартното двустайно жилище ще живеят еднакво добре 3-4-5-6 членни семейства на хората? И дали в това стандартно двустайно жилище ще живеят добре: бедни, средни, богати и много богати семейства на хората?
    Поради това стандартният кошер е убиец на пчелите!
    Или е малък, или е много голям за пашата в района на пчелите.
    Поради тази причина, добрите пчелари си правят модификации, според пашата в района на пчелина. И променят технологията на работа с тези кошери.
    Винаги съм казвал, че голямото разнообразие на рамкови кошери, се дължи на пашата в района на пчелина.

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
    Стандартен кошер - това ми прилича на стандартно двустайно жилище за хора. Дали в стандартното двустайно жилище ще живеят еднакво добре 3-4-5-6 членни семейства на хората? И дали в това стандартно двустайно жилище ще живеят добре: бедни, средни, богати и много богати семейства на хората?
    Поради това стандартният кошер е убиец на пчелите!
    Или е малък, или е много голям за пашата в района на пчелите.
    Поради тази причина, добрите пчелари си правят модификации, според пашата в района на пчелина. И променят технологията на работа с тези кошери.
    Винаги съм казвал, че голямото разнообразие на рамкови кошери, се дължи на пашата в района на пчелина.
    Когато е широко винаги стига !!

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Два ЛР корпуса са много за плодник, един е малко. Ротацията на плодниковите корпуси решава едни проблеми, но създава други. С ХР се решават едни проблеми, но се създават други. При работа с ЛР съм получавал най-яростните нажилвания от пчелите, особено, когато бях по-неопитен. Веднъж, при опит за ротация, след отстраняването на горния корпус, от долния излязоха едни зли и гладни пчели, едвам успях да събера кошера. С ДБ винаги съм вадил мед, независимо, каква е била годината и пашата. При ЛР, не мога да се похваля с подобни резултати.

 

 
Страница 2 от 15 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •