Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 19
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    20.03.2016
    Мнения
    55

    всичко за пчелина и кошерите

    Имам едно запитване към Вас Колеги искам да попитам за кошерите с мрежесто дъно .За сезона мога да се съглася за предимствата но за зимата не . Като си блъскам /тиквата/сигурно трябва между чекмеджето за прашец и дъното да се изолира с нещо от рода на стерео пор ,за да не влиза студено.Ако някой има желание да ме СВЕТНЕ ,за предимствата и недостатъците . Благодаря предварително!!! Днес си ги купих няколко за проба.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Доколкото зная някой ги ползват целогодишно но на мойте мрежести дъна отдолу имам талашитена плоскост на жлебове и аз зимата я слагам. Доколкото съм чел добре е от февруари до началото на май да е затворено (според някой) мисля че не студа а вятъра ще е по проблем през пролета.
    Предимства борба с Вароатозата 40 -60 %, лятото не вентилират на брада а събират нектар , ако пръскат ги затваряш спокойно.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Обаче твоите са друг модел а мойте са нещо подобно:

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Какво те притеснява за зимата а не пролетта.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Цитат Първоначално публикувано от jenia Виж публикацията
    Имам едно запитване към Вас Колеги искам да попитам за кошерите с мрежесто дъно .За сезона мога да се съглася за предимствата но за зимата не . Като си блъскам /тиквата/сигурно трябва между чекмеджето за прашец и дъното да се изолира с нещо от рода на стерео пор ,за да не влиза студено.Ако някой има желание да ме СВЕТНЕ ,за предимствата и недостатъците . Благодаря предварително!!! Днес си ги купих няколко за проба.
    Студеният въздух е по-тежък от топлия и няма опасност да стане това, от което се опасяваш. Единственото вятърът може да вкара студен въздух в долната част от кошера. Затова се препоръчва да има въздушна междина между дъното и плодниковите пити, където пчелите формират кълбото през зимата. Затова се препоръчва, пчелините да се разполагат в защитени от ветровете места.

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    02.08.2014
    Мнения
    172
    Предимства много, за недостатъци не се сещам...

    Ние не ги затваряме въобще, целогодишно са отворени... пчелите ни пращят от здраве в момента, с нулева зимна смъртност (Е, заслугите не са само от мрежестото дъно, но и то допринася).

    Ще се опитам да обясня защо е особенно важно дъното да е отворено зимата:
    Някой, някъде беше описал кошера с отворено дъно, като камбана. Топлия въздух (в кошера) е по-лек от студения и изпълва вътрешността, създавайки своеобразна микро-среда, въздушна възглавница. В същото време не позволява на студения да навлезе, докато пчелите не пожелаят (чрез вентилиране, за да вкарат пресен кислород). Тънкият момент, за да се случи описаното, е кошера да е почти херметически затворен от всички други страни, за да не става течение и да се нарущи микро климата. Затова ние заместваме покривната табла с дебел найлон, пчелите го заклейват плътно и се получава ''камбаната''.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Женя май е малко срамежлива зададе въпрос и се дръпна. (виж долу колко хора чакаме)
    Слънчо за съжаление е в отпуск май на някакви острови щеше да ходи и няма дискусия.
    Колко жалко ще трябва да препочитаме старите теми който са дъвкани дъвкани (включително и за мрежестото дъно) макар че някой може да са си сменили мнението от как са писани.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    20.03.2016
    Мнения
    55
    Да твоите са много по различни .Не че се притеснявам .За да са на пазара и да са в употреба .То е факт .Но аз от миналата година се занимавам Започнах с 5 бр много корпусни .С помощ на стари пчелари с отводки .С голямо желание искам да се науча .Но ми е ясно ,че за 5гд се взимаш суденството ,но пчеларството е наука която се учи с години .Чета литература .За това се допитвам от компетентни Тази година сама от моите ще си направя отводки .Семейства ми са в много добро състояние Знам че сте с много големи пчелини ,но не се унижавам да попитам .Поздрави от морето Благодаря .

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    04.02.2016
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    ЯМБОЛСКО
    Цитат Първоначално публикувано от jenia Виж публикацията
    Да твоите са много по различни .Не че се притеснявам .За да са на пазара и да са в употреба .То е факт .Но аз от миналата година се занимавам Започнах с 5 бр много корпусни .С помощ на стари пчелари с отводки .С голямо желание искам да се науча .Но ми е ясно ,че за 5гд се взимаш суденството ,но пчеларството е наука която се учи с години .Чета литература .За това се допитвам от компетентни Тази година сама от моите ще си направя отводки .Семейства ми са в много добро състояние Знам че сте с много големи пчелини ,но не се унижавам да попитам .Поздрави от морето Благодаря .
    Колежке от опит мога да ти кажа , срещай се с колеги , обменяйте мнения , питай и т.н .Личните контакти са на първо място . Имам един познат който ме напътства и преди няколко дни се срещнах с един приятел от форума и цял ден му бях на пчелина , еми извинявай ама това се равняваше на 1 година опит , хем раздумка хем уроци , и пак ще го посетя . Питането не е унижение а път към опита , за това срещай се с колеги те ще ти помагат. В този ред на мисли кой иска безплатна работна ръка от мен .

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Щом поздравите са от морето и аз съм навит да помагам :Д - за протокола: два пъти съм спявал хора от удавяне, единия път баш на морето.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •