Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 36
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Пролетта майката започва да снася на новоизградени пити. След няколко поколения, от същите пити се излпват и зимните пчели.
    Няма как зимното пило да се заложи на новоизградена пита.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Мисля че питите категорично трябва да се сменят но в Канада в пчелините им има пити от 80те. Мисля че по финансова причина от пчелини от 1000 кошера нагоре а лидера на областта където работи шурата е с 16 000броя.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Мисля че питите категорично трябва да се сменят но в Канада в пчелините им има пити от 80те. Мисля че по финансова причина от пчелини от 1000 кошера нагоре а лидера на областта където работи шурата е с 16 000броя.
    Ако шурата означава шурея, то да ти имах шурата.
    Иначе пчелите наистина оронват старите пити до основи и ги изграждат наново. - Личен опит.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    На жената брат. Честно казано не знам как точно се вика. У шопско е едно в врачанско друго а пък съм чувал и лелинчо

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Аз го знам шурей и предположих понеже шурата звучи близко.
    Колегата Гогол май отиде да се подготвя.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Здравей адаш. Видях че си в темата и се надявах да пишеш (ценя мнението ти).

    Първия отговор който ти идва на ум е стари пити после се замислих че колегата задава въпроса интилигентно и обобщено въобще не като начинаещ от тук следва че не може да не знае за килийките.И казва че е имал в 2 кошера а после не. Дали пак ги има и не може да ги види.
    А за чистенето на килийките е от доцент Първулов но този доцент на зададен въпрос от мен чрез негов ученик дали може да се рой кошер с затворена прелка и ханеманова решетка и отворен вход над нея отговорил : Трябва да се експерементира.
    Отговарям малко по–късно защото ходих да забия поредния пирон в моя Ноев ковчег под сайванта на пчелина .Колегата ,ама хич не е начинаещ .Затова използвах определението ''ребус''' .За 30 дена дребосъците не могат да изчезнат яко дим. Ако ги е имало ,пак ще ги има м/у множеството .Няма да ставам опонент на доцент Първулов .Все пак той е титулуваната личност и научен капацитет .А аз –един хоби –пчелар .Но аз приемам от книгите това което мога да приложа.Практическото осъществяване затвърждава теоретичната обосновка.Предполагам затова е отговорил така .

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Гогол и А аз –един хоби –пчелар .
    Не се връзва.

  8. #18
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Мисля че питите категорично трябва да се сменят но в Канада в пчелините им има пити от 80те. Мисля че по финансова причина от пчелини от 1000 кошера нагоре а лидера на областта където работи шурата е с 16 000броя.
    Колега, питай дали питите са от 80-те или дървените рамки. Според мен по-скоро рамките, питите просто не виждам как ще стане.

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    По голямо удебеление на стената на килийките пчелите не допускат. Те редовно изгризват остатъка от ризичките по стените.Така стои въпроса с дъното на килийките. Там ризичките и другите отпадъци от дейността на ларвите остават, в резултат на което дебелината на дъното се увеличава
    Пчелите недопускат по-голямо намаляване на обема на килийките, като за сметка на удебеленото дънно, те надграждат килийките. В противен случай в своето хилядолетно съществуване пчелите биха заприличали на мравки, ако нямаха този инстинкт за почистване и надграждане. Това за сетен път показва, че природата е велика и не допуска грешки.
    Това и аз съм го чел някъде, но изобщо не е вярно. С просто око се вижда, че в старите черни пити стените са дебели, килийките малки и пчелите даже избягват да ги ползват. В природата пчелите работят в комбина с восъчния молец. Старите пити които те са изоставили, той ги изяжда и освобождава място за нов градеж.

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    По принцип знам за проблема със старите пити и малки килийки и се стремя да ги подменям често. Все пак е възможно някъде по питите да има прекалено малки килийки. Мисълта ми е възможно ли е февруари, когато е студено и майката е принудена да снася на 2-3 пити в средата на кълбото, да е осеменила малки килийки, просто, защото не е имало други свободни под ръка. Правят ли пчелите така? След това при затоплянето, когато майката е имала възможност да избира между по-голям брой пити да е избирала само оптималните килийки и да е пропускала прекалено малките. Съжалявам че не снимах дребосъците, но те си бяха видимо по-дребни, като хобити до Гандолф. Един колега каза, че може да са били други насекоми, които да са приличали на пчели, но не знам да има насекоми, които един пчелар да убърка с пчелите. Бяха си пчели ама дребни, да речем на 60% от оригиналния размер.

    Може и сега да излизат дребосъци, но да не съм ги забелязал, защото пчелите са се увеличили.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •