Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 14 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 136
  1. #41
    Автор
    Регистриран
    19.11.2010
    Мнения
    196
    Пчеларски район
    Павликени-Сухиндол,
    Цитат Първоначално публикувано от gaikata1982
    здр колеги ,аз сам от сливен
    Не съм от Сливен , но опитай на този адрес с еконт или друг доставчик- http://www.valerus-bg.com/index_bg.php

  2. #42
    Наблюдател
    Регистриран
    01.10.2012
    Мнения
    38
    кога през пролета се третира с мравча киселина и как точно се изваршва третирането?

  3. #43
    Наблюдател
    Регистриран
    02.03.2012
    Мнения
    6

    Мравчена киселина...

    Здравейте колеги. Едно нещо ми направи впечатление. Всички клипове на тема пчеларство, които съм изгледал, показват, че в съответните пчелини се ползват органични киселини за третиранията срещу вароатозата. Например: Сръбски, Турски, Немски, Американски, Канадски (все страни с развито пчеларсто) пчелари ползват киселини. Защо в нашата страна масово се използват неефективните и скъпи лентички !? Тази пролет имам намерение да ползвам мравчена киселина от която намерих 95% (трябва да се разреди). Какво мислите за това третиране, и според вас защо органичните киселини не са популярни ?

  4. #44
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    Киселините (мравчена и оксалова) са малко известни и рекламирани сред българските пчелари, по простата причини, че скапаните търговци лобират и налагат скапаните си ленти за третиране, които ленти не вършат работа, даже и за 1/3 от цената си!
    Някъде из пчеларските форуми видях решение на ЕС от 2003 г., че оксаловата киселина се счита и приема за основен и важен метод за третиране.....обаче ако питате наще търговци, това не е вярно! Те ви набутват безсмислените ленти, които освен за украшение на кошера за друго не стават!
    Преди години си купих изпарители за Мравчена Киселина (МК) ползвах ги 3 години подред, не съм имал никакви проблеми с акарите! От миналата година опушвам с Оксалова Киселина (ОК), поради улеснения начин на работа и пак нямам проблеми!
    Е ако може някой търговец на скапани ленти да ме убеди в тяхната полза, с удоволствие ще си купя такива wink;

  5. #45
    Наблюдател
    Регистриран
    16.10.2012
    Мнения
    2

    дозировка

    Здравейте колеги ,каква е дозата /мл./ на 60%-на мравчена киселина за една рамка

  6. #46
    Автор
    Регистриран
    09.10.2010
    Мнения
    178
    Пчеларски район
    1. общ. Левски и 2. общ. Роман
    Предпочитам да пия от извора.

  7. #47
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117

    Re: дозировка

    Цитат Първоначално публикувано от trocadero
    Здравейте колеги ,каква е дозата /мл./ на 60%-на мравчена киселина за една рамка
    Колега, аз до сега слагах лентички, но след като изгледах този материал си купих плаки, а днес си купих и 2 л мравчена киселина. Киселината струва общо 10,80 лв, след разреждане до 60% ще се получи разтвор около 2,8 л. Това са 112 дози, при двукратно третиране ще заменят 56 лентички,т.е. 5,5 пликчета с по 10 лентички. Това за 10,80 лв. Плаките са 9 лв за 10 бр и се използват неограничен брой пъти (ако се спазват указанията).Толкова за рентабилността. А за начина на използване ти препоръчвам да изгледаш това филмче. Аз мисля точно да се придържам към тази технология, все пак изпробвана е на практика. Във вторник махнах плаките, поради лошото време закъснях с един ден. В резултат 1 плака беше 20% изгризана, а две други бяха почнали да ги мажат с клей. Така че, получи се точно това, което каза лектора. Ето филмчето, цялото е интересно, но за акара почва към 31-та минута.
    http://www.optitroyan.net/?p=8094

  8. #48
    Автор
    Регистриран
    18.11.2010
    Мнения
    111

    Re: дозировка

    Цитат Първоначално публикувано от Stefanbg
    Колега, аз до сега слагах лентички, но след като изгледах този материал си купих плаки, а днес си купих и 2 л мравчена киселина. ...
    Какви мерки за безопасност използваш-ръкавици, маски и т.н

  9. #49
    Автор
    Регистриран
    31.01.2011
    Мнения
    112

    Re: дозировка

    Цитат Първоначално публикувано от Nic
    Какви мерки за безопасност използваш-ръкавици, маски и т.н
    Закупих и ползвах:

    3М полумаска серия 6000
    3М 6057 филтър за органични пари,
    марля дето се закрепва на филтъра с капаче
    чифт плътни гумени ръкавици
    очила тип скиорски

  10. #50
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117

    Re: дозировка

    Цитат Първоначално публикувано от Nic
    Цитат Първоначално публикувано от Stefanbg
    Колега, аз до сега слагах лентички, но след като изгледах този материал си купих плаки, а днес си купих и 2 л мравчена киселина. ...
    Какви мерки за безопасност използваш-ръкавици, маски и т.н
    Ами на първо място повишено внимание! И ръкавици!!! Ако не си вреш лицето вътре или да духа към лицето ти не се усеща нищо. Ама мойта госпожа любопитна (жени, кво да ги прайш) още с отварянето реши да ги помирише. Подскочи малко, ама нищо и няма, тя и преди така си изглеждаше. Но работихме експедитивно. Повдигам капака, тя пъха плаката, избутвайки пчелите, които са върху рамките, аз затварям...всичко за 10-15 сек. на кошер. Но пропуснах на ЛР да сложа по две, минаха с по една. Значи, в събота около 15-16 ч. ги сложихме и във вторник около 11 ги махнахме. Бяха сухи, без миризма, леко деформирани от изсъхването. Вземахме ги с едни малки плоски клещички, за да не си завираме пръстите между рамките. Всичко става много лесно и бързо, и ако вярваме на по-опитните, действат надеждно. Само че забравих да отворя прелките докрай, ама добре, че не беше горещо.
    Пропуснах да спомена, че ние обработвахме само 14 семейства, при това в хладно и проветриво време. При високи температури може да се вземат и други мерки, но най-важно е да не се допуска контакт с кожата. Иначе изпаренията едва ли ще навредят, освен ако не ги размахваш над главата си, защото парите на киселината са по-тежки от въздуха и падат надолу.
    А ако трябва да спазваш изискванията за безопасност, трябва си и маска и очила (работил съм в химическо п-во и зная как е). Но когато регенерираш (деба сложната дума) плаките, мисля че задължително трябва да се вземат сериозни мерки. Възможно е разливане, пръски, изпарения да се изтласкат от плика и т.н.т. И най-важното - никакви полови снош..пардон, тва беше за спин. Никога не наливай вода в киселината, докато разреждаш. Налива се киселина във водата. Иначе може да те напръска сериозно. И най-добре да се работи на открито. Абе ако сам си разреждаш киселината, прочети правилата за тази работа. Ако не ги знаеш, де.

 

 
Страница 5 от 14 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •