Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 14 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 136
  1. #21
    ANIBAL
    Guest
    Значи ,мравчената киселина е светъл лъч в профилактиката на Вароа.Защото има бързо действие.Естествено ,не е единственото средство с бъдеще.

  2. #22
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от христо
    Перфектно мнение !!! Позволих си да сменя само две думи от него : пчели - с хора, (човек) и акар - с болест. Ето какво се получи :


    Премахвайки причинителя, премахваш и селекционния натиск. Ако днес не се налага да се борим с болестите, то премахвайки този натиск, които те извършват, има опасност да изкочат "вредни" гени и да се натрупат с времето в популацията, които иначе биха умряли в зародиш или поне биха били подтискани, след време може да се наложи да се борите и с тях. По този начин даваш възможност да се размножават свободно и онези хора, които не се справят чак толкова добре с тези болести(премахваш свободната конкуренция- определяш една цена на две стоки с различно качество).

    Това прави медицината и лекарите ....излишни , и решава въпроса с пренаселяването на планетата!
    Да. Доста правилно си разбрал какво имам в предвид.
    Преди да се намеси съвременната медицина болните хора са умирали.
    Не забелязвате ли че днес хората поддържат живота си с все повече медикаменти отколкото преди. Има повече болни хора от преди. Тъкмо човечеството се справи с някоя болест, и изниква друга...


    Докато при хората да оставиш болен човек да умре или да го стерилизираш (де да можехме да стерилизираме мангалите) , само за да не предаде болестта си на поколението, е неетично. Това решение е предоставено на свободната воля на всеки от нас.

    При животните този проблем не съществува. Никой няма да те упрекне, че си убил или не даваш възможност да се размножава семейство което е болно.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Не е трудно да разбере човек какво си искал да кажеш, както се казва, не е необходимо да имаш висше образование. Но по-трудно е, знаейки всичко това да постъпиш правилно. Затова задавам конкретен въпрос - като имаш предвид гореизложеното, как постъпваш ти, как обезпаразитяваш семействата си, обезпаразитяваш ли ги изобщо?
    Аз съм от хората, които правят всичко след предварително проучване. Затова се съобразявам с безброй условия. Това ме прави /според майка ми, все пак тя е човекът, който, предполагам, най-добре ме познава/ абсолютен перфекционист, но и непроизводителна, защото колкото повече знам толкова с повече неща се съобразявам. От тази гледна точка ти задавам и въпроса си.
    Явно не третираш с мравчена киселина, затова отговорът може би трябва да е в друга тема. Възможно е да не третираш изобщо?

  4. #24
    ANIBAL
    Guest
    Ще кажа само ,че сълзите, които съм ронил по тези загиналите е повече от твоите пчели колега Скутелатор.И то само защото съм мислил като теб.Но как ще се чувстваш ти, ако този дето плаче си ти самия?Как ще се почувстваш щом разбереш ,че 98% от пчелина е станал жертва на тези ,които ти искаш да спасиш?Явно не си го преживял.
    ПАРЕН КАША ДУХА!!!
    Смисъл от спорове няма, защото акарите са проблем на целия свят.Това ,което ти толерираш е в сила само за дивите пчели.Тези ,които живеят свободно в природата.Нали ти самия проповядваш,че природата поддържа размножаване и оцеляване.В нейните сметки не присъстват такива фактори ,като резултати.В живота на човека това е номер 1.

  5. #25
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Колежке iris, не, не ползвам мравча киселина.
    И да, третирам. Ползвам варостоп. Но се старая да не го правя. Не всички семейства имат нужда от третиране, или поне не еднакво. Използвам препарати само през есента. И ако някое семейство не проявява признаци на опаразитяване през годината - не го третирам, поне до следващата есен, един вид отсрочка. Ако и тогава няма признаци - картбланш за следващи 12 месеца.
    Ако някое семейство прояви признаци на опаразитяване преди есента - смяна на майката с млада- в рамките само на месец това намалява нивото на акари в кошера 3-4 пъти. Повечето млади майки по-добре контролират акарите. Отводките (това че ги правя на маточник също помага) може и да не се третират първата есен.
    Кошерите ми са групирани в малки пчелини. Цикъла на развитие на акара е различен в малък пчелин и във голям.
    Третирането при мен е по-скоро застраховка, когато нещо се обърка, като крайна мярка, не механично повтарящо се действие.

    Не казвам че това е най-добрия вариант, но друг за сега нямам. Надявам се някой ден да мога да се откача съвсем.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #26
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от kosta zhelev
    Ще кажа само ,че сълзите, които съм ронил по тези загиналите е повече от твоите пчели колега Скутелатор.И то само защото съм мислил като теб.Но как ще се чувстваш ти, ако този дето плаче си ти самия?Как ще се почувстваш щом разбереш ,че 98% от пчелина е станал жертва на тези ,които ти искаш да спасиш?Явно не си го преживял.
    ПАРЕН КАША ДУХА!!!
    Смисъл от спорове няма, защото акарите са проблем на целия свят.Това ,което ти толерираш е в сила само за дивите пчели.Тези ,които живеят свободно в природата.Нали ти самия проповядваш,че природата поддържа размножаване и оцеляване.В нейните сметки не присъстват такива фактори ,като резултати.В живота на човека това е номер 1.
    Само здравото семейство може да бъде силно и продуктивно. Химията не го прави здраво, просто го поддържа живо, все едно е на хемодиализа. Дори по-зле, щото химията вреди, прави ги болни.
    Не искам да спася акарите, но след като не може да се унищожат колкото и химия да използваш, пчелите по някакъв начин трябва да свикнат да живеят с тях. Вароата е четвъртия индивид в пчелното семейство.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #27
    ANIBAL
    Guest
    Да ,определено това е предприемчивост!И присъствие на мислене.Ето, вече сме на една писта.
    ОСОБЕНО ТОВА ЕСЕННО ПОДМЕНЯНЕ НА МАЙКИТЕ.Не посмях да го приложа към постовете си това с късните майки.Но полека -лека си идваме на думата.

  8. #28
    ANIBAL
    Guest
    Не четохте ли всички постовете ми в оня забравения форум?Не прочетохте ли, че аз третирам именно през този прозорец от време ,когато пилото напълно се изчисти.Не споменах ли,че с късните майки, които произвеждам преследват друга цел?Да това е -прекъсване на цикъла на вароа.Отделно пилото скача до небесата.
    Но е необходима РАБОТА.Значи все пак се прави нещо по въпроса.Не се оставят на самотек семействата да се развиват природно.Ето това вече е приказка.
    Аз съм се спрял именно на мравчената киселина ,защото именно тогава при изчистване на пилото, акара остава по телата на пчелите.Така третирането има по висока ефективност.И след като мамите излязат на бял свят, имат значително почистено от тези гадове гнездо.Точно това прекъсване на цикъла на вароа.

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Колега scutellator, благодаря за изчерпателния отговор. Такива отговори ми помагат да подреждам пъзела-пчеларство.

  10. #30
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Колега , моля Ви , за да не прилагам същата редакция на Вашия...текст :

    Само здравото семейство може да бъде силно и продуктивно. Химията не го прави здраво, просто го поддържа живо, все едно е на хемодиализа. Дори по-зле, щото химията вреди, прави ги болни.

    хора-семейства(пчели)

    Просто за да не се подведат някои колеги (както аз , преди доста години ) и да загубят пчелите си , защото са слушали (чели) глупостите на някой ПЪРВООТКРИВАТЕЛ казвам - нелекувания човек(пчела , организъм ) е болен и трябва да му се помогне! Това , че си болен от грип не означава , че като изпиеш 5 дози антибиотик и ставаш непълноценен !Напротив !!! Всички други писания първо трябва да се обмислят...
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

 

 
Страница 3 от 14 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •