Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 14 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 136
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    10.10.2010
    Мнения
    10
    цената е 4.20лв. за литър 85%
    Да правим каквото трябва, да става каквото ще.

  2. #12
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem
    Цитат Първоначално публикувано от mmm.1979
    От къде мога да си закупя /поръчам/ мравчена кисилина и каква е цената. Преди 2 год при мене беше на 15лв -1 л.
    Като гледам указанията за употреба на "Фурмитом", мисля че е по-практичен от "чистата" мравчена к-на, освен ако не ти трябва с друга цел.
    Никога не съм работил с мравчена к-на, но ако я използвам, бих предпочел "Фурмитом".
    Използвам я и при съхранението на питите но и от 2 год и третирам с нея .Доволен съм от резултатите и затова искам отново да си взема че няма да ми стигне за пролетното третиране.А относно цената мой познат ми каза че е купувал по 5 лв за литър а цена от 15 лв ми се стори доста завишена.

  3. #13
    В Русе има един склад,от където я купувам по 4,8 лв. за литър.

  4. #14
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Mite away II също е на основата на мравчата киселина (мисля че носещия агент беше захарна питка).
    Там се дават практически съвети за употреба.

    Много е важно входа на кошера да бъде напълно отворен, за да може пчелите да си вземат въздух за да не се задушат от парите.

    Макар мравчата киселина да е биологичен метод за борба, лошото е че освен вароата убива и трахейния акар.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Макар мравчата киселина да е биологичен метод за борба, лошото е че освен вароата убива и трахейния акар.
    Това, че убива трахейния акар, лошо ли е?

  6. #16
    ANIBAL
    Guest
    Мисля,че изобщо не е лошо!
    Този акар паразитира в дихателните органи на пчелата и затруднява доброто състояние на индивида.Не ми е известно неговата необходимост за доброто здраве на пчелата.Както всички паразити и той не е желан.Моята оценка за използването на мравчената киселина е ОТЛИЧНА.Нейното използване е голямо облекчение, както на бюджета за пчелина ,така и за добрите резултати.Като никога досега семействата ми са завидно силни.И смятам,че това се дължи на нея.Ще допълня само ,че провеждам и праралелни мероприятия за повишаване на благосъстоянието на индивидите.Това са увеличаване на количеството на пилото,подмяна на майките в този период и много други.Но резултата е налице.

  7. #17
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Макар мравчата киселина да е биологичен метод за борба, лошото е че освен вароата убива и трахейния акар.
    Това, че убива трахейния акар, лошо ли е?
    използването на химия е като употребата на наркотик. В началото е хубаво, но после не чак толкова, но продължаваш да го вземаш не защото ти харесва, а защото ти се налага. За да може да мислиш, да се храниш, да спиш- всичко онова което нормалните хора по принцип вършат.

    Премахвайки причинителя, премахваш и селекционния натиск. Ако днес не се налага да се борим с трахейния акар, то премахвайки този натиск, който той извършва, има опасност да изкочат "вредни" гени и да се натрупат с времето в популацията, които иначе биха умряли в зародиш или поне биха били подтискани, след време може да се наложи да се борите и с него. По този начин даваш възможност да се размножават свободно и онези пчели, които не се справят чак толкова добре с този акар(премахваш свободната конкуренция- определяш една цена на две стоки с различно качество).

    Пълната стерилна среда не е от полза за никого, дори и при хората, освен ако имате намерение да прекарате остатъка от живота си в балон.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #18
    ANIBAL
    Guest
    Да ,напълно аргументирано!Но мисля,че се прилага в специфични концентрации.И това трябва да те навежда на мисълта ,че и те като организми имат своите защитни функции.Иначе биха били лесна плячка на ХИМИЯТА.Твоето мислене е много правилно ,но не дотам изчерпателно и като се поставят едни аргументи ,трябва да ги има и онези, които са в противовес.Тогава се прави изчерпателен извод!По метода на сравнението.
    Всяка отрова в определени количества е лекарство.Така,че единствено от нас зависи какво правим-Лекарство или Отрова.Надявам се да сте ме разбрали.

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Перфектно мнение !!! Позволих си да сменя само две думи от него : пчели - с хора, (човек) и акар - с болест. Ето какво се получи :


    Премахвайки причинителя, премахваш и селекционния натиск. Ако днес не се налага да се борим с болестите, то премахвайки този натиск, които те извършват, има опасност да изкочат "вредни" гени и да се натрупат с времето в популацията, които иначе биха умряли в зародиш или поне биха били подтискани, след време може да се наложи да се борите и с тях. По този начин даваш възможност да се размножават свободно и онези хора, които не се справят чак толкова добре с тези болести(премахваш свободната конкуренция- определяш една цена на две стоки с различно качество).

    Това прави медицината и лекарите ....излишни , и решава въпроса с пренаселяването на планетата!
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    По тази логика трябва да не лекуваме децата си, както и да не третираме пчелите си.

 

 
Страница 2 от 14 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •