Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 7 от общо 7
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    112

    Пренасяне на личинки във восъчни чашки - производство на маточници

    Колеги имам няколко въпроса относно производството на маточниците
    След като се направят маточните чашки от восък трябва ли да се поставят в семейството за да ги полират? (естествено монтирани на рамка)
    По какъв начин става "захранването" с мед? Какво трябва да се прави. Капва се мед в чашката или ? Трябва ли да се разреди с вода както с млечицето?
    Благодаря на отзовали те се !!!
    И да се лъжем няма смисъл в това - самозалъгваш себе си като пчелар!!!

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Колега, има една книга на Жил Фер, дръпни я от темата за книгите. Там има и други полезни неща за производство на майки .

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    112
    Купих си книга, но в нея никъде не пише за захранване с мед. Най добре ше е някои колега практикуващ този метод да сподели тънкости
    И да се лъжем няма смисъл в това - самозалъгваш себе си като пчелар!!!

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от n_markov Виж публикацията
    ......След като се направят маточните чашки от восък трябва ли да се поставят в семейството за да ги полират? (естествено монтирани на рамка).....
    Новите маточни чашки ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се слагат за полиране. Трябва да престоят в кошера поне няколко часа, преди в тях да се прехвърли 12-часова ларва.

    Предварително трябва да си разпишеш графика за производство на маточници с точност не един, а половин или дори 1/3 ден. Трябва да отчиташ работата, която ще се върши сутрин и работата, която ще се върши след обяд и вечерта. Полирането трябва да се извършва от сутринта за след обяд или за вечерта или още по-добре от вечерта за следващата сутрин.

    Този график с точност 1/3 ден е важен и за други операции по майкопроизводството. Например кошер с елитна майка се отваря за вземане на ларви или рано сутринта или в късната вечер. Целта е търтеите да не напускат кошера, защото това може да доведе до близкородствено оплождане (инбридинг), който е вреден от гледна точка на количеството полови алели в оплождащите се нови майки.

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    03.06.2014
    Мнения
    85
    И аз съм чувал за метода с мед но никъде не можах да намеря информация как се прави точно.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от petrov_ Виж публикацията
    И аз съм чувал за метода с мед но никъде не можах да намеря информация как се прави точно.
    Описано е какво се слага във восъчните чашки , а самото семейство се подхранва с мед .

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    20.10.2014
    Мнения
    47
    Пчеларски район
    с.Николово
    Милен Георгиев

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •