Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 38
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Интересна тема! Един лаишки въпрос от непрофесионалист - има ли роене без майка?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #22
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Интересна тема! Един лаишки въпрос от непрофесионалист - има ли роене без майка?
    Не. Ако няма майка (каквато и да е), роя се връща в кошера си.

    П.с. Понеже нямам опит с роенето, не ми вярвай.

  3. #23
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Аз досега свързвах роенето само с размножаването мислех че слабите се роят от болести но тук има друга версия.

    Цъвтежа на растенията обаче е краткотраен процес и след прекратяването му съвременните пчели са принудени да търсят нови и нови растения. Така се е породила миграцията (роенето) сред съвременните пчели. Която се е подчинявала на инстинкта за самосъхранение и възпроизводство и се определяла от различни причини; липса на храна. промени в температурата. необходимост на възпроизвеждането.
    Преди време писах, че роенето е принудително явление и щяхте да ме изядете с парцалите, че не било вярно. А то се оказва, че не само аз така ги виждам нещата. Имало и други тъпи.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Не. Ако няма майка (каквато и да е), роя се връща в кошера си.

    П.с. Понеже нямам опит с роенето, не ми вярвай.

    Тогава това не е вярно:
    Цитат Първоначално публикувано от ivan1947 Виж публикацията
    Наистина роенето не е размножаване. Ако беше така то с роя щяха да излитат млади майки. Освен това роя щеше да се установи на някое близко място и да изгради гнездо. А той излита незнайно къде. Според мен роя излита да търси нова цъфтяща растителност.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Зави си от какъв ъгъл го погледнеж някой каза совата не е това което е. Когато е по принуда роенето то пак е размножаване но не за възпроизводство а за спасение.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Миналата година един комшия бе направил кошери от тръстика но малки 5-6 рамкови аз бях свидетел как се ройха според мен им бе тясно.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Интересна тема! Един лаишки въпрос от непрофесионалист - има ли роене без майка?
    Пак се "буташ" в пчеларските теми.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Пак се "буташ" в пчеларските теми.
    Къде ще се "бутам" определям единствено и само аз! Ако имаш необходимите знания да отговориш - отговаряш, ако не - налягаш си парцалите!
    Не виждам ти в качеството си на какъв се опитваш да определяш кой къде да пише.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Ако имаш необходимите знания да отговориш - отговаряш, ако не - налягаш си парцалите!
    Не виждам ти в качеството си на какъв се опитваш да определяш кой къде да пише.
    Я, Петър Вучков се завърна от миналото.

    Изявявам се в качеството на антифорумен трол.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Преди време писах, че роенето е принудително явление и щяхте да ме изядете с парцалите, че не било вярно. А то се оказва, че не само аз така ги виждам нещата. Имало и други тъпи.
    Да принодително е, но не е поради липса на прашец, както е писано в началото!
    Има два вида роене: Размножително и Спасително!
    Първото: При наличие на много храна-нектар в природата.
    Второто: АГ. Виждал съм такова роене. Също и хванат Август месец такъв рой, който избяха и остави заразени новоизградени пити! Бягане от акара, само съм чел.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •