Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 9 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 86
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    18.03.2015
    Мнения
    141

    Нов пчелин - подреждане

    Здравейте !
    Започвам заграждането на едно място в близост до Нова Загора за изграждането на нов пчелин . Мястото е около 2 декара и се чудя кое как да наредя вътре . Местоположението му е на ръба на регулацията на селото (в нивите) .От югозапад е селото и що годе е завет но северната е открита и трябва да се мисли някаква защита от вятъра . Дайте съвети за дръвчета , растителност и разположението на всичко вътре , къде да е сянката за кошерите . Мога да отделям малко време за растителността но трябва да е между другото. тук съм нахвърлил един план но търпи всякакви промени (освен пътя)
    1.jpg .

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    04.02.2016
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    ЯМБОЛСКО
    добре на мястото на тия малини , защо не сложиш акация , а на мястото с растения до 1 метър малини с жасмин .Успех.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Дай снимки на навеса,останалото са подробности
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    По спомен, на времето в училище ни учеха, че слънцето изгрява от изток и залязва на запад. Ти как мислиш, къде е удачно да бъдат дърветата, така че да изпълняват своята функция лятно време - сянка? Това за мястото на дърветата, но друг е въпроса какви да са те? Не е за предпочитане плодни дръвчета, защото е необходимо да се третират с препарати, да се кастрят и т.н. А и плодовете като започнат да презряват и да падат върху кошерите - сещай се как ще се чувстват пчелите. За предпочитане е бързо растящи видове, примерно акация.
    Що се отнася до северните ветрове, то има храстовидна растителност, която ще ти е от полза.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    18.03.2015
    Мнения
    141
    Цитат Първоначално публикувано от Лалов Виж публикацията
    Дай снимки на навеса,останалото са подробности
    Черната дупка със столовете е по-важното от навеса .
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    По спомен, на времето в училище ни учеха, че слънцето изгрява от изток и залязва на запад
    Тоя урок съм го пропуснал а зимата е добре сутрин да те напече слънцето , точно удачната растителност ме интересува . Плодни дръвчета дори и да има със сигурност няма да са над кошерите .

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Cvetomir Виж публикацията
    а зимата е добре сутрин да те напече слънцето
    Учил сии. Имах в предвид и в югозападната част, да има дървета. Следобедното слънце през лятото е доста силно.

    П.С. Сутришното слънце е полезно и лятото. Жалко, че колегата се прави на сърдит, а той най-добре знае, все пак Соларис е.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    А навесът неможе ли да е от север, за да спира вятъра?

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Ако мястото беше мое:
    1 вариант:
    Бих посадил Акация покрай оградата - стават чудесни колчета за мрежа след време и Топола. Между кошерите в никакъв случай плодни дръвчета. По скоро - Албиция, Софора японска, Липа, Еводия, Клен, Гледичия. За вятъра - Жив плет, Аморфа, Маргарит бял, Леспедеца - медоносни храсти. Минимални грижи за всичко.

    2 Вариант - които ми допада повече
    отвътре навън - малини, драка, хинап, жив плет, завършвам с Акация и Топола (от външната страна на мрежата) и както се казва ако на някой му стиска може да пробва да мине през това. иначе се получава добра защита от вятър, медоноси, възможност за допълнителен източник на доход. За дървета вътре между кошерите - някое от горните
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    А по земята до кошерите и около тях слагай маточина . При мен за един , два сезона превзе всякаква трева и е приятно когато вървиш по нея, отделя се приятен лимонов аромат. Мажа си ръцете с нея при работа с пчелите. Китка от маточина е идеална на вместо четка и т.н.
    Аз бих засадил и лешници , на пролет ще са от полза за пчелните семейства.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Учил сии. Имах в предвид и в югозападната част, да има дървета. Следобедното слънце през лятото е доста силно.

    П.С. Сутришното слънце е полезно и лятото. Жалко, че колегата се прави на сърдит, а той най-добре знае, все пак Соларис е.
    Слънчо , не се сърди . За мен , той е най -големият спец във форума. Другите колеги , да ме извинят , включая и модераторите .

 

 
Страница 1 от 9 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •