Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 43
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2010
    Мнения
    42

    ПОДХОДЯЩО ВРЕМЕ ЗА САМОСМЯНА

    Моля за съвет.Аз съм начинаещ пчелар,от тази година започнах да се занимавам със пчели.Та едното ми семеиство е със стара маика,аз съм от Самоков-Софиско,очаква се до 10-15 дни да цъфне акацията.Кога е наи подходящо да оконтузия маиката сас отрязването на половината от едното и краче,за да заложат маточници за самосмяна.До колкото знам тази маика от самосмяна е наи добра.

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    09.03.2011
    Мнения
    69
    веднага може да го направиш колкото по рано толкова по добре аз пчеларствам до София в едно село на 20 км от сф казва се Росоман ако ти говори нешто и при мен ситуациата е саштата с цавтежа така че даваи смело

  3. #3
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350

    Re: Подходящо време за Самосмяна

    Цитат Първоначално публикувано от lyub4eto
    Моля за съвет.Аз съм начинаещ пчелар,от тази година започнах да се занимавам със пчели.Та едното ми семеиство е със стара маика,аз съм от Самоков-Софиско,очаква се до 10-15 дни да цъфне акацията.Кога е наи подходящо да оконтузия маиката сас отрязването на половината от едното и краче,за да заложат маточници за самосмяна.До колкото знам тази маика от самосмяна е наи добра.
    Направо я убий и започват да си произвеждат нова. Няма нужда да я осакатяваш. Възможно е да продължи да си снася и осакатена.

  4. #4
    едната ми майка е с едно крило от както взех кошерите. те залагаха маточници, та се и роиха даже, но майката с едното крило си седи. често я виждам, не знам що не я сменяват. накрая ще зема да я махна та дано саложат мато1ници за нова

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Колеги, става въпрос за самосяна не за свищеви маточници! Ако наистина е много калпава направи го сега, но ако става още остави процедурата за края на сезона! Успех!

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    09.03.2011
    Мнения
    69
    Цитат Първоначално публикувано от ivandespotov
    Колеги, става въпрос за самосяна не за свищеви маточници! Ако наистина е много калпава направи го сега, но ако става още остави процедурата за края на сезона! Успех!
    Не сам сагласен ако става какво да става при полужение че е дефекна кога според теб трябва да я смени ? по добре е сега

  7. #7
    Цитат Първоначално публикувано от gillan
    едната ми майка е с едно крило от както взех кошерите. те залагаха маточници, та се и роиха даже, но майката с едното крило си седи. често я виждам, не знам що не я сменяват. накрая ще зема да я махна та дано саложат мато1ници за нова
    с този си коментар исках да каже че пчелите сами ще изберът най правилния момент за самосмяна. то затова се и нарича самосмяна доколкото знам

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    09.03.2011
    Мнения
    69
    Цитат Първоначално публикувано от gillan
    Цитат Първоначално публикувано от gillan
    едната ми майка е с едно крило от както взех кошерите. те залагаха маточници, та се и роиха даже, но майката с едното крило си седи. често я виждам, не знам що не я сменяват. накрая ще зема да я махна та дано саложат мато1ници за нова
    с този си коментар исках да каже че пчелите сами ще изберът най правилния момент за самосмяна. то затова се и нарича самосмяна доколкото знам
    Но зашто да не им помогнеш за тяхното решение следя твоита тема с голям интерес наистина от теб ште стане пчелар и то много добар но по някога трябва да взимаш решениа не само да разчиташ на пчелите и техниа инстинкт та нали за това ги гледаме

  9. #9
    Цитат Първоначално публикувано от ledenia123
    Цитат Първоначално публикувано от gillan
    Цитат Първоначално публикувано от gillan
    едната ми майка е с едно крило от както взех кошерите. те залагаха маточници, та се и роиха даже, но майката с едното крило си седи. често я виждам, не знам що не я сменяват. накрая ще зема да я махна та дано саложат мато1ници за нова
    с този си коментар исках да каже че пчелите сами ще изберът най правилния момент за самосмяна. то затова се и нарича самосмяна доколкото знам
    Но зашто да не им помогнеш за тяхното решение следя твоита тема с голям интерес наистина от теб ште стане пчелар и то много добар но по някога трябва да взимаш решениа не само да разчиташ на пчелите и техниа инстинкт та нали за това ги гледаме
    ми моята както казах си е с 1 крило, явно стария собственик го е скъсал и то още миналата година, защото аз когато взех кошерите времето все още беше студено. пчелите залагаха маточници, дори се и роиха. а майката така и не я сменяват, а тя продължава усилено да яицеснася.... и идеята ми е че при такава майка инвалид, а си е и бая стара оскубана и офурфана. и въпреки всичко не я махат, то значи са доволни от нея.а и да бъда честен малко ми е жал, та докато не я сменят те аз няма да я убивам.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Отнемане на майката или осакатяване винаги води до стресови ситуации, а това преди главна паша е равносилно на безумие! Това от мен със скромния 30 годишен стаж,от вас останалото!

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •