Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Искате ли да ви проверяват ПЧЕЛАРИ-ПРОВЕРИТЕЛИ и това да бъде задължително със Закон

Гласували
133. Не можете да гласувате в тази анкета
  • Да

    22 16.54%
  • Не

    105 78.95%
  • Нямам мнение

    4 3.01%
  • Въздържам се от гласуване

    2 1.50%
Страница 5 от 14 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 139
  1. #41
    Автор
    Регистриран
    30.08.2011
    Мнения
    116
    моето мнение е; НЕ ЖЕЛАЯ ДА ИМА ПЧЕЛАРИ ПРОВЕРИТЕЛИ(ХЛЕБАРИ)

  2. #42
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Пчелаството: С него винаги са се знимавали хора с интелект (попа,даскала, кмета). При някакви съмнени всеки, може да си направи справка с материали публикувани в интернет, снимки, обяснения на болеста и т.н. Ако не може, тогава търси ветеринар и изпращане на проба! Не на проверител.

  3. #43
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Кажете как да се преборим с немърливите пчелари, когато няма никакъв контрол. Сульо и пульо се юрна да гледа пчели и на втората година вдига ръцете и зарязва всичко. В наше село има поне 2-3 ма такива пчелари. Единия гледа една рамка с гнилцово пило, как се точи и вика , че това не е гнилец , а измръзнало пило. Следващия така си сложил кошерите, че вятъра ги преобърнал и така стоят цяла седмица, че от есента не ги е поглеждал. Следващия събрал в двора си подарени кошери от починали пчелари и оставил до кошерите рамки за дообиране. Друг пък не третира, защото разчитал на естествения подбор и още много други случаи. ТРЯБВА ДА ИМА КОНТРОЛ, ТРЯБВА ВСЕКИ КОШЕР ДА Е РЕГИСТРИРАН, ТРЯБВА ВСЕКИ ПЧЕЛАР ДА Е МИНАЛ КУРС НА ОБУЧЕНИЕ. Ох, МЕЧТИИИИ. Тези неща биха се случили само в нормална държава, обаче. Нека има любители пчелари, но до 2-3 семейства, за собствени нужди. Искаш ли да гледаш повече кошери, задължително регистрация и сключване на договор с ветериналната служба, примерно. Щом искаш да продаваш мед, ще се регистрираш, примерно. И ТН.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #44
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Един сънародник, кой вече с години роботи в Канада, казва - "Идват хора от проверяващи инстанции и САМОСТОЯТЕЛНО проверяват мои пчелини, по своя график. Аз само време на време, намирам бележки по пчелини с резултати за проверяване (на това, или онова семейство). Никой (от колеги), изобщо при нас (в Канада) не пази пчелини". От друга страна - в някакъв форум (държава Словения) видял как пчелари СПЕЦИАЛНО измислят и работят с нестандартни големи и тежки кошери, маркирани навсякъде, ако пчелин без охрана. При тях изобщо не става въпрос за "чужди хора" в пчелина, ако няма собственик.
    Мое мнение - България много малко прилича на Канада... )
    /гласувам - НЕ/

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Народът го е казал - ,,Насила , хубост не става ,,.

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Много сериозни доводи се изказаха ПРОТИВ
    Почти ми променихте позицията по въпроса
    Дано не се налага да се защитава такава позиция пред министерството.

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Явно , пак съм не разбран .

  8. #48
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз ще обобща резултатите до момента. В общия случай пак се намесва Българската НАРОДОПСИХОЛОГИЯ. Логиката на разсъжденията на почти всички е нещо подобно на това:

    1. Нека да проверяват пчелините на другите "некадърни" пчелари около мене, защото те могат да ми натресат някакви болести.
    2. Не трябва обаче да ме проверяват мене, защото аз съм "много добър" и е унижение да ме проверява някой "некадърник".

    При това положение може да се заформи някакъв консенсус около следното:

    1. На задължителни проверки да подлежат:
    - нерегистрираните пчелари
    - пчеларите с по-малко от 20 кошера
    - пчеларите по програмите
    - майкопроизводителите и производителите на отводки (те така или иначе вече се проверяват по профилактичната програма)

    2. Няма да се проверяват:
    - пчелари, които имат или които са наели на трудов договор магистър по пчеларство
    - пчелари, които са изкарали специализирани курсове за болести по пчелите
    - пчелари-професионалисти с над 150 кошера, които си изкарват хляба само и единствено с пчеларство

    Двата списъка може и да са други и в тях да има и други клаузи. Важното е обаче да се направи ДИФЕРЕНЦИАЦИЯ кои пчелари са ЗАПЛАХА и подлежат на ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ПРОВЕРКА, и кои са безопасни, защото са компетентни, грижат се за пчелите и за бизнеса си, и пазейки себе си, всъщност пазят и другите пчелари около тях.

  9. #49
    Това е дискриминация.

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Няма как да проверяваш нещо което не съществува. Тоест нерегистрираните няма как да подлежат на контрол.
    Пчелари по програми ??????? кви са тея Тази година ще взимам майки и лекарства, влизам ли в графата? Шегувам се разбира се. Може да има клауза в договора както нямат право да продават активите така и семействата да подлежат на специален контрол.
    Не знам какви се резултатите от анкетата защото няма бутон въздаржал се и не мога дагласувам и съответно не виждам как са гласували останалите, но видях как е работата във фейса и предполагам и тук е така. Ако е така по добре този въпрос въобще да не се разбутва защото този който го разбута ще понесе "народната пчеларска любов"

    Видях резултата, такъв си и мислех че ще е.

 

 
Страница 5 от 14 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •