Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Искате ли да ви проверяват ПЧЕЛАРИ-ПРОВЕРИТЕЛИ и това да бъде задължително със Закон

Гласували
133. Не можете да гласувате в тази анкета
  • Да

    22 16.54%
  • Не

    105 78.95%
  • Нямам мнение

    4 3.01%
  • Въздържам се от гласуване

    2 1.50%
Страница 4 от 14 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 139
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Може да се нарекат и пчелари-преносители, най-вероятно с едно и също желязо ще бъркат из кошерите на цялата околия.
    Интересно в световен мащаб има ли такова животно или пак сме велики откриватели.
    За желязото не знам, но си беше забравил булото. На другия ден си го взе и имаше остри реплики помежду ни и дежурното - "Ти мен, знаеш ли кой съм?"

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    За желязото не знам, но си беше забравил булото. На другия ден си го взе и имаше остри реплики помежду ни и дежурното - "Ти мен, знаеш ли кой съм?"
    Ее, как няма да си го забрави.При твоите пчели, явно не му е трябвало.Да дойде при мен, ще си тръгне и с едно от моите.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Това са снимки от началото на март, на канадски пчелар с 1200 кошера. Доказано с резултати от 2 независими лаборатории има спори на церана между 20 и 25 милиона (а това е ужасно много). Какво ли ще стане с тия пчели ако някой бг проверител го провери и му замирише...

    1.jpg

    2.jpg
    Винаги може по-добре.

  4. #34
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Рости е прав, в момента ни устройва идеално ветеринарите да не си вършат работата. Друг е въпроса защо това е така.
    В България винаги е възможно и най-добрата идея да се опорочи и да се превърне в хранилка за поредната група паразити.
    А колкото до Янко да стане проверител - ХАХАХА ХА ХАХ ХА Тука колегите много го обичат, затова го пратиха в София при Михайлов с бележка "Задръжте си го".

    Въздържал се, клонящ към НЕ!
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #35
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Нозематозата би следвало да е с малко по особен подход, защото няма доказано ефикасно лечение тоест няма начин някой да те задължи да лекуваш нещо, което не се лекува. Обаче може да се направи предписание в което да ти се препоръчат добри пчеларски практики относно ограничаване на болестта и профилактика за здравите и занапред. Освен това няма как нозематоза да бъде доказана без лабораторни изследвания и колкото и да е добър пчеларя и проверителя трябва да се изкаже лаборатория. Това може също да е част от предписанието.Имаме пресен пример със колега който не е виждал пчелно ако и създаде тема преди ден два да му се обясни че и пчелите се изхождат.
    Повече от 150-180 семейства и аз не мога да погледна на ден ако искам осведомителен преглед. Тук идва и ролята на пчеларя да каже какви съмнения има, да насочи проверителя към по слабите семейства, към проблемите които изпитва и т.н. Ако разглеждаме проверителя като една долна номенклатура която идва да ни напакости с неговите претенции работата ще е кофти и аз ще съм против. Ако тези хора бъдат поставени в ситуация да обясняват, помагат, отговарят на въпроси за които повечето пчелари нямат отговор съм ЗА. Точно заради това гласувах ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ все пак споделям част от опасенията.
    Едва ли може да се обясни по-точно. Идеята за проверителите, независимо дали са пчелари, ветеринари, космонавти или покемони, е да са достатъчно компетентни (успешно издържали съответните изпити по пчелни болести), които не да те задължават какво да правиш, а сама да дадът препоръки на теб, а мен, като твой съсед да предупредят, че примерно имат съмнение за гнилец или т.н. при теб. За да мога аз да взема мерки за моите пчели, ти за твоите и отговорния орган за района (ветеринаря), за да няма епидемия и значителни щети за всички, не само за теб в частност. И понеже самите ветеринари нямат необходимия ценз, идеята за проверителите е добра и навремето работеше доста успешно. Парите за тези проверки, трябва да идват от там, от където идват и заплатите на ветеринарите, защото тава е тяхна работа. Но след като те не са в състояние да я вършат, да я върши този, който може.

    П.п. От цялата декларация на Мишо, това е най-смисленото предложение, другото е плява.

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Аз съм виждал проверител преди 15ина години проверява и на хвърчащ лист пише брой кошери име и адрес на собственика (между другото мисля че имаха ограничение от минимум и максимум брой кошери да няма злоупотреби в никакъв случай не бяха над 1000бр. респективно и парите са толкова).
    Сега в момента ситуацията към 2015г.е такава за 2016г. не знам каква е. Ветеринарните говоря като цяло не отделни случай избягват всяка конфронтация със животновъди включително и пчелари - не е в техен интерес защо
    Ситуацията е такава че някой еврокомисар от Брюксел може да провери даден обект в информационната система на БАБХ (има такива случай) и да нареди проверка.Ветеринарите за момента проверяват само регистрирани пчелари с който са сключили договор пише се образец ЗХОЖ-27 документа се сканира и се прикача към животновъдния обект в последствие официалния лекар на общината го проверява дали съответства като брой кошери ,капацитет на обекта , подадена декларация инвентаризационен опис от собственика който е длъжен по закон да я предоставя като вътре в нея има актуалния брой на кошерите има и дневник на пчелина който също се проверява за коректност на данните и след това се пуска за заплащане.Като тези документи мисля се съхраняват 5 години за проверка.
    Та ветеринарите са минали курс за работа в информационната система , подписали са клетвена декларация да не злоупотребяват с данните даден им е достъп до тези обекти с който работят имат компютър с програмата на ВетИС на БАБХ да могат да работят имат скенер и принтер за да могат документално да обработят бумащината. И ако някой пчелар не е направил някой от изискванията по закон то местния ветеринар е длъжен да подаде рапорт до официалния ветеринарен лекар който трябва да провери работата да пусне предписание и след това акт ако не се изпълни от собственика при нормални обстоятелства а при груби нарушения акт и предписание. Та в повечето случай ветеринарите вдигат ръце и казват ами аз откъде да зная че има пчели този човек (не че не знае но е избягал конфронтацията).
    Та цялото това нещо не знам дали е добро или лошо категорично не давам мнение.
    Та сега като сме в Европейския съюз проверителите трябва да изпълнят гореописаните неща за да могат да проверяват пчелините не могат само с един хвърчащ лист да минат и да вземат парите. е не че в България има невъзможни неща но кой ще субсидира цялото това нещо при положение че сега има действащо пак повтарям добро или зло но документално действащо.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Ако могат и трюфели да намират, аз съм за. Може да се нарекат и пчелари-преносители, най-вероятно с едно и също желязо ще бъркат из кошерите на цялата околия.
    Интересно в световен мащаб има ли такова животно или пак сме велики откриватели.

    А ти дезинфекцираш ли инвентара и себе си при преглед на всеки кошер? И в поста си изобщо не визирах "проверител",а това,че нозематазата може да се определи не само в лаборатория.

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Проверителите искали да проверяват и да вземат пари? Добре. Защо периодично ветеринара проверява кравите примерно, взема им кръв за изследване и бие някаква инжекция? Това става и с кучетата, а предполагам и за другите отглеждани животни. И това се прави безплатно. Защо пак пчелите не са поставени под такъв контрол? Веднъж в годината ветеринара да си вдигне задника и да направи една такава проверка - безплатна разбира се. Пчеларите да не би да сме от друга планета?
    Ветеринара в момента е длъжен два пъти в годината "да си вдига задника" и да прави проверка която му се заплаща от държавата на бройка семейства. Парите на проверители могат да са същите тези които ветеринарите прибират в момента попълвайки бумащината без никакви прегледи и никаква компетентност по наболелите проблеми, иновации и т.н.

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    А ти дезинфекцираш ли инвентара и себе си при преглед на всеки кошер? И в поста си изобщо не визирах "проверител",а това,че нозематазата може да се определи не само в лаборатория.

    Не, не го дезинфекцирам. Аз разсъждавам за пчелина като един единствен кошер. Веригата е толкова здрава, колкото е здраво най-слабото и звено.
    Ако мислиш, че нозематозата може да се определи с поглед или нос, кажи как по дяволите тези пчели от снимките са още живи.


    А по въпроса за проверителите питам, след като всички признават, че системата с ветеринаря не е работеща, защо тази система не се оправи а се предлага друга още по-абсурдна. Бих я нарекъл соц-утопия. Ще чакам аз комшията да ми спасява пчелите. И ако го има някъде този идеален пчелар проверител самарянин, защо няма да си гледа неговите 300 кошера а ще тръгне по селата за 50ст. да спасява моите.
    Винаги може по-добре.

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Къде пише,че носителите на нозематоза задължително умират...ааа сигурно в западната литература(бъкел не разбирам).Аз чета наши книжки и там си пише...Ако питането за проверителите ти е към мен-нямам отговор.Всъщност изобщо не съм мислил по въпроса...

 

 
Страница 4 от 14 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •