Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Искате ли да ви проверяват ПЧЕЛАРИ-ПРОВЕРИТЕЛИ и това да бъде задължително със Закон

Гласували
133. Не можете да гласувате в тази анкета
  • Да

    22 16.54%
  • Не

    105 78.95%
  • Нямам мнение

    4 3.01%
  • Въздържам се от гласуване

    2 1.50%
Страница 3 от 14 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 139
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Много сте ми странни.
    Всички сте ЗА добър здравословен статус на пчелите, обаче настоявате сами да си го определяте. Много е комично. От какво се притеснявате бе колеги? Не сте доволни че ветеринарите не преглеждат семействата, а само попълват бумащината, обаче се оказва, че това идеално ви устройва!!!!
    На въпроса кой би станал проверител, АЗ бих станал ако мога да покрия критерия, а той трябва да е сериозно висок. Колкото и да съм зает до края на април си мисля че мога да проверя пчелини с няколко хиляди кошера и ако се плаща дори и по 0,50 лв. на семейство бих генерирал сериозен доход в началото на сезона. При положение че ще го генерирам още веднъж в края на сезона просто съм супер.
    Матеев, не виждам от какво се притесняваш,дори напротив, ако съм на твое място бих назначил подходящия специалист, да се грижи за бумащината по майкопроизводството, да участва активно в него, да контролира изпълнението на развъдната програма и да ГАРАНТИРА ЗДРАВОСЛОВНИЯ СТАТУС НА ВСИЧКИТЕ ТИ СЕМЕЙСТВА. Та ти ако пожалиш средства да си гарантираш здравословния статус при прогноза от над 1 000 000 лв. оборот от развъдна дейност то ние какво да правим?
    Да ти отговоря аз какво мисля. Не съм против това да се проверяват пчелните ми семейства, но този проверител искам да е компетентен ветеринар, а не такъв който като дойде да ми каже - абе ние сме учили и за пчелите, но не кой знае колко. Вие си знаете по - добре. Ами за какъв .... ми е дошъл тогава? А за колега пчелар и не искам да чувам. С какво този колега е по - добър от мен, че да ми проверява пчелина? А що се отнася за генерирането на пари - оооооооо, стига да има глупаци да ми генерират пари ей така - с удоволствие ще се възползвам. Но не трябва да е така. Иска се качество и отговорност. До кога ще минаваме по този начин? До кога няма да си вършим работата както трябва? До сега каквото се извършваше изобщо не се гарантираше здравословния статус на нито едно семейство в БГ.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Не е нужно колегата да е с нещо по добър от теб
    Трябва да е достатъчно компетентен да установи здравословния статус и да понесе отговорност за това.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Не е нужно колегата да е с нещо по добър от теб
    Трябва да е достатъчно компетентен да установи здравословния статус и да понесе отговорност за това.
    Рости като те чета оставам със съмнението, че си нямаш на идея как се проверяват много кошери,но не е така имаш ги в изобилие. Във най добрия случай 150 бр на ден под жаркото слънце, и то да погледнеш набързо без да ровиш и след три дена ще те заболи кръста и ще има едно и...о си м....а/ако можеш повече, ще съм благодарен да споделиш с нас как става/. Ако имаш подписан договор и няма да можеш да работиш ще започнеш да преглеждаш само 10% от общия брой, но ще си прибираш парите за всички/и ще започнеш да питаш как се става митничар/,това най ще ти се услади. А с препоръките, защо да не станеш дистрибутор на Баер/лекарства бол/,още едно перо за пари/така ще спреш да гледаш пчели,но ще си проверяваш другите/. Аз като не съм третирал дасега за нозема, а проверителя ме задължи, ще трябвали да изпълнявам, има и още много но,но,нота.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Нозематозата би следвало да е с малко по особен подход, защото няма доказано ефикасно лечение тоест няма начин някой да те задължи да лекуваш нещо, което не се лекува. Обаче може да се направи предписание в което да ти се препоръчат добри пчеларски практики относно ограничаване на болестта и профилактика за здравите и занапред. Освен това няма как нозематоза да бъде доказана без лабораторни изследвания и колкото и да е добър пчеларя и проверителя трябва да се изкаже лаборатория. Това може също да е част от предписанието.Имаме пресен пример със колега който не е виждал пчелно ако и създаде тема преди ден два да му се обясни че и пчелите се изхождат.
    Повече от 150-180 семейства и аз не мога да погледна на ден ако искам осведомителен преглед. Тук идва и ролята на пчеларя да каже какви съмнения има, да насочи проверителя към по слабите семейства, към проблемите които изпитва и т.н. Ако разглеждаме проверителя като една долна номенклатура която идва да ни напакости с неговите претенции работата ще е кофти и аз ще съм против. Ако тези хора бъдат поставени в ситуация да обясняват, помагат, отговарят на въпроси за които повечето пчелари нямат отговор съм ЗА. Точно заради това гласувах ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ все пак споделям част от опасенията.

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Спорът ви е за това дали има съвест и може ли да се разчита на нея.

    Нищо изградено върху основите на човешката съвест, не е просъществувало. Но всеки има право да вярва.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Моето мнение, е че тези трябва да се назовават пчелари- провеТрители! Защото, ще ходят по пчелините да си проветряват крачолите на гащите. Абе, някои от нас мнение и опит не щат да споделят тук! Камоли, да пуснат някой по обектите си! Вие, луди ли сте? Аз на моя територия, ингели не ща! Искам хора, дето ще си пия ракията с тях и ще черпя и давам опит.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Освен това няма как нозематоза да бъде доказана без лабораторни изследвания
    А по мирис и вида на подмора,дали не би могло да се прецени....
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 20.03.2016 в 10:07. Причина: цитат

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Проверителите искали да проверяват и да вземат пари? Добре. Защо периодично ветеринара проверява кравите примерно, взема им кръв за изследване и бие някаква инжекция? Това става и с кучетата, а предполагам и за другите отглеждани животни. И това се прави безплатно. Защо пак пчелите не са поставени под такъв контрол? Веднъж в годината ветеринара да си вдигне задника и да направи една такава проверка - безплатна разбира се. Пчеларите да не би да сме от друга планета?

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Проверителите искали да проверяват и да вземат пари? Добре. Защо периодично ветеринара проверява кравите примерно, взема им кръв за изследване и бие някаква инжекция? Това става и с кучетата, а предполагам и за другите отглеждани животни. И това се прави безплатно. Защо пак пчелите не са поставени под такъв контрол? Веднъж в годината ветеринара да си вдигне задника и да направи една такава проверка - безплатна разбира се. Пчеларите да не би да сме от друга планета?
    Чувал съм че безплатен обяд няма. Незнам защо се тормозите.Тази идея няма как да стане реалност--няма кадри, никой не знае колко кошера има и къде, няма пари и т.н. За статистиката : при мен не е идвал проверител.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    А по мирис и вида на подмора,дали не би могло да се прецени....
    Ако могат и трюфели да намират, аз съм за. Може да се нарекат и пчелари-преносители, най-вероятно с едно и също желязо ще бъркат из кошерите на цялата околия.
    Интересно в световен мащаб има ли такова животно или пак сме велики откриватели.
    Винаги може по-добре.

 

 
Страница 3 от 14 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •